WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Przeszczep włosów – najczęstsze pytania

Przeszczep włosów jest bardzo skuteczną i w zasadzie jedyną metodą leczenia łysienia androgenowego w przypadku nasilonych objawów, ze znacznym przerzedzeniem bądź utratą włosów w części czołowej i szczytowej. Na najczęstsze pytania związane z przeszczepem włosów odpowiada dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel, specjalista dermatolog z Kliniki Elite Centrum Przeszczepu Włosów.

dr Olga Warszawik-HendzelNasz ekspert: dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel, dermatolog, specjalista w leczeniu nadmiernego wypadania włosów u kobiet i mężczyzn, lekarz medycyny estetycznej z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie zaawansowanej laseroterapii, dermatochirurgii, nieoperacyjnych zabiegów korygujących i modelujących twarz oraz ciało, a także leczenia chorób owłosionej skóry głowy kobiet i mężczyzn tj. łysienie telogenowe, androgenowe, plackowate, bliznowaciejące. Pracuje w kadrze lekarskiej Kliniki Dermatologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przyjmuje w Klinice Elite w Warszawie (www.elite.waw.pl).

Jakie są wskazania do przeszczepu włosów?

– Wskazaniem do zabiegu przeszczepu jest przede wszystkim łysienie androgenowe, a więc najczęstszy typ łysienia, który dotyczy ok. 70% mężczyzn, choć zdarza się też wcale nie tak rzadko u kobiet (ok. 40%). Głównym czynnikiem powodującym ten rodzaj łysienia jest dihydrotestosteron (DHT), a dokładnie nadwrażliwość mieszków włosowych na ten hormon (powstaje on przy transformacji testosteronu pod wpływem katalizatora, jakim jest enzym 5α reduktaza występujący w gruczołach łojowych, a więc tuż przy mieszkach włosowych). Dochodzi wtedy do miniaturyzacji mieszków włosowych, włosy stają się coraz cieńsze i w końcu wypadają. Co jednak ciekawe i dzięki czemu możliwy jest przeszczep włosów – w łysieniu androgenowym włosy nie wypadają w części potylicznej głowy, ponieważ zlokalizowane w tym miejscu mieszki włosowe są odporne na działanie dihydrotestosteronu (DHT). To pozwala nam stąd właśnie pobrać materiał do przeszczepu na inne okolice pozbawione włosów. Dlatego tak ważna jest konsultacja przed zabiegiem i odpowiednia kwalifikacja pacjenta do przeszczepu.

Czy zabieg zostawia na skórze bliznę?

– Nowoczesne metody przeszczepu włosów, w tym tzw. robotyczny przeszczep włosów Artas iX, jaki wykonujemy w Klinice Elite, nie pozostawiają praktycznie żadnych śladów. Blizna jest skutkiem ubocznym tradycyjnej metody tzw. paskowej (STRIP lub FUT), w której pobiera się cały wycinek owłosionej skóry głowy (paska) z potylicy, który następnie jest dzielony na jednostki cebulkowe i wszczepiany w miejsca biorcze. W miejscu pobrania zostaje długa blizna. Natomiast w coraz częściej stosowanej metodzie FUE (Follicular Unit Extraction) pobieramy precyzyjnie pojedyncze mieszki włosowe wraz materiałem niezbędnym do przeszczepu, tzw. grafty, bez wycinania paska skóry i bez blizny. Ślady po zabiegu są niewidoczne, a rekonwalescencja krótka.

przeszczep włosów Artas

Co wyróżnia przeszczep robotyczny Artas iX?

– W Klinice Elite wykorzystujemy w przeszczepach włosów specjalnego robota, który – pod kontrolą lekarza – pobiera i wszczepia (w niektóre obszary) cebulki. Pamiętajmy, że przeszczep jest żmudnym, długim (ok. 6-8 godzin) i bardzo precyzyjnym zabiegiem – i nawet najbardziej doświadczony lekarz w pewnym momencie się zmęczy, co może mieć wpływ na jakość zabiegu. Dzięki zastosowaniu technologii robotycznej unikamy tego problemu, uzyskując z jednej strony zawsze materiał wysokiej jakości, z drugiej niezwykle naturalny efekt przeszczepu. Sztuczna inteligencja jest dokładniejsza, nie męczy się, nie robi pomyłek. Oczywiście, nie jest to tak, że robot robi za nas całą pracę – doświadczenie lekarza kontrolującego zabieg jest tutaj bardzo ważne.

Jak wygląda zabieg?

– Zabieg jest robiony w znieczuleniu miejscowym. Włosy muszą być przycięte na długość ok. 1 mm. Po pobraniu z okolicy potylicznej mieszki są separowane przez zespół techników i umieszczane w specjalnych pojemnikach. Robot pobiera mieszki oraz przeszczepia w nowe miejsca wybierając układ (kąt nachylenia, rozmieszczenie), który pozwoli na uzyskanie jak najbardziej naturalnego efektu. W niektóre okolice mieszki podaje lekarz – to przede wszystkim tył głowy oraz przednia linia włosów, w tym małe ubytki na skroniach. Robot natomiast doskonale działa na dużych powierzchniach, czyli na całym szczycie głowy. W godzinę może pobrać 1000 graftów – zwykle na koronę głowy i zakola potrzeba ok. 1600 graftów, maksymalna ilość, jaką możemy pobrać i przeszczepić, to ok. 5000. Co ważne, dzięki zastosowaniu technologii Artas iX w momencie pobrania graftów chronione są istniejące włosy, nie ma ryzyka ich uszkodzenia (jak ma to miejsce w metodzie manualnej).

Efekty przeszczepu włosów urządzeniem Artas iX

Kiedy widać efekty?

– Pierwszymi efektami pacjent może się nacieszyć praktycznie zaraz po zabiegu, bo przeszczepione włosy zaczynają rosnąć. Niestety, po ok. 4 tygodniach zaczynają wypadać, a po 3 miesiącach następuje ich ponowny wzrost. Na wymarzony efekt trzeba więc poczekać ok. 9-10 miesięcy.

Czy przeszczepione włosy nigdy nie wypadną?

Przeszczepione mieszki włosowe są odporne na działanie DHT, więc nie wypadną. Pamiętajmy jednak, że łysienie androgenowe jest chorobą postępującą i jej objawy mogą się pojawić na innych obszarach głowy. Warto więc działać profilaktycznie, stosując zabiegi medycyny estetycznej na skórę głowy, np. mezoterapię peptydami czy osoczem bogatopłytkowym, aby opóźnić moment, w którym konieczne będzie wykonanie kolejnego przeszczepu.

Dziękujemy za rozmowę.

Dodaj komentarz

Gabinety

Podobne tematy

Liposukcja laserowa SlimLipo

Liposukcja laserowa Palomar Slimlipo 3D pozwala pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej i jednocześnie prowadzi do obkurczenia i ujędrnienia skóry.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki