WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Wypadanie włosów

Hormonalne przyczyny wypadania włosów

Zobacz, jakiego rodzaju problemy hormonalne są bezpośrednio związane z utratą włosów u kobiet i mężczyzn oraz poznaj najskuteczniejsze sposoby hamujące proces łysienia w takich przypadkach. Radzi ekspert. 

Uroda bez tabuDr Beata DethloffNasz ekspert: dr n. med. Beata Dethloff, lekarz medycyny estetycznej, doktor endokrynologii, specjalista II stopnia chorób wewnętrznych. Jej głównym obszarem zainteresowania i programem wdrożonym we własnych klinikach jest medycyna anti-aging. Swoje doświadczenie buduje na wieloletniej praktyce, poczuciu estetyki, licznych szkoleniach z zakresu medycyny estetycznej oraz edukacji w Międzynarodowym Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging prowadzonym przez światowej sławy doktora Tierry’ego Hertoghe’a. www.drbeatadethloff.pl

POZNAJ BLIŻEJ NASZEGO EKSPERTA>>>

Łysienie androgenowe

To najczęstsza przyczyna utraty włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ta forma wypadania włosów znana jest także jako łysienie typu męskiego i może rozpocząć się już w wieku nastoletnim, choć najczęściej nasila się po 50. roku życia (u kobiet po menopauzie).

Przyczyny łysienia androgenowego nie są do końca poznane. Co prawda istnieje kilka czynników, którego mogą do niego predysponować, jednak eksperci nadal nie potrafią określić jednego konkretnego powodu. Ryzyko wystąpienia objawów zwiększają uwarunkowania genetyczne, przynależność do rasy białej, a także gospodarka hormonalna. Za utratą włosów na takim podłożu stoi aktywność 5 alfa reduktazy – enzymu, pod którego wpływem dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego aktywną formę, tzw. dihydrotestosteron (DHT), który powoduje obkurczenie mieszków włosowych i wypadanie włosów. – Musi być jednak spełniony jeszcze jeden warunek, mianowicie genetycznie uwarunkowana nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT. U osób, u których jej nie stwierdzono, mimo aktywności 5 alfa reduktazy nie dochodzi do wypadania włosów – wyjaśnia nasz ekspert. U mężczyzn utrata włosów zaczyna się w okolicach skroni, ale rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia. Z reguły wygląda to tak, że na czubku głowy włosy stają się cieńsze, a z czasem może pozostać jedynie pas włosów po bokach i z tyłu głowy – mieszki włosowe umiejscowione na potylicy są odporne na DHT, dlatego rzadko kiedy panowie łysieją w tej okolicy. Jeśli zaś chodzi o ten typ utraty włosów u kobiet, to ich włosy stają się cieńsze równomiernie, na całej głowie, a linia włosów nie cofa się.

wypadanie włosów– W wypadku łysienia androgenowego konieczne jest zastosowanie leków hamujących aktywność enzymu 5 alfa reduktazy – wyjaśnia dr Beata Dethloff. – Taka terapia musi być zalecona przez lekarza po zrobieniu badań laboratoryjnych i przeprowadzana pod jego kontrolą. Daje bardzo dobre efekty i może być łączona z zabiegami hamującymi wypadanie włosów, np. Peptydową Terapią Włosów Dr.Cyj Hair Filler.  

Ilość włosów a niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest skutkiem niedoboru tyroksyny i powiązanym z tym niedostatecznym działaniem trijodotyroniny w komórkach. W efekcie dochodzi do uogólnionego spowolnienia procesów metabolicznych i rozwoju obrzęku śródmiąższowego. Do najczęściej występujących objawów klinicznych tej dolegliwości należą senność, zwiększenie masy ciała, szybsze marznięcie i płytszy oddech oraz problemy ze skórą (suchość i szorstkość) oraz włosami – począwszy od suchości i łamliwości, na wypadaniu kończąc. Niekiedy może wystąpić także wypadanie brwi.

Nadmierne wypadanie włosów nie jest z reguły dostrzegalne w pierwszym stadium choroby, ponieważ przy niedoczynności tarczycy ich utrata jest bardzo powolna. Trichogram, czyli badanie cebulek włosów pacjentów z tą chorobą, potwierdza jednak, że w ich przypadku znaczna część włosów znajduje się w stanie spoczynku – o ile w przypadku osób zdrowych aż 90% włosów rośnie, a jedynie 10% pozostaje w stanie spoczynku, o tyle u nich te proporcje są radykalnie zaburzone. – Aby ten proces zahamować, należy mieć na uwadze, że na stan włosów w tej chorobie nie wpłynie nic, dopóki nie zostanie wyrównany poziom hormonów w organizmie – najczęściej poprzez leczenie farmakologiczne – wyjaśnia nasz ekspert.

Insulinoodporność i cukrzyca a włosy

Do głównych objawów cukrzycy, a zatem tych wynikających z podwyższonego poziomu cukru, zaliczamy otyłość, zaburzenia widzenia, trudno gojące się rany czy zmiany nastrojów. Tymczasem również wypadanie włosów może być wskazówką, że poziom cukru wymaga wyrównania. Jak wygląda łysienie „cukrzycowe”? Może zacząć się na wiele lat przed diagnozą i początkowo może w ogóle nie być z nią związane. Charakterystyczne jest to, że większa niż u osób zdrowych liczba włosów przechodzi w fazę zaniku lub spoczynku, a włosy przerzedzają się zwykle w okolicy czubka głowy. Odpowiednia dawka insuliny (bądź leki regulujące jej poziom) mogą nieco zahamować ten proces.

Włosy w czasie ciąży i karmienia

Podczas ciąży kobiece włosy pozostają w nieustannej fazie wzrostu (to efekt działania zwiększonej produkcji estrogenów), dlatego wiele przyszłych mam chwali się gęstszymi i bardziej błyszczącymi kosmykami, choć niektóre z nich mogą narzekać, że włosy nie chcą się dobrze układać. Podwyższony poziom estrogenów skutkuje bowiem jednocześnie wzmożoną produkcją łoju, przez co włosy bardziej się przetłuszczają, może się także pojawić łupież. Dlatego w tym szczególnym dla kobiet okresie życia tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Z kolei w okresie karmienia wiele pań cierpi na nadmierne wypadanie włosów – związane to jest z nagłym spadkiem estrogenu i zwiększonym wydzielaniem prolaktyny. 

Włosy w okresie menopauzy

W okresie menopauzy w kobiecym organizmie spada znacząco poziom estrogenów. Jaki ma to wpływ na bujność czupryny? Otóż estrogeny wydłużają fazę wzrostu włosa (anagenu), podczas gdy androgeny działają zupełnie odwrotnie – atroficznie na mieszki włosowe. Efekt? Przerzedzenie i ścieńczenie włosów na całej powierzchni głowy, czyli w miarę równomierna utrata kosmyków zarówno w okolicy ciemieniowej, jak i/lub szczytowej. Należy też wspomnieć, że u niektórych kobiet łysienie związane z menopauzą może przybrać postać tzw. łysienia bliznowaciejącego, znanego także jako jedna z odmian liszaja przymieszkowego. Proces ten charakteryzuje się wypadaniem włosów z okolicy czołowej przy jednoczesnym cofaniu się linii włosów w stronę ciemieniową – może przy tym dojść do powstania blizn. – Ważnym elementem leczenia w tym wypadku jest zastosowanie zastępczej terapii hormonalnej – podkreśla nasz ekspert.

Pomocne terapie

DR Cyj Hair FillerW wypadku łysienia na tle hormonalnym bardzo ważne jest stosowanie leków zaleconych przez lekarza endokrynologa i pod jego stałą kontrolą. Natomiast dla uzyskania szybkiego efektu poprawy jakości włosów pomocna może być medycyna estetyczna i zabieg mezoterapii. Nowością w gabinetach jest Peptydowa Terapia Włosów Dr.Cyj Hair Filler. Jest to unikalna formuła 7 peptydów i kwasu hialuronowego pobudza krążenie i poprawia ukrwienie skóry głowy, a także odżywia mieszki włosowe. Innowacyjność DR.CYJ Hair Filler to także opatentowana technologia przedłużonego uwalniania i wnikania substancji aktywnych – minimalna dawka skoncentrowanego preparatu jeszcze przez 2 tygodnie po zabiegu utrzymuje się w skórze, powodując powolne, długotrwałe uwalnianie się i penetrację składników aktywnych.

Zabieg trwa ok. 30 min i jest praktycznie bezbolesny, więc nie wymaga znieczulenia. Cała terapia trwa 2 miesiące i wymaga 4 sesji w odstępach co 2 tygodnie, co nie jest obciążające czasowo. Dla podtrzymania efektu zaleca się zabieg przypominający po 6 miesiącach. Już pierwszy zabieg zatrzymuje wypadanie włosów. Natomiast kolejne zabiegi pobudzają krążenie i rewitalizują mieszki włosowe przyspieszając odrost włosów.

Klinika Dr Beata Dethloff
ul. Nowogrodzka 21, Warszawa
tel. 791 010 000

CH Stara Papiernia (1 piętro)
Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin-Jeziorna
tel. 510 940 792
www.drbeatadethloff.pl

Więcej o Peptydowej Terapii Włosów na:
www.drcyj.pl
www.antiaging.com.pl

AntiAging-Institute-logo

Uroda bez tabu

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki