WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Czy można kupić lek Ketonal bez recepty?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są wybierane przez pacjentów, u których pojawia się nagły, dokuczliwy ból głowy, mięśni, stawów czy zębów. Taka dolegliwość potrafi wykluczyć z codziennego funkcjonowania. Jednym ze skutecznych leków jest Ketonal. Na jakiej zasadzie działa? Czy można stosować go bez ograniczeń?

Ketonal – zastosowanie i działanie

Lek Ketonal przyjmuje się w przypadku lekkich i umiarkowanych bólów:

  • głowy,
  • stawów i mięśni,
  • menstruacyjnych,
  • zębów,
  • urazów.

Wiele osób zastanawia się, czy można kupić Ketonal bez recepty. Aktualnie jest to możliwe, jest on ponadto dostępny w każdej aptece. Niesteroidowe leki przeciwzapalne wykazują działanie wielokierunkowe, w tym przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Niektóre z nich działają również przeciwdrobnoustrojowo i zapobiegają procesowi zlepiania się płytek. Mechanizm NLPZ opiera się na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2) odpowiedzialnego za rozwój stanu zapalnego.

Działanie leku można zaobserwować po upływie około 30 minut od doustnej aplikacji. Jego największe stężenie we krwi występuje natomiast po około 1,5 godziny. Lek jest skuteczny i bezpieczny, konieczne jest jednak przyjmowanie go po uprzednim zapoznaniu się z ulotką dołączoną do opakowania lub po konsultacji ze specjalistą.

Jak prawidłowo przyjmować lek Ketonal?

Ketonal nie powinien być przyjmowany z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Efekt takiego połączenia może być odwrotny od zamierzonego. Mogą z niego korzystać osoby dorosłe i młodzież po ukończeniu 15. roku życia. Kapsułkę należy popić odpowiednią ilością wody lub mleka.

Bezpieczne stosowanie leku zakłada przyjęcie maksymalnej dawki 150 mg na dobę (3 kapsułki co 8 godzin). Lek Ketonal przeznaczony jest do stosowania wyłącznie w sytuacjach doraźnych. Jeśli ból trwa dłużej niż 5 dni, należy skonsultować się z lekarzem w celu wykonania szczegółowych badań.

Przeciwwskazania do stosowania leku Ketonal

Istnieje kilka przeciwwskazań do przyjmowania Ketonalu. Zalicza się do nich przede wszystkim nadwrażliwość na składniki zawarte w leku. Dużą ostrożnością w przyjmowaniu NLPZ powinny kierować się osoby z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, perforacją żołądka, chorobą Leśniowskiego-Crohna, problemami z ciśnieniem tętniczym, krwawieniem z przewodu pokarmowego, chorobami nerek i wątroby, a także skazą krwotoczną. Leku Ketonal nie zaleca się również kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Przy bólach o silniejszym natężeniu, konieczne jest przyjmowanie leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza np. opioidy.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Żele przeciwbólowe w formie żelu

Żele przeciwbólowe są stosowane w łagodzeniu bólu stawów i mięśni, a także w przypadku stłuczeń czy urazów. Zmniejszają miejscowo ból, działają przeciwzapalnie. Jak je stosować?

Na jaki ból stosować Ketonal?

Nagły i dokuczliwy ból na ogół pojawia się niespodziewanie i potrafi całkowicie wyłączyć z normalnego funkcjonowania. Często jest to sygnał, […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki