Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie
Grzybica paznokci jest jedną z tych chorób, którą dużo łatwiej się zarazić niż ją wyleczyć. Co więcej, nie należy jej mylić z grzybicą stóp. Czym więc jest grzybica paznokci? Oto przyczyny jej występowania, objawy oraz metody leczenia.
Grzybica paznokci dużo częściej występuje w przypadku paznokci stóp niż dłoni. Prawdopodobnie związane jest to z tym, że stopy większą część doby ukryte są w butach, które wywierają na nie nacisk. Nacisk ten dotyczy także paznokci, stąd zmiany grzybicze najczęściej najwcześniej pojawiają się na pierwszym i piątym palcu (one są „najbliżej” butów), ale szybko przenoszą na palce sąsiadujące. Grzybica jest bowiem wyjątkowo łatwo zaraźliwa!
Przyczyny występowania grzybicy paznokci
Grzybicę paznokci wywołują (jak sama nazwa choroby sugeruje) grzyby chorobotwórcze – głównie dermatofity, aczkolwiek nie tylko. Potrafią one rozkładać keratynę i penetrować płytkę w głąb, a wilgotne wnętrze buta to dla nich doskonałe środowisko do rozmnażania – ciepło mokro równa się idealnie. Najczęściej zaczyna się od grzybicy stóp i w tym wypadku mogą jeszcze pomóc dostępne w aptekach bez recepty środki przeciwgrzybicze, ale szybko dochodzi do rozszerzenia dolegliwości na płytki paznokciowe. A wtedy nie obejdzie się bez lekarza.
Jak rozpoznać grzybicę paznokci?
U lekarza! To on po obejrzeniu stopy będzie wiedział, czy ma do czynienia z grzybicą czy innymi zmianami. Jeśli jednak nie będzie pewien, zleci wykonanie badań laboratoryjnych, pobierze próbki spod paznokcia oraz fragmenty płytki i obejrzy je pod mikroskopem. Pozwoli to ustalić, czy paznokcie zaatakował grzyb, a jeśli tak, to konkretnie jaki. To znów umożliwi dobranie odpowiednich leków – białe, żółte czy brązowe zmiany, łuszcząca i rozdwajająca się płytka to objawy zakażenia różnymi grzybami. Dlatego dermatolog musi mieć pewność, z jaką odmianą ma do czynienia. Uwaga: przed wizytą u lekarza nie należy stosować żadnych kosmetyków do stóp, aby nie zafałszować wyniku badania.
Grzybica paznokci – objawy
Najczęściej zaczyna się od zmian na wolnym brzegu płytki paznokciowej – z reguły na wspomnianym pierwszym i piątym palcu. Płytka zmienia zabarwienie, staje się matowa i grubieje. Zmiany występują jednak nie tylko na płytce, ale także pod nią, przez co z czasem traci ona łączność z łożyskiem, rozwarstwia się, zaczyna kruszyć, a nawet odpada. Paznokieć boli i jest wrażliwy na ucisk, a w ekstremalnych przypadkach uniemożliwia chodzenie.
Kto jest narażony na grzybicę paznokci?
Na infekcje paznokci, tak jak na inne infekcje grzybicze, narażone są osoby cierpiące na cukrzycę, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, chore na otyłość, z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego i krążenia, a także poddawane długofalowej terapii antybiotykami, sterydami lub chemioterapią. Grzybicę najłatwiej „złapać”, gdy zbyt krótko obetniemy paznokieć lub się skaleczymy, a także gdy nosimy za ciasne obuwie. Również akrylowe lakiery i sztuczne paznokcie mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia grzybicy, zwłaszcza pod płytką paznokciową.
Jak już wspomnieliśmy grzybica jest bardzo trudna do wyleczenia i nawet we wstępnym stadium nie ustąpi sama. Ponadto lubi wracać, przez co po zakończonej kuracji należy wręcz przesadnie dbać o higienę stóp.
Grzybica paznokci – leczenie
Leczenie grzybicy paznokci nie należy do krótkotrwałych, stąd wielu pacjentów się zniechęca i całymi latami żyje z problemem, który oczywiście się nasila. W przypadku grzybicy, jak i wielu innych chorób, czas kuracji zależny jest od stadium zaawansowania choroby. Dlatego warto iść do eksperta, jak tylko zobaczymy pierwszą niepokojącą zmianę. Być może w takiej sytuacji wystarczy specjalnie dobrany (leczniczy) lakier do paznokci lub naklejanie plastrów ze specjalnymi substancjami grzybobójczymi. W przypadkach poważniejszych lekarz może zlecić kurację doustną – trwa ona niekiedy 6 miesięcy niekiedy 9, a niekiedy nawet rok.