WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

paznokcie

Uczulenie na lakier do paznokci

Coraz częściej do dermatologów trafiają pacjentki z uczuleniem na lakier do paznokci (zwykle hybrydowy). Nie zawsze objawy pojawiają się tylko na paznokciach i skórkach wokół. Mogą też dotyczyć okolic oczu i ust oraz innych często dotykanych palcami miejsc! 

Składnikiem najczęściej alergizującym w lakierach do paznokci jest żywica tolueno-sulfoamido-formaldehydowa, używana do zapewnienia dobrej przyczepności lakieru. Ponadto mogą to być inne składniki, takie jak: formaldehyd (utwardzacz), nitroceluloza (przyśpiesza schnięcie), ftalany (zwiększają elastyczność lakieru, zapobiegają jego łuszczeniu) oraz rozpuszczalniki, takie jak aceton, octan butylu, toluen lub alkohol izopropylowy.

Jakie mogą być objawy uczulenia na lakier do paznokci?

Przede wszystkim pojawiają się na paznokciach i wokół nich:

  • zaczerwienienie skórek
  • pęcherzyki na skórze i pod paznokciami
  • świąd skórek i opuszków
  • pękanie i łuszczenie się skóry wokół paznokci
  • opuchlizna i ból palców
  • uczucie piekącej skóry na dłoniach, plamy
  • kruchość i łamliwość paznokci, tendencja do rozdwajania
  • onycholiza (odwarstwianie się płytki paznokcia)

Objawy na innych częściach twarzy i ciała, których możesz nie kojarzyć z alergią na lakier: 

  • zaczerwienie i obrzęk ust – zwłaszcza gdy masz tendencję obgryzania skórek lub po prostu na skutek dotyku ust podczas jedzenia rękami
  • cienie pod oczami, obrzęk, podrażnienie – na skutek dotykania cienkiej i wrażliwej skóry w tym miejscu
  • katar alergiczny – może się pojawić na skutek wdychania szkodliwych składników zawartych w lakierach i zmywaczach do paznokci

Jak pozbyć się objawów uczulenia na lakiery do paznokci?

Przede wszystkim natychmiast zmyj lakier i zaprzestań jego ponownej aplikacji. W wypadku typowych objawów to powinno wystarczyć – w ciągu kilku-kilkunastu dni skóra i paznokcie wrócą do dobrego wyglądu i wszystkie objawy ustąpią samoczynnie. Możesz w tym czasie stosować kremy i kuracje regenerujące. Daj odpocząć swoim paznokciom przez jakiś czas i nie rób już manikiuru produktami, na które jesteś nadreaktywna.

Na rynku jest coraz więcej lakierów przyjaznych skórze (i naturze), pozbawionych najbardziej drażniących substancji chemicznych, także wśród marek hybrydowych (tutaj prym wiedzie polskie Indigo).

Jeśli twoim problemem jest onycholiza, powinnaś udać się do dermatologa. To stan chorobowy, w którym dochodzi do odwarstwiania płytki paznokcia od jego łożyska i nagromadzenia pod nim powietrza. W niektórych sytuacjach dochodzi do wtórnego zakażenia np. grzybiczego lub bakteryjnego (wtedy paznokieć może zrobić się żółty lub zielonkawy). Onycholizę leczy się objawowo środkami miejscowymi, czasami konieczne jest chirurgiczne usunięcie części płytki lub całego paznokcia, aby pobudzić łożysko do wzrostu i odbudowy zdrowego paznokcia.

 

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki