WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Kobieta przygląda się swojej twarzy

Jaki typ twarzy najdłużej będzie wyglądać młodo?

Masz twarz owalną, trójkątną a może kwadratową? Dowiedz się,  który z najczęściej występujących typów twarzy będzie starzeć się najszybciej, a który najdłużej zachowa młodzieńczy wygląd.

Idealny owal najszybciej się „sypie”

Masz twarz w kształcie owalu? – wygrałaś los na loterii. Właśnie ten kształt uznawany jest za najpiękniejszy i najatrakcyjniejszy! Po czym go rozpoznać? Twarz owalna jest lekko podłużna, ma subtelną brodę, dość wysokie czoło, uwydatnione kości policzkowe, pełne wargi i niewielki, zgrabny nos. Jeśli masz właśnie ten typ twarzy, to póki jesteś młoda, nie musisz się uciekać się do make-up’owych sztuczek i kłopotać doborem odpowiednich fryzur (czyli możesz bez obaw stosować się do zmieniających się trendów), by udoskonalić proporcje swojej twarzy. Ale uwaga! Z wiekiem zaczną się pierwsze kłopoty.

dr Agnieszka Bliżanowska
dr Agnieszka Bliżanowska

– Siła grawitacji i stopniowa utrata elastyny i kolagenu spowodują, że owal zacznie tracić swój idealny kształt – mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. – Przy tym typie twarzy, szybciej niż u innych, widoczne są zmarszczki pionowe biegnące od nosa do kącików ust, czyli bruzdy wargowo-nosowe. Zaczynają tworzyć się „chomiki”, czyli opadają boczne części polików, a zwiotczała skóra coraz bardziej zaczyna wystawać poza owal twarzy burząc jej proporcje. Opadają kąciki ust, a twarz nabiera posępnego wyrazu.

Co radzi ekspert?

Jeśli masz grubą skórę, warto poddać się liftingowi termicznemu. Podczas takiego zabiegu skóra jest podgrzewana, a pobudzone włókna kolagenowe obkurczają się – słowem skóra „wraca” na swoje miejsce. Plusem jest to, że zabieg działa także długo po jego wykonaniu – pobudzone fibroblasty jeszcze kilka miesięcy po produkują nowy kolagen.

Chcesz efektu natychmiast? Doskonałym wyborem będzie tzw. soft lifing. To uformowany w nici kwas hialuronowy, wprowadzony pod skórę w sposób liniowy – taka technika podciąga owal niczym nici chirurgiczne.

Trójkąt ostrokątny

Twoja twarz jest pociągła masz szpiczastą brodę, a najszerszym punktem jest czoło. Najbardziej zadowolona jesteś z mocno zarysowanych kości policzkowych, które chętnie eksponujesz. Taki typ twarzy nazywamy trójkątnym lub sympatyczniej – serduszkiem. Gdy wybierzesz odpowiednią fryzurę, z nie za krótką grzywką, wypełniającą boki twarzy wyglądasz niczym Reese Witherspoon, czy Rihanna. Czego możesz spodziewać się z upływem czasu?

– Gdy zaczynają się procesy wiotczenia skóry i ubytku podskórnej tkanki tłuszczowej serduszkom zaczynają się zaostrzać się rysy – mówi dr Agnieszka Bliżanowska.

– Policzki zaczynają się zapadać, podkreślając jeszcze mocniej kości policzkowe, które stają się wręcz kościste – dodaje. Zachodzą także zmiany w układzie kostnym twarzy, pogłębiają się skronie, powiększają oczodoły – to wszystko sprawia, że sympatyczne serduszko z wiekiem zamienia się w trójkąt ostrokątny, twarz nabiera wyrazistych mocnych rysów, a jej właścicielka odbierana jest jako osoba nerwowa, zestresowana i bardzo zasadnicza.

Co radzi ekspert?

Przy twarzy w kształcie serca świetnie sprawdzają się zabiegi wolumetryczne, czyli takie, których celem jest przywrócenie utraconej objętość. Można to zrobić miejscowo, za pomocą wypełniaczy, czyli gęstego kwasu hialuronowego. Podaje się go w miejsca utraconej objętości i w ten sposób szybko i skutecznie modeluje twarz. Posiadaczki trójkątnych twarzy powinny zadbać o to, by trafić w ręce lekarza o dużym wyczuciu estetycznym.

Niedobrze, gdy trójkąt ostrokątny zamieni się w rozwarty, czyli gdy twarz będzie nienaturalnie napompowana w okolicach kości jarzmowych. W tym zabiegu najważniejszy jest umiar – podkreśla dr Bliżanowska.

Pucułowata twarz ma swoje zalety

Patrząc na swoją twarz w łazience, złościsz się, że wyglądasz jak księżyc w pełni. Denerwują cię pucułowate policzki i mały, zaokrąglony podbródek. Nauczyłaś się już w taki sposób robić makijaż, by kości policzkowe były zarysowane, a dzięki odpowiedniej fryzurze udało ci się optycznie wyszczuplić twarz, ale tylko ty sama wiesz, ile czasu ci to zajęło…. Mamy dla ciebie nagrodę w postaci dobrej wiadomości – okrągła twarz starzeje się lepiej, niż trójkątne czy owalne.

Kobiety o pucułowatych buziach zawsze będą wyglądały młodziej niż panie o innych owalach – mówi dr Bliżanowska. – Dlaczego? Skóra na okrągłych policzkach dłużej jest dobrze napięta, a zmarszczki pojawiają się dużo później.

Na co powinnaś więc zwrócić uwagę? Jeśli masz rozwiniętą mimikę wokół oczu, jako pierwsze pojawią się kurze łapki. Dla zachowania młodego wyglądu na dłużej to właśnie nimi powinnaś się zająć. Kolejnym problemem może być wiotczenie skóry w okolicy podbródka i szyi – co prowadzić może do rozmycia owalu i powstania drugiego podbródka.

Co radzi ekspert?

Na drobne zmarszczki wokół oczu doskonałym remedium będzie toksyna botulinowa, którą podaje się  techniką mezobotoksu. Metoda wykorzystuje działanie toksyny botulinowej, ale rozrzedzony preparat podaje się tak jak przy mezoterapii. Skórę wokół oczu ostrzykuje się też bardzo płytko, dzięki temu uzyskujemy wyprostowanie zmarszczek oraz efekt odmłodzonej i wypoczętej skóry.

Jak poradzić sobie z drugim podbródkiem? Metod jest kilka. Lipoliza iniekcyjna, czyli podanie w linię podbródka preparatu na bazie soi, pozwala na rozbicie tłuszczu w komórkach. Alternatywą dla lipolizy a czasem jej uzupełnieniem jest zabieg urządzeniem, które rozbija komórki tłuszczowe przy pomocy fal ultradźwiękowych. Podobnie jak podczas lipolizy, rozbity tłuszcz zostaje wydalony w procesie metabolizmu. Na efekty trzeba jednak poczekać nieco dłużej.

Nielubiany kwadrat najdłużej w formie

Masz mocno zarysowaną szczękę, a twarz ma taką samą szerokość na górze i na dole. Boczne linie twarzy mają linie proste. Nie jesteś z tego zadowolona.

Twarz kwadratowa, choć jest najczęściej występującym kształtem, od zawsze spotyka się z dezaprobatą kobiet, które wyszukują sposobów na zmianę kształtu twarzy na wymarzony owal – mówi doktor Bliżanowska. – Nie mamy jednak świadomości, że kwadrat najdłużej ze wszystkich typów twarzy pozostanie niezmieniony.

Nie oznacza to, że ominą Cię wszystkie problemy związane z procesem starzenia. Podobnie jak przy twarzy okrągłej pierwszymi będą zmarszczki wokół oczu. Kolejny problem kwadratu to utrata sprężystości. Przy tym typie twarzy może to spowodować, że kąciki ust ułożą się w podkówkę. Ale już owal posiadaczki kwadratowych twarzy zachowają na dłużej. Dlatego powinny koniecznie zwrócić uwagę na szyję i dekolt, by „pasowały” do dobrze trzymającego się konturu twarzy.

Co radzi ekspert?

Jeśli masz twarz kwadratową i bardzo zależy ci na poprawieniu owalu – nie czekaj. Zabiegi medycyny estetycznej z powodzeniem korygują defekty urody. W przypadku twarzy kwadratowej zabiegi modelujące pozwolą przy okazji  zatrzymać czas! Przy wyszczupleniu twarzy sprawdza się toksyna botulinowa. Podanie preparatu w okolicy żuchwy relaksuje mięśnie-żwacze co powoduje złagodzenie rysów. O szyję i twarz dbaj regularnie, stosując mezoterapie, dzięki temu pobudzana skóra będzie bardziej odporna na zmarszczki.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

twarz kobiety

Jak nadać twarzy wypoczęty wygląd?

Kondycja skóry to ważny atrybut młodego wyglądu. Nawet młoda osoba może wyglądać staro – jeśli ma cerę matową, szarą i zmęczoną. […]

Piękna latem

W lecie chcemy wyglądać lepiej, młodziej, świeżo. Motywacją mogą być zbliżające się wakacje i chęć spędzenia udanego urlopu, bez zamartwiania […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki