Jak odzyskać idealny brzuch?
Wielu mamom nie tylko płaczące w nocy maluchy spędzają sen z powiek – zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym:-) Wiele z nich, nawet jeśli po ciąży szybko schudły i wróciły do dawnej wagi, ma problem z wiotką i pomarszczoną skórą na brzuchu, którą wstydzą się eksponować w kostiumie plażowym. Jakie zabiegi wybrać, aby szybko przywrócić brzuszkowi gładkość i jędrność?
Płaski brzuch, wiotka skóra
Przede wszystkim najpierw trzeba sprawdzić, czy nie doszło w trakcie ciąży do rozejścia się mięśni prostych brzucha – oznaką tego jest głębokie zapadanie się palców nawet na 5-6 cm po dotknięciu napiętych mięśni brzucha na linii pępka. W takim wypadku pomoże tylko operacja chirurgiczna. Jeśli jednak mamy do czynienia wyłącznie z luźną skórą brzucha, wystarczy poddać się serii zabiegów ujędrniających i zagęszczających tę okolicę. Doskonale sprawdzi się thermolifting (np. Zaffiro, Pelleve, Thermage), który poprzez „podgrzanie” tkanek falami radiowymi bądź podczerwienią skraca rozciągnięte włókna kolagenowe i stymuluje powstawanie nowego, gęstego kolagenu. Zwykle trzeba zabieg powtórzyć 3-4 razy co 2-4 tygodnie (w zależności od metody) dla pełnego efektu. W trakcie terapii warto zażywać witaminę C, która pobudza powstawanie kolagenu. Na brzuch można też stosować zabiegi wykorzystujące technologię HIFU.
Nadmiar tłuszczyku i „galaretowata” struktura
Tutaj musimy podziałać podwójnie – miejscowo zredukować tkankę tłuszczową i jednocześnie poprawić strukturę luźnej, „galaretowatej” skóry na brzuchu, poprawiając jej napięcie i elastyczność. Doskonale sprawdzą się urządzenia hi-tech, np. Cooltech, Velashape, Liposhock, SculpSure, Exilis, Maximus, Venus Legacy). Także stymulacja tkanki łącznej i masaż podciśnieniowy – stosowany w endermologii LPG – przyniesie widoczną poprawę skóry. Można też wykonać zabieg lipolizy iniekcyjnej. Dokładny program zabiegów ustali specjalista po dokładnym obejrzeniu twojego brzucha oraz zapoznaniu się z twoimi oczekiwaniami i możliwościami czasowymi oraz finansowymi.
Rozstępy na brzuchu
Są problemem uwarunkowanym genetycznie i mogą szpecić brzuch, nawet wtedy gdy jest jędrny i szczupły. Warto zacząć działać jak najszybciej po ich pojawieniu się, bo świeże rozstępy łatwiej usunąć niż te utrwalone. Przede wszystkim skuteczne będą zabiegi laserami frakcyjnymi, które uszkadzając w kontrolowany sposób skórę, powodują jej odbudowę. Zwykle trzeba wykonać kilka zabiegów w odstępach co 4 tygodnie, aby zobaczyć efekty. Wspomagająco można też stosować zabiegi mikronakłuwania (microneedlingu), np. Vivace (dodatkowo igiełki emitują falę radiową, która stymuluje zagęszczanie skóry) czy Dermapen, a także mezoterapię.
Kiedy zacząć zabiegi?
Z wizytą w gabinecie nie musisz czekać do zakończenia okresu karmienia. Najlepiej wybrać się po tuż po połogu, aby specjalista obejrzał skórę i pomógł ci zaplanować domową pielęgnację – w ten sposób już przygotujesz brzuszek do późniejszych działań i dzięki temu efekty pojawią się szybciej. W trakcie karmienia można robić masaże czy korzystać z endermologii, niewskazane są natomiast zabiegi thermoliftingu.