Na czym polega plastyka brzucha?
Zabieg plastyki brzucha (abdominoplastyka) jest przeprowadzany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej powodem jest obwisły brzuch powstały w wyniku znacznego spadku masy ciała. Na czym dokładnie polega operacja? Radzi ekspert, dr n. med. Elżbieta Radzikowska, chirurg ogólny, chirurg plastyk, ordynator oddziału chirurgii plastycznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Fałd brzuszny prowadzi do odparzeń oraz zniekształca sylwetkę. U kobiet problem z obwisłym brzuchem może wystąpić również po ciąży, nawet jeśli kobieta nie przybrała w ciąży dużo na wadze. Na skutek ciąży następuje rozciągniecie powłok brzusznych, a czasem nawet wiąże się to z rozejściem się pochewek mięśni prostych brzucha, tzw. przepukliną kresy białej, która jest jednocześnie zaopatrywana w czasie zabiegu abdominoplastyki.
Abdominoplastykę można też połączyć z zabiegiem liposukcji, dlatego zabieg ten jest popularny wśród osób marzących o płaskim brzuchu. Dzięki temu można też wyprofilować okolice talii oraz nadbrzusza. W czasie abdominoplastyki wycina się fałd skórnotłuszczowy, który znajduje się poniżej linii pępka, wykonuje się tzw. transpozycję pępka, czyli przeniesienie w nowe miejsce.
Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, czas zabiegu jest różny (od 2 do 4 godzin) w zależności od ilości powłok, ale też w zależności od tego, czy jednoczasowo zaopatrujemy istniejącą przepuklinę, czy też zdwajamy pochewki mięśnia prostego brzucha. Jest to jeden z większych zabiegów, jeśli chodzi o chirurgię plastyczną, ale dość powszechnie wykonywany.
Po zabiegu okres rekonwalescencji (ok. 3 tygodnie) wiąże się z chodzeniem w ubranku uciskającym, aby nie nagromadził się płyn surowiczy. Czas gojenia to ok. 2 tygodni, po tym czasie zdejmowane są szwy. Blizny po zabiegu są widoczne, ale szew jest chowany jak najniżej i nie zwraca większej uwagi.
Możliwe powikłania po zabiegu są typowo chirurgiczne: przedłużone gojenie rany, krwiak w powłokach, może dojść do nagromadzenia seromy czyli płynu surowiczego. Są to powikłania przejściowe. Po operacji brzuch nie jest bolesny. W zależności od tego, w jakim napięciu rana została zszyta, pacjent może mieć problem z wyprostowaniem się. Brzuch szybko się goi, wiec również problem z prostowaniem bardzo szybko mija. Pacjenci po operacji następnego dnia wychodzą do domu i normalnie funkcjonują. Po plastyce brzucha, przez 1,5-2 miesiące należy ograniczyć ćwiczenia fizyczne, a następnie należy sukcesywnie wprowadzać wysiłek fizyczny. Ćwiczenia typowe tylko na brzuch można rozpocząć po 3 miesiącach od zabiegu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o chirurgii plastycznej, polecamy książkę autorstwa dr n. med. Elżbiety Radzikowskiej „W służbie urody. Czyli co naprawdę może poprawić chirurg plastyk”. – To nie będzie poradnik o chirurgii plastycznej, ani zwykły przewodnik po zabiegach. To książka dla ludzi, którzy starają się być świadomi własnej wartości, lub chcą się tego nauczyć. Zastanowić, czy coś poprawić w swoim życiu i czy ogóle warto coś zmienić, bo może wszystko jest w porządku – mówi o niej sama doktor. W książce opowiada o niełatwej drodze do swojej kariery chirurga i o tym, dlaczego kobietom w tym zawodzie jest o wiele trudniej. Przedstawia również fakty i mity dotyczące samej chirurgii plastycznej. Dr Radzikowska przestrzega przed bezrefleksyjnym podejściem do medycyny estetycznej. Zdradza, jakie są jej osobiste kryteria podjęcia się zoperowania pacjenta i przytacza szereg historii z życia wziętych, między innymi opinie gwiazd oraz osób znanych, które otwarcie i szczerze opowiadają o swoich operacjach plastycznych i przyczynach, dla których zdecydowali się na zabieg. Nie czaruje, nie próbuje w żaden sposób kolorować rzeczywistości i nie przedstawia chirurgii plastycznej w systemie zero jedynkowym. Operacja plastyczna to ingerencja w ciało, dlatego powinna być dokładnie przemyślana, a pacjent świadomy jej możliwych konsekwencji i skutków ubocznych. Zdarza się, że pomimo uprzednich zapewnień pacjenta o jego pobudkach do poddania się operacji, już podczas pierwszej wizyty na jaw wychodzą prawdziwe powody, które przeważają o decyzji.