Żele przeciwbólowe w formie żelu
Żele przeciwbólowe są stosowane przede wszystkim w łagodzeniu bólu stawów i mięśni, a także w przypadku stłuczeń czy urazów. Nie tylko zmniejszają miejscowo ból, ale też działają przeciwzapalnie, przyspieszając leczenie. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jak je stosować?
Kiedy stosuje się leki przeciwbólowe w żelu?
Leki przeciwbólowe w żelu działają miejscowo na źródło bólu. Są zalecane przede wszystkim w przypadku bólów stawowo-mięśniowych, które należą do najczęściej występujących rodzajów bólu. Struktury anatomiczne wchodzące w skład stawu są mocno unerwione, dlatego każde ich, nawet najmniejsze uszkodzenie wywołuje dolegliwości bólowe. Mogą być one wynikiem urazu, zwichnięcia, skręcenia bądź stłuczenia – w reakcji układ odpornościowy powoduje produkcję czynników stanów zapalnego, co objawia się bólem, obrzękiem, a często także miejscowym zaczerwienieniem skóry w miejscu uszkodzenia (charakterystycznym dla stanu zapalnego w obrębie stawu). Żele przeciwbólowe pozwalają uśmierzyć lub zmniejszyć ból, szybko przynosząc ulgę i umożliwiając pacjentom normalne funkcjonowanie mimo dolegliwości. Dodatkowo, hamując stan zapalny, przyspieszają leczenie i ustępowanie wszystkich dolegliwości.
Bóle stawowo-mięśniowe mogą też mieć wiele innych przyczyn. Mogą być związane z infekcjami (grypa, przeziębienie, różyczka), przewlekłymi chorobami (takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie wielomięśniowe, zapalanie skórno-mięśniowe czy fibromialgia), zmianami zwyrodnieniowymi zachodzącymi wraz z wiekiem, a także przeciążeniami wynikającymi np. ze zbyt intensywnego uprawiania sportów – problem ten dotyczy w dużej mierze młodych osób. Bóle stawowo-mięśniowe i kostno-stawowe mogą też być wywołane długofalowym stresem (powodującym napięcia mięśniowe i pobudzającym stan zapalny w organizmie poprzez zwiększenie produkcji prozapalnych prostaglandyn), chronicznym zmęczeniem, zaburzeniami równowagi elektrolitowej, niedoborami potasu, niedoczynnością tarczycy, zespołem niespokojnych nóg, boreliozą, a nawet miesiączką („łamanie” w kościach jest związane z wyrzutem prozapalnych prostaglandyn).
W każdym przypadku niezbędna jest prawidłowa diagnoza i rozpoznanie przyczyn bólu, aby wdrożyć odpowiednie leczenie. U wielu pacjentów, zwłaszcza w przypadku dolegliwości zlokalizowanych miejscowo, szybką ulgę przynosi stosowanie leków przeciwbólowych w formie żelu, kremu lub maści.
Jakie substancje stosuje się w żelach przeciwbólowych?
Najczęściej w żelach i maściach przeciwbólowych stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, naproksen, diklofenak oraz – szczególnie polecany w bólach stawowo-mięśniowych i kostno-stawowych – ketoprofen. Aplikowane na skórę miejscowo, uśmierzają ból promieniujący w obszarze, w którym doszło do urazu bądź pojawienia się stanu zapalnego. Część leków tego typu jest dostępna bez recepty, czasami są też one wzbogacane o składniki rozgrzewające lub chłodzące. Silniejsze leki przeciwbólowe, takie jak żel z ketoprofenem, można kupić na receptę, a ich działanie jest szybsze i skuteczniejsze.
Dlaczego w żelu, a nie w tabletce?
Tabletki przeciwbólowe wykazują działanie drażniące błonę śluzową żołądka, dlatego nie wszyscy pacjenci (np. osoby z refluksem czy zgagą) mogą je bezpiecznie stosować, nie powinno się też ich przyjmować długotrwale i w dużych ilościach. Dlatego jeśli mamy do czynienia z bólem zlokalizowanym miejscowo, lepiej sięgnąć po żel, który aplikowany jest na skórę i „omija” żołądek.
Jak stosować żele przeciwbólowe?
Wystarczy pokryć skórę nad bolącym miejscem dosyć obfitą ilością żelu i pozostawić do wchłonięcia. Uważa się, że żele szybciej się wchłaniają i dzięki temu szybciej działają niż miejscowe leki przeciwbólowe w formie maści czy kremu, poza tym pozostawiają skórę suchą i nieklejącą, łatwiej jest je też rozprowadzić po większej powierzchni. Żele zwykle zaleca się stosować 2-3 razy dziennie, tak długo, jak to konieczne lub wskazane przez lekarza. Trzeba też pamiętać, że żele z ketoprofenem mogą zwiększać wrażliwość posmarowanej skóry na słońce, dlatego powinno się chronić posmarowaną skórę przed ekspozycją na promienie UV w trakcie kuracji.
Artykuł partnera