Pękająca skóra na dłoniach i palcach
Pękająca skóra na dłoniach to problem niejednej z nas. Czasami mówimy wręcz o pękających palcach u rąk. Co stoi za tym, że skóra w pewnym momencie jest tak sucha, że zaczyna pękać? Jak przywrócić dłoniom estetyczny wygląd?
Wyróżniamy dwie podstawowe przyczyny pękania skóry na całych dłoniach, na samych palcach, na opuszkach, między palcami czy przy paznokciach. Pierwsza przyczyna to silne wysuszenie rąk spowodowane tak zwanymi czynnikami środowiskowymi, czyli klimatem w jakim żyjemy, substancjami chemicznymi, z jakimi mamy kontakt, a także genami. Druga przyczyna to zaś choroby skóry, takie jak egzema, które „lubią” ulokować się np. pomiędzy palcami, wywołać świąd, by w końcu doprowadzić do tego, że skóra pęknie. Egzema ma podłoże alergiczne. Niestety tak często, jak da się zidentyfikować alergen, np. detergent taki jak płyn do zmywania naczyń, tak samo często nie jesteśmy w stanie określić, co nas uczula.
Dlaczego skóra pęka?
Pękająca skóra na dłoniach to problem, z którym sporadycznie spotyka się każdy z nas i najczęściej ma to związek z nieprawidłową pielęgnacją lub ze zbyt małą troską przykładaną do dłoni. Naturalne jest, że skóra będzie miała tendencję do pękania, gdy będzie przesuszona, stale wystawiona na kontakt z agresywnymi środkami czystości czy myta zwykłym mydłem i mocno pocierana ręcznikiem. Nie bez znaczenia są także warunki klimatyczne, jak choćby życie w coraz to popularniejszej klimatyzacji. Wszystko to narusza barierą ochronną skóry i uszkadza płaszcz lipidowy naskórka, a warto wiedzieć, że skóra pozbawiona ochronnej warstwy tłuszczu wyjątkowo szybko traci elastyczność i w efekcie pęka.
Jak już wspominaliśmy tak wysuszone, że aż spękane, mogą być przestrzenie między palcami, skórki przy paznokciach, ale także skóra między palcami u nóg. W tym miejscu musimy jeszcze wspomnieć o tym, że pękająca skóra na palcach jako problem natury kosmetycznej może mieć także poważniejsze przyczyny. Nie bez wpływu na stan skóry pozostają bowiem wahania hormonalne, stąd pękające opuszki często dokuczają chorującym na cukrzycę lub niedoczynność tarczycy, tym którzy stosują dietę ubogą w witaminę A oraz witaminy z grupy B, u podłoża problemu może leżeć również alergia skórna. Dlatego tak ważne jest obserwowanie dłoni – możemy bowiem rozpoznać tzw. alergen kontaktowy, którym może być choćby nieszlachetny metal, z którego wykonana jest noszona na dłoniach biżuteria.
Sucha skóra dłoni – jak leczyć popękane palce?
Prawidłowa pielęgnacja dłoni powinna uwzględniać kilka kwestii.
- Krok pierwszy – ochrona całych dłoni
Aby zapobiec popękaniu opuszków palców czy przestrzeni między palcami, należy ograniczyć kontakt skóry ze szkodliwymi czynnikami, czyli np. pracować w ochronnych rękawiczkach. Osoby uczulone lateks powinny wybrać rękawiczki bawełniane lub winylowe.
- Krok drugi – zabezpieczenie popękanych opuszków
Zabezpieczenie plastrem pękniętej skóry nie tylko złagodzi ból, ale przede wszystkim pomoże uniknąć niepotrzebnych wtórnych infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Warto zaopatrzyć się w plastry odporne na wodę albo zabezpieczyć opuszki preparatem, który tworzy ochronną powłoczkę w miejscu ranek, a jednocześnie przyspiesza odbudowę naskórka. W aptekach dostępne są takie preparaty bez recepty i najczęściej mają w swoim składzie kwas mlekowy, glicerynę, alantoinę i prowitaminę B5.
- Krok trzeci – nawilżanie i natłuszczenie
Tylko to pozwoli zachować skórze elastyczność i jędrność, a jednocześnie zabezpieczy ją przed przesuszeniem. Doskonale nawilżają preparaty na bazie mocznika oraz pantenolu.
- Krok czwarty – nocna straż (jak na) dłoni
Osoby z tendencją do pękania skóry na palcach nie powinny zapominać o wieczornej pielęgnacji, ale lekkie preparaty nawilżające zastąpić tłustymi kremami lub maściami. Chodzi o to, aby odbudować hydrolipidowy płaszcz ochronny naskórka. Parafina, lanolina, wazelina, ceramidy – na te składniki warto zwracać uwagę.
- Krok piąty – leczenie i gojenie pęknięć
Czasami za pękającą skórą na palcach lub całych dłoniach stoi niedobór witaminy A. W takim wypadku warto wypróbować maść witaminową, np. klasyczną maść z witaminą A i aplikować ją bezpośrednio na ranki na noc. Warto także zakładać bawełniane rękawiczki. Ponadto na pęknięte opuszki pomoże także olejek z drzewa herbacianego lub sok z aloesu – wszystko za sprawą hamujących rozwój bakterii i grzybów zawartych w nich substancji aktywnych.
- Krok szósty – zmiana diety
Pękająca skóra na palcach może być oznaką wyjątkowo niezdrowego jadłospisu. Skóra będzie pękać, jeżeli w menu zabraknie witaminy E, witamin z grupy B, a także minerałów na czele z cynkiem, selenem i magnezem. Aby je uzupełnić należy codziennie spożywać oleje roślinne, oliwę z oliwek, ryby, drożdże, świeże warzywa i owoce.
Jeżeli pomimo przestrzegania wszystkich tych zaleceń pękająca skóra na palcach się nie goi, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, aby ustalić główną przyczynę problemu.