
Innowacyjna terapia regeneracyjna z egzosomami EXO-SKIN
Egzosomy – cząsteczki o niezwykłych zdolnościach regeneracyjnych, pozyskiwane z ludzkich mezenchymalnych komórek macierzystych – są prawdziwym przełomem w pielęgnacji skóry. Światowa premiera zabiegu EXO-SKIN stworzonego specjalnie do procedury mikronakłuwania Dermapenem 4 oraz preparatu do domowej pielęgnacji uzupełniającej całą terapię odbyła się w Polsce! Gościem specjalnym był dr Andrew R. Christie, światowej sławy specjalista mikronakłuwania, Clinical Director & Global Medical Trainer Dermapenworld. Mieliśmy okazję przeprowadzić z nim wywiad na temat tej innowacyjnej technologii.
Mówi się, że przyszłością medycyny przeciwstarzeniowej jest medycyna regeneracyjna. Jaką rolę odgrywają w niej komórki macierzyste?
– Komórki macierzyste odgrywają ogromną rolę we współczesnej medycynie regeneracyjnej i coraz lepiej rozumiemy ich działanie. Najbardziej popularne preparaty stosowane w medycynie estetycznej, takie jak wypełniacze czy toksyna botulinowa, nie są przeznaczone do poprawy jakości i regeneracji skóry, ich celem jest korekcja wyglądu. Poza tym trzeba pamiętać, że skóra starzeje się pod wpływem wielu różnych czynników: chronologicznych, genetycznych, wewnętrznych i zewnętrznych, więc nie wystarczy chronić jej filtrami przed promieniowaniem UV czy codziennie nawilżać kremami, aby zapobiec jej przedwczesnemu starzeniu się. Tutaj z pomocą przychodzą komórki macierzyste, które mają ogromny potencjał regenerujący wynikający z tego, że nie tylko są one zdolne samodzielnie się namnażać i replikować, ale też tworzyć inne komórki w organizmie, np. komórki naskórka, krwi czy śródbłonka.
EXO-SKIN to pierwsza w Polsce i w wielu innych krajach świata technologia egzosomów użyta do regeneracji skóry. Czym są egzosomy?
– Jest wiele rodzajów komórek macierzystych, ale spośród nich to mezenchymalne komórki macierzyste (MSCs, mezenchymalne komórki zrębowe) w największym stopniu są odpowiedzialne za jakość i regenerację skóry, a także za produkcję egzosomów. Egzosomy nie są komórkami i nie mają aktywnego DNA. Są to pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, wydzielane przez komórki macierzyste, odpowiedzialne za przenoszenie i dostarczanie informacji biologicznej. Krążą one w płynach ustrojowych, dzięki czemu są w stanie komunikować się zarówno z bliskimi, jak i odległymi komórkami. Są niezbędne do komunikacji międzykomórkowej, gojenia tkanek, regeneracji i naprawy. Tę funkcję zawdzięczają bogatemu składowi, który tworzą m.in. kwasy nukleinowe (np. RNA), ponad 1000 rodzajów peptydów, ok. 500-800 białek, 373 różnych rodzajów lipidów, a także enzymy, antyoksydanty, czynniki wzrostu czy cytokiny. Dzięki temu mają niezwykły potencjał regeneracyjny.
Odkryto je w latach 60. XX wieku, w 1987 r. użyto po raz pierwszy określenia „egzosom”, w 1991 r. wyizolowano komórki macierzyste z galarety Whartona znajdującej się w pępowinie, a w 1996 roku udowodniono, że egzosomy mogą być produkowane przez różne rodzaje komórek. Badania nad egzosomami zostały nagrodzone trzykrotnie Nagrodą Nobla.

Skąd pozyskuje się egzosomy wykorzystywane w EXO-SKIN?
– Najbogatszym źródłem mezenchymalnych komórek macierzystych są: pępowina, tkanka tłuszczowa oraz szpik kostny. Trzeba jednak pamiętać, że jakość komórek pogarsza się wraz z wiekiem, a także pod wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego im starsza osoba, tym gorszej jakości komórki macierzyste posiada, a więc ich potencjał regeneracyjny jest ograniczony. Komórki macierzyste pozyskiwane z roślin i zwierząt też mają potencjał odmładzający, np. jako ochrona skóry przed stresem oksydacyjnym, ale nie mają zdolności replikacji i regeneracji ludzkich komórek, nie mogą też być przenoszone na człowieka. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest użycie ludzkich komórek macierzystych. Mogą one pochodzić z 4 źródeł: embrionu (ich pobieranie w celach estetycznych jest jednak uważane za nieetyczne, pochodzą z zarodków niewykorzystanych w procedurze in vitro), z tkanki tłuszczowej (multipotencjalne komórki macierzyste stanowią tylko 1% składu tkanki tłuszczowej, ich jakość zależy od wieku i stanu zdrowia dawcy, a także wpływu czynników zewnętrznych), ze szpiku kostnego (bardzo złożony proces pobierania) czy z pępowiny (a dokładnie z zawartego w niej żelu Whartona). To właśnie z pępowiny pobieramy w sposób etyczny komórki mezenchymalne, najświeższe, niezależne od dawcy, multipotencjalne, bogate w egzosomy.
W jaki sposób to się odbywa?
– Zdrowa, odpowiednio przebadana pod kątem chorób matka, po urodzeniu dziecka staje się dawczynią pępowiny. Wszystko odbywa się zgodnie z zasadami medycznymi i etycznymi, a pępowina jest odcinana w standardowy sposób, tak jak podczas każdego porodu. Nie ma więc mowy o dodatkowym bólu czy traumie dla matki i dziecka (takie same pępowiny są wykorzystywane w innych dziedzinach medycyny, np. w onkologii). W ciągu 24 godzin pępowina jest dostarczana do laboratorium, gdzie pozyskuje się galaretę Whartona, a więc naturalną substancję bogatą w komórki macierzyste, kwas hialuronowy i substancje odżywcze. Żel ten jest pobierany z pępowiny ręcznie i poddawany procesowi enzymatycznemu, który aktywuje jego składniki. W żadnym momencie do produktów nie są dodawane składniki odzwierzęce. Zebrane komórki macierzyste są ekstrahowane w certyfikowanych i zatwierdzonych warunkach laboratoryjnych, bez uszkadzania, wirowania czy liofilizacji. Pochodzą one od ponad 10 dawców, co zmniejsza ryzyko zmienności produktu. Mezenchymalne komórki macierzyste pozyskane z pępowiny są hodowane w specjalnym bioreaktorze, dzięki czemu są stymulowane od produkcji jeszcze większej ilości egzosomów. Dzięki temu uzyskujemy najświeższe, najczystsze, najbardziej skoncentrowane egzosomy o największym potencjalne odmładzającym i regenerującym, które następnie wykorzystujemy do produkcji preparatów z gamy EXO-SKIN. W przeciwieństwie do terapii autologicznych, takich jak choćby osocze bogatopłytkowe, nie są one zależne od dawcy. Dzięki temu, że są pobierane w ciągu 24 godzin od odcięcia pępowiny, możemy je pozyskać w etyczny sposób, a czynniki zewnętrzne nie mają na nie długotrwałego wpływu. Jakość takich młodych egzosomów znacząco różni się od jakości egzosomów osoby mającej kilkadziesiąt lat. To zapewnia im największy potencjał regeneracyjny.

W jaki sposób działają egzosomy po podaniu na skórę?
– Ponieważ egzosomy są bardzo małe oraz nie zawierają aktywnego DNA i zbyt wielu markerów, mogą z łatwością wnikać w skórę, nie wywołując odpowiedzi immunologicznej ani podrażnień. Jak dokładnie działają? Zawierają czynniki wzrostu oraz RNA – jest to kopia DNA, takie „oprogramowanie” naszych komórek. Penetrują komórki skóry, a dzięki temu, że RNA naturalnie znajduje się w ich cytoplazmie, egzosomy nie są przez nie traktowane jak agresor. To bardziej wróżka-zębuszka, która bezszelestnie wpada do pokoju, zabiera stary, zużyty ząb i zostawia pod poduszką wyczekiwane korzyści. Rybosom rozpoznaje sekwencje ludzkiego RNA i „tłumaczy” je na instrukcje wysyłane do komórek – odnowy, regeneracji i gojenia. W ten sposób egzosomy wysyłają wiadomość do fibroblastów, aby produkowały więcej kolagenu. I tak się dzieje, dochodzi do aktywacji wiadomości. Ten potencjał wykorzystujemy w EXO-SKIN.
Jak wygląda ta terapia?
– Terapia opiera się na zabiegach z urządzeniem Dermapen 4 i wprowadzeniu koktajlu MG-EXO-SKIN oraz na pielęgnacji domowej z użyciem serum EXO-SKIN. Koktajl stosowany do zabiegów zawiera aż 66,5% egzosomów, a ponadto kwas hialuronowy, witaminę C, cynk, D-panthenol i wyciąg z aloe vera. W trakcie zabiegu na czubku mikroigiełki Dermapena 4 znajduje się aż 7000 egzosomów, więc podczas jednego obrotu głowicy możemy dostarczyć do skóry 112 tys. egzosomów. Pracując na maksymalnej prędkości w czasie 1 sekundy dostarczamy do skóry 13 mld 413 mln egzosomów, a w czasie jednej minuty – aż 806 mld 400 mln tych niezwykłych składników! Zabieg należy powtórzyć 4-6 razy w odstępach co 4-6 tygodni.

Bardzo ważnym etapem jest też domowa pielęgnacja, ponieważ im dłużej stosujemy egzosomy, tym lepszy efekt regeneracji – nie da się ich nałożyć na skórę „na zapas”. Serum EXO-SKIN zawiera 47% egzosomów, kwas hialuronowy, niacynamid, witaminę C, kompleks ceramidowy, peptydy, glutation, wyciągi roślinne czy D-panthenol. Należy je stosować 2 razy dziennie, rano i wieczorem.

Co szczególnie zwróciło Twoją uwagę podczas leczenia pacjentów egzosomami?
– Ich szybki powrót do zdrowia. Widoczny rumień i obrzęk po Dermapenie znika w ciągu pół godziny i pacjenci mogą od razu wrócić do swoich codziennych aktywności, nie ma śladu po mikronakłuciach. Dzięki temu, że zmniejszenie stanu zapalnego jest bardzo szybkie i zadowalające, technologia egzosomów może być stosowana po każdym bardziej inwazyjnym zabiegu estetycznym, od wypełniaczy po laser, natychmiastowo zmniejszając niepożądany rumień i opuchnięcie.
Firma Revisage z Polski dostała tytuł najlepszego dystrybutora Dermapen na świecie. Czemu to właśnie to urządzenie do mikronakłuwania zyskało popularność w tak wielu krajach?
– Mikronakłuwanie jest niezwykle skuteczną metodą przezskórnego dostarczania do skóry składników aktywnych, która – w przeciwieństwie do igieł – nie wymaga rekonwalescencji, nie pozostawia siniaków czy obrzęków, jest bardziej komfortowa dla pacjenta. Dermapen powstał ok. 20 lat temu jako wizja australijskiego inżyniera Stene Marchalla, który rozumiał, że mikronakłuwanie pobudza proces leczenia skóry, ale kiedy powoduje zbyt silny stan zapalny, mogą pojawić się negatywne skutki. Problem ze starymi urządzeniami do mikronakłuć, takimi jak rollery czy stemple, leżał właśnie w braku równowagi. Dermapen wprowadził kontrolowane mikronakłuwanie, pozwalające wywołać odpowiednio wyważony proces zapalny, który jest efektywny i wykazuje silne działanie regenerujące. Mikronakłuwanie pozwala też wprowadzać w skórę różne substancje aktywne, dzięki czemu możemy leczyć różne problemy dermatologiczne, takie jak blizny po trądziku, przebarwienia, łysienie, trądzik różowaty. Dermapen może być sosowany na twarz, skórę głowy i ciało. Ciągle pracujemy nad jego nowymi zastosowaniami i nowymi substancjami, co jest bardzo ekscytujące.
Łącząc egzosomy z Dermapenem zyskujemy tak naprawdę dwie terapie i dwie korzyści w jednym. Dermapen wykorzystuje mechaniczne igły do aktywacji odpowiedzi leczniczej, podczas gdy egzosomy działają jak chemiczny lek regeneracyjny. Tak więc połączenie tych dwóch czynników zapewnia regenerację mechaniczną i chemiczną jednocześnie. To szczególnie ważne w przypadku starszych pacjentów, u których reakcje na zabiegi regeneracyjne zachodzą wolniej. Egzosomy, które nie są zależne od autologicznych substancji pobieranych np. z krwi, otwierają więc nowe możliwości regeneracji skóry, niezależnie od wieku i stylu życia pacjentów.

Jakie są wskazania do zabiegu EXO-SKIN?
– Terapia ta może być stosowana u wszystkich pacjentów, z każdym rodzajem skóry, bez ryzyka podrażnienia i działań niepożądanych. W przypadku młodszej skóry zabieg działa zapobiegawczo i przeciwstarzeniowo, regulując procesy komórkowe. Natomiast u starszych pacjentów, u których doszło do uszkodzeń i obniżenia jakości komórek, widzimy zastąpienie starzejących się komórek macierzystych nowymi. Uzyskujemy więc odwrócenie procesów starzenia się skóry, czego nie obserwujemy w przypadku innych procedur regeneracyjnych. To prawdziwy przełom. Technologia egzosomów usuwa problem zależności od dawcy – np. od jakości jego krwi, tak jak w przypadku zabiegów z osoczem bogatopłytkowym. Zakres korzyści egzosomów jest bardzo szeroki, ponieważ dostarczają one do skóry cały wachlarz białek, peptydów, czynników wzrostu i innych substancji, których nie zawiera PRP. Dzięki temu ogromny jest też potencjał tej terapii w przypadku leczenia różnych schorzeń dermatologicznych, od trądziku, poprzez trądzik różowaty, aż po stany zapalne skóry, łuszczycę itp. Do EXO-SKIN nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, poza typowymi przeciwwskazaniami do zabiegów mikronakłuwania.
Z czym nie powinno się łączyć terapii egzosomami?
– Rekomendujemy, aby nie stosować ich razem z peelingiem, bo zmiana pH może na nie wpływać negatywnie i obniżać ich skuteczność. Egzosomy są też wrażliwe na ciepło, więc nie mogą być w trakcie jednej sesji łączone z radiofrekwencją mikroigłową czy innym urządzeniem rozgrzewającym. Warto jednak zastosować egzosomy w celu przyspieszenia gojenia np. po laseroterapii. Moim ulubionym połączeniem jest też trio: egzosomy + Dermapen 4 + infrared/LED. Światło nie wpływa na jakość egzosomów, natomiast dodatkowo pobudza regenerację skóry.
Dziękuję za rozmowę.











