WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Mała zmiana, duży efekt: reshaping twarzy z użyciem wypełniaczy

Profiloplastyka i reshaping – to najnowsze trendy w stosowaniu wypełniaczy, mające na celu ogólną poprawę wyglądu i profilu twarzy. Soft lifting to z kolei technika podania kwasu hialuronowego, która pozwala uzyskać efekt delikatnego liftingu. Coraz częściej też mówi się o beautification – w kontekście zabiegów dla młodych osób, u których nie doszło jeszcze do utraty jędrności i opadania skóry. Dziś bowiem wypełniamy nie tylko usta, bruzdy i policzki. Odpowiednio dobrane preparaty kwasu hialuronowego pozwalają „modelować” całą twarz, tak aby poprawić jej owal i profil w kierunku młodszego, ładniejszego, bardziej proporcjonalnego. Na czym polegają te zabiegi? Wyjaśnia nasz ekspert, dr n. med. Anna Okruszko.

Nasz ekspert: dr n. med. Anna Okruszko

Specjalista dermatolog, specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Dr Anna Okruszko jest też międzynarodowym szkoleniowcem i wykładowcą w zakresie technik stosowanych w medycynie estetycznej, m.in. z użyciem wypełniaczy. Od ponad 15 lat dzieli się swoją wiedzą, zaangażowaniem i pasją z pacjentami, prowadząc klinikę Estmed w Białymstoku. W swojej pracy stosuje wyłącznie produkty wysokiej jakości od renomowanych producentów.

Jak starzeje się twarz?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zmiany zachodzące wraz z wiekiem w wyglądzie twarzy nie są związane wyłącznie ze starzeniem się samej skóry. Pod skórą mamy przecież tkankę tłuszczową, mięśniową, przyczepy mięśni, przegrody łącznotkankowe, kości. Wraz z wiekiem wszystkie te struktury ulegają zmianom mającym wpływ na wygląd całej twarzy – przede wszystkim dochodzi do:

  • zaniku kości, czyli resorpcji tkanki kostnej,
  • rozciągnięcia i spadku napięcia mięśni,
  • rozciągnięcia więzadeł podpierających struktury tkankowe twarzy (skóra traci podparcie),
  • starzenia się tkanki podskórnej i samej skóry,
  • przemieszczenia poduszeczek (tzw. kompartmentów tłuszczowych) w dół.

Twarz staje się nie tylko starsza, ale też smutniejsza. Można powiedzieć, że zmiany postępują od góry – ubytek tkanek pod oczodołem przenosi się na część policzkową, powodując powstanie doliny łez. Opadające policzki i chomiki pogłębiają bruzdy nosowo-wargowe, dochodzi do zaniku ust i pojawienia się linii marionetek. Pojawia się też zagłębienie między dolną wargą a bródką, twarz w dolnej części może wyglądać na lekko cofniętą. Czasami może też dojść do „zatarcia” kąta żuchwy (granicy między linią żuchwy a szyją). Zmieniają się więc owal, profil i objętość twarzy.

Dlatego planując zabiegi odmładzające z użyciem kwasu hialuronowego, lekarz powinien uwzględnić całą anatomię twarzy, tak aby przywrócić jej dawny kształt i objętość poprzez wypełnienie miejsc, której kiedyś były ładnie zaokrąglone przez „poduszeczki” tłuszczowe, podparcie rozciągniętych przegród łącznotkankowych i stworzenie „stelażu” dla opadających tkanek. Co ważne, poprawki powinny być zgodne z pewnym anatomicznym wzorcem. Wszystkie pozostałe próby „upiększenia” poprzez np. nadmierne bądź nieproporcjonalne uwypuklenia pewnych obszarów odbierane są za niezgodne z naturą. Dlatego dziś w medycynie estetycznej nie mówi się już tylko o „wypełnianiu”, ale właśnie o modelowaniu twarzy z użyciem kwasu hialuronowego. Co to oznacza w praktyce?

Profiloplastyka

To metoda niechirurgicznej korekcji twarzy pozwalająca uzyskać bardziej harmonijny profil twarzy. Obejmuje korekcję czoła, nosa, ust, podbródka, a także policzków i linii żuchwy. Dzięki temu twarz zyskuje ładniejsze proporcje i wygląd – nie tylko gdy ktoś patrzy na nas na wprost, ale też z profilu. W zabiegu stosowane są różne wypełniacze, odpowiednio dobrane do potrzeb pacjenta i obszarów twarzy. Zabieg profiloplastyki może też być wykonywany u młodych osób, u których można w ten sposób skorygować niedoskonałości natury.

Reshaping

To tzw. korekta geometryczna twarzy, która pozwala na odzyskanie wolumetrii młodej twarzy, uzupełnienie ubytków, uniesienie opadających tkanek. Zabieg jest uzupełniony o wypełnienie bruzd nosowo-wargowych i linii marionetek. Pamiętajmy, że nie zawsze trzeba dodawać twarzy objętości, aby ją odmłodzić – tutaj chodzi przede wszystkim o przywrócenie struktur podpierających tkanki, co zapobiega także ich opadaniu w przyszłości.

StylAge

Soft lifting

To technika podawania wypełniaczy kaniulą w dosyć duży obszar twarzy, która ma na celu uniesienie opadającej skóry i chomików, likwidację bruzd nosowo-wargowych i linii marionetek oraz podkreślenie kąta żuchwy. Pozwala na uzupełnienie ubytków objętościowych, wykonturowanie twarzy oraz napięcie skóry. Kwas hialuronowy nawilża tkanki i pobudza produkcję kolagenu, co prowadzi do odbudowy skóry od środka i jej zagęszczenia. Dr n. med. Anna Okruszko stosuje w Soft liftingu szeroką gamę wypełniaczy STYLAGE o różnej gęstości, różnym stopniu unoszenia i nadawania tkankom objętości, dzięki czemu może podejść do każdego pacjenta indywidualnie i zapewnić mu spektakularny, ale nie karykaturalny efekt odmłodzenia.

efekty soft lifting
Efekt zabiegu Soft Liftingu u 55-letniej pacjentki dr Okruszko. Do zabiegu zastosowano wypełniacze STYLAGE XL i STYLAGE M, a także mezoterapię STYLAGE HydroMax.

Beautification

To z kolei podejście do stosowania wypełniaczy u młodych osób, u których jeszcze nie doszło do wiotkości i opadania tkanek. Chodzi tutaj o „upiększenie”, a więc poprawę profilu, uwydatnienie kości policzkowych, korekcję lub delikatne uwypuklenie ust, ewentualnie podkreślenie linii żuchwy, która może być „rozmyta” z powodu uwarunkowań genetycznych, nie tylko wskutek procesu starzenia. Dzięki temu cała twarz wygląda bardziej atrakcyjnie. U młodych osób często upiększane są usta. Jest wiele technik korekcji ust – w tym modna ostatnio „płaska” metoda zwana Russian Lips. Nie zawsze ustom trzeba dodawać objętości – podanie „lekkiego” kwasu hialuronowego intensywnie je nawilża i rewitalizuje, ujędrnia, spowalnia też proces ich starzenia się.

Kiedy zacząć zabiegi z wypełniaczami?

Z zabiegów „upiększających” twarz i poprawiających jej proporcje – zgodnie z koncepcją „beautification” – korzystają młode osoby, u których jeszcze nie doszło do zwiotczenia i opadania skóry. Ale za długo nie ma co odwlekać także zabiegów poprawiających kontur i owal twarzy, ponieważ na bazie kwasu hialuronowego dochodzi w skórze do procesów regeneracyjnych, dzięki czemu zapobiegamy dalszemu opadaniu tkanek i spowalniamy proces starzenia. Poprawie ulega również sama struktura skóry, która staje się lepiej nawilżona, napięta, promienna, gładka. Wczesne uzupełnienie ubytków w środkowej części twarzy – ok. 35-40 r. życia – wydłuża więc okres ładnego i młodego wyglądu.

Gdzie wykonać zabieg? 

logo EstmedEstmed
ul. Jurowiecka 21
15-101 Białystok
www.estmed.pl

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Modelowanie i nawilżanie ust kwasem hialuronowym

Modelowanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, także u młodych pacjentek. Zobaczcie efekty zabiegu wykonanego przez dr n. med. Małgorzatę Marcinkiewicz, dermatolog z kliniki Projekt Skóra w Warszawie.

usta

Sposób na Super Lips!

Marzą ci się wyraźnie podkreślone usta? Pamiętaj, że duże nie znaczą nienaturalne! Regenyal Idea Super Lips zapewnia naturalny efekt i długotrwałą objętość ust nawet do 7-8 miesięcy. Co go wyróżnia?

Powiększanie i modelowanie ust

Powiększanie i modelowanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. U dwóch różnych pacjentek wykonała go dr Izabela Cwojdzińska-Jankowska.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki