Botox dla mężczyzn
Botox jest jednym z ulubionych zabiegów mężczyzn. Hamuje zbyt silną mimikę, ogranicza nadpotliwość, pomaga w „zgrzytaniu zębami”. Trwa krótko, nie boli. Jak wygląda zabieg? Co daje panom?
Na najczęstsze „męskie” pytania odnośnie zabiegów z botoksem odpowiada dr Franciszek Strzałkowski, lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek Niemieckiego Towarzystwa Terapeutów Toksyną Botulinową. Dr Strzałkowski od wielu lat pracuje jako anestezjolog w Niemczech, w tym w Klinice Uniwersyteckiej w Akwizgranie, jednym z największych szpitali w Niemczech, od 2011 roku zajmuje się też medycyną estetyczną. Jest szkoleniowcem z zakresu toksyny botulinowej, wypełniaczy i nici liftingujących, to jedyny lekarz w Polsce i Niemczech wykonujących innowacyjny lifting twarzy EasyLift® z użyciem nici. Propagator idei naturalności w poprawie wyglądu. Twórca Kliniki Strzałkowski przy ul. Dzielnej 21 lok. 16 w Warszawie (www.KlinikaStrzalkowski.pl)
#1 Czy botox jest toksyną?
Tak, to nic innego jak toksyna botulinowa, czyli… jad kiełbasiany! W oczyszczonej formie i w małych dawkach substancja ta od kilkudziesięciu lat jest stosowana w medycynie, np. w okulistyce, chirurgii czy neurologii, a jej działanie zostało doskonale przebadane. W medycynie estetycznej zaczęto jej używać w latach 90., gdy zauważono, że „skutkiem ubocznym” jej podania w okolicę oczu jest wygładzenie zmarszczek na skórze wokół. Pierwszym produktem medycznym o takim wskazaniu był Botox firmy Allergan – ta nazwa własna z czasem się jednak upowszechniła i dziś używa się jej do określenia wszystkich zabiegów z toksyną botulinową. Na rynku jest kilka preparatów tego typu zarejestrowanych do wskazań estetycznych.
#2 Czy zabieg „zamraża” twarz i unieruchamia mięśnie?
W pewnym sensie można tak powiedzieć :-) Toksyna botulinowa łączy się z receptorem w części postsynaptycznej, nie pozwalając połączyć się receptorom z acetylocholina. Konsekwencją tego jest brak przekaźnictwa w synapsie w blaszce nerwowo-mięśniowej, czyli komunikacja między nerwem i mięśniem zostaje przerwana. Nie dochodzi wtedy do skurczów „porażonego” mięśnia i skóra wygładza się w miejscu poddanym zabiegowi na ok. 4-5 miesięcy. Dobrze wykonany zabieg nie może jednak całkowicie blokować mimiki – twarz powinna ruszać się i wyglądać naturalnie.
#3 Jakie zmarszczki można wygładzić botoksem?
Przede wszystkim linie poziome na czole, które nadają twarzy zdziwiony wyraz, oraz tzw. lwią bruzdę (pionową linię u nasady rzęs), która sprawia, że wygląda się groźnie. To też skuteczna metoda na redukcję tzw. kurzych łapek, a więc drobnych zmarszczek w kącikach oczu. Rzadziej podaje się toksynę botulinową w dolne partie twarzy (i wymaga to większego doświadczenia lekarza), ale i tutaj ma swoje zastosowanie, np. aby zlikwidować „brukowaną” brodę (tzw. golf ball chin), która powoduje, że mężczyzna wygląda tak, jakby się miał za chwilę rozpłakać.
#4 Czy botox jest bezpieczny?
Tak, to jedna z najlepiej przebadanych substancji stosowanych w medycynie. Jest bezpieczna pod warunkiem, że do zabiegu stosowany jest certyfikowany produkt medyczny, taki jak Botox, Bocouture czy Azzalure, a nie „podróbka” niewiadomego pochodzenia kupiona w Internecie. Zabieg powinien zawsze wykonywać lekarz, który jest wyszkolony w tej technice, zna anatomię twarzy i wie, gdzie dokładnie podać toksynę, aby cała procedura przebiegła bezpiecznie i dała pożądane efekty. Lekarz poradzi też sobie z ewentualnymi powikłaniami. Absolutnie nie polecam brania udziału w „botox party” – podanie toksyny botulinowej jest poważnym zabiegiem medycznym, choć wygląda niewinnie:-)
#5 Jakie są najczęstsze powikłania?
Przede wszystkim to powikłania estetyczne związane np. z podaniem toksyny botulinowej w zbyt dużej ilości lub w nieodpowiednie miejsce. Niepożądane efekty to przede wszystkim „zamrożenie” mimiki, opadanie powieki, nienaturalnie uniesione brwi (tzw. Mefisto face). Nie ma na to antidotum – trzeba czekać, aż toksyna przestanie działać. Gorzej, jeśli produkt był niewiadomego pochodzenia (i na przykład jest mocno zanieczyszczony), wtedy mogą pojawić się poważne powikłania, łącznie ze stanem zapalnym czy martwicą tkanek. Dlatego zawsze podkreślam, że decydując się na zabiegi mające na celu poprawę wyglądu naprawdę nie warto oszczędzać. I jeszcze jedno – zawsze należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych, aby nie doszło np. do przemieszczenia toksyny, gdy pacjent tuż po zabiegu pójdzie na siłownię.
#6 Czy zabieg jest bolesny?
Nie, jest odczuwalny bardziej jak ukłucie komara, i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia. Można dla poprawy komfortu przyłożyć wcześniej do skóry kompres chłodzący, to w zupełności wystarczy. Poza tym samo ostrzykiwanie trwa dosłownie 2-3 minuty (w zabiegach na twarz). Wyjątkiem jest ostrzykiwanie stóp celem leczenia nadpotliwości – to bardzo bolesny zabieg, który wykonuję, jako anestezjolog, w znieczuleniu przewodowym.
#7 Czy efekty pojawiają się od razu?
Różnicę zaczniesz obserwować po 2-3 dniach od zabiegu, natomiast optymalny efekt wygładzenia zmarszczek pojawi się po ok. 7-10 dniach, stopniowo się nasilając.
#8 Czy zabieg można zrobić w przerwie na lunch?
Jak najbardziej! Jest ekspresowy, bezbolesny, nie wymaga specjalnego przygotowania i nie zostawia śladów (nawet siniaczki pojawiają się rzadko kiedy, jeśli zabieg został wykonany prawidłowo). Trzeba jednak pamiętać o zaleceniach pozabiegowych – nie wolno się schylać, wsiadać do samolotu, spać na boku, uprawiać intensywnych ćwiczeń, korzystać z gorących kąpieli, sauny, basenu – przez pierwsze 2-3 dni. Chodzi o to, aby botox się nie przemieścił i nie dał niepożądanego efektu. Inne zabiegi na tę okolicę można wykonać najwcześniej po 10 dniach.
#9 Jakie są inne zastosowania botoksu polecane mężczyznom?
To przede wszystkim:
- Leczenie nadpotliwości – toksyna botulinowa hamuje aktywność gruczołów potowych, może być podawana w pachy, czoło, dłonie czy stopy, efekty utrzymują się ok. 9-12 miesięcy;
- Leczenie bruksizmu – niekontrolowane, mimowolne zaciskanie zębów (czasami wręcz zgrzytanie nimi), głównie podczas snu, powoduje ścieranie zębów, bóle szczęki, a nawet rozrost mięśni żwaczy – ostrzyknięcie ich toksyną botulinową przynosi ulgę już po 5-10 dniach, a efekt poprawy nasila się z czasem i utrzymuje do 6 miesięcy;
- Poprawa tzw. uśmiechu dziąsłowego (gummy smile) – podanie botoksu w mięśnie odpowiedzialne za nadmierne podwijanie się górnej wargi podczas uśmiechu niweluje nieestetyczne objawy związane z odsłanianiem dziąseł.
#10 Ile kosztuje zabieg?
Cena zabiegu wynika z jakości użytego preparatu oraz obszaru, w jaki jest podawany. Zwykle zbyt niska cena wiąże się z użyciem preparatu niewiadomego pochodzenia, co zwiększa ryzyko działań niepożądanych i powikłań! Zdarza się też, że preparat w „superpromocji” jest rozcieńczony – wtedy nie daje efektu, a przecież za to płacisz. Dlatego zawsze szukaj sprawdzonych specjalistów, którzy pracują na preparatach medycznych wysokiej jakości. To nie wyklucza zniżek i atrakcyjnych cen na zabiegi – regularnie oferujemy je w naszej klinice.
Średnia cena botoksu to:
- za jeden obszar (np. lwia zmarszczka lub zmarszczki poprzeczne czoła) – 400-600 zł
- leczenie nadpotliwości (np. pachy) – ok. 1000-1500 zł
- redukcja uśmiechu dziąsłowego – ok. 400 zł
- bruksizm – ok. 1000-1500 zł