WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Soczewki kontaktowe – o czym pamiętać, decydując się na ich wybór?

Soczewki kontaktowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą nosić okularów. Korygują nie tylko typowe wady wzroku i astygmatyzm, ale też tzw. starczowzroczność, a więc problemy z widzeniem z bliży wynikające z wieku. O czym pamiętać, decydując się na ich wybór? 

dr Anna Klemarczyk
dr Anna Klemarczyk, okulistka

Zapytaliśmy o to dr Annę Klemarczyk, okulistkę ze Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej Mega-lens w Warszawie (www.megalens.com.pl).

Jak wybrać soczewki kontaktowe?

– Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty w gabinecie okulistycznym. Dziś soczewki łatwo kupić choćby w Internecie, ale pamiętajmy, że samodzielnie trudno jest dobrać je idealnie. Czasami pacjenci mają na przykład różne wady w jednym i drugim oku, poza tym jest coś takiego jak korekcja mocy soczewki w zależności od odległości od rogówki, co jest ważne zwłaszcza przy większych wadach. Trudno też samodzielnie kupić i dobrać soczewki tzw. toryczne, a więc korygujące astygmatyzm. Na rynku jest wiele różnych rodzajów soczewek – w gabinecie sprawdzamy, czy dobrze leżą one na rogówce, czy mają odpowiednią ruchomość, czy nie uciskają naczyń dookoła rąbka – to wszystko wpływa na komfort i bezpieczeństwo ich noszenia. Jeżeli coś budzi nasze zaniepokojenie, możemy wybrać soczewki o innych parametrach. Ważne też jest to, że kupując soczewki w gabinecie okulistycznym pacjenci mają większą świadomość tego, jak ważne są systematyczne kontrole oczu u specjalisty i przestrzegają ich terminów.

Czyli?

– Jeśli ktoś nosi soczewki cały czas, nawet w nich śpi, to kontrole powinny odbywać się nawet co pół roku. Z kolei osoba nosząca soczewki jednodniowe – powinna badać oczy co roku, choć w praktyce wizyta raz na 2 lata w zupełności wystarczy. Osoby noszące soczewki miesięczne, kontrolę powinny robić raz na rok.

Soczewki można nosić nawet przez rok? Od czego zależy wybór trybu noszenia?

– Tak, mamy całe mnóstwo soczewek do wyboru – o różnych trybach noszenia, wykonanych z różnych materiałów, w różnych cenach, tak więc każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsze są soczewki 1-dniowe lub dwutygodniowe, które można nosić na dwa sposoby: albo przez dwa tygodnie zdejmując je na noc, albo w trybie ciągłym przez 7 dni. Podobnie soczewki miesięczne – mogą być wyjmowane na noc bądź noszone przez cały czas, dzień i noc. Każdy z tych rodzajów soczewek ma swoje ograniczenia w zakresach mocy, ale najczęstsze wady wzroku można nimi wyrównać. Są osoby, które wolą soczewki jednodniowe, bo nie muszą codziennie dbać o ich higienę – łatwiej jest im je wyrzucić po całym dniu noszenia i rano wziąć nowe. Tego typu soczewki lepiej też sprawdzają się w czasie podróży. Najlepiej wybierać to, co jest dla nas w danym momencie najbardziej wygodne i potrzebne.

soczewki kontaktoweZ jakich materiałów wykonane są soczewki? Jakie są ich rodzaje?

– Najnowszą generacją soczewek są soczewki silikonowo-hydrożelowe, które mają lepszą tlenoprzepuszczalność niż „klasyczne” miękkie soczewki hydrożelowe. Bardziej skomplikowanych wad wzroku czy nieregularnych astygmatyzmów nie da się idealnie wyrównać zwykłą soczewką miękką, tutaj potrzebne są soczewki twarde, które zawsze powinny być dobierane z pomocą specjalisty. Soczewki dzielimy też na sferyczne, które wyrównują krótkowzroczność, nadwzroczność i małe astygmatyzmy do 0,5 dioptrii, oraz toryczne, które polecane są do większych astygmatyzmów. Kiedyś małe astygmatyzmy nie były wykrywane, dziś dzięki rozwojowi badań komputerowych jest to możliwe, a ich korekcja zdecydowanie poprawia komfort widzenia. Osoby, które chcą zmienić lub podkreślić kolor oczu, mogą też wybrać soczewki kolorowe – bez mocy lub korygujące.

Nowością są też soczewki progresywne. Komu są polecane?

– To wygodne rozwiązanie dla osób powyżej 40-45. roku życia, u których pojawiły się objawy starczowzroczności, tzw. prezbiopii, czyli problemy z widzeniem z bliży, wynikające z wieku. Bardzo ułatwiają funkcjonowanie w dzisiejszym świecie, gdy co chwila musimy przestawiać wzrok ze spoglądania w dal na patrzenie w telefon bądź komputer. Ciągłe wkładanie i ściąganie okularów jest wtedy uciążliwe – progresywne soczewki kontaktowe zapewniają dobre widzenie i do dali, i do bliży.

Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek?

– Obecnie są one dużo bezpieczniejsze niż kiedyś, więc lista przeciwwskazań zdecydowanie się skróciła, przede wszystkim to infekcje i zakażenia oka. Nawet stosując najlepsze soczewki nie wyeliminujemy ryzyka suchości oka, dolegliwości te nasilają się zwłaszcza podczas przebywania w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Na szczęście, skutecznie pomogą krople nawilżające, dostępne w salonach optycznych i aptekach – warto mieć je na półce w łazience i stosować tak jak krem do twarzy, codziennie. Najlepiej wybierać środki bez konserwantów, które mają dopisek, że mogą być bezpiecznie stosowane z soczewkami kontaktowymi.

Czy mając soczewki nie trzeba kupować okularów?

– Zawsze powtarzam, że warto mieć i soczewki, i okulary – takie „w których przyzwoicie widać i nie wstyd wyjść w nich na ulicę”. Niektórzy lubią po prostu chodzić w okularach i mają wiele par oprawek. Ale są sytuacje, w których okulary mogą przeszkadzać, np. w trakcie uprawiania sportów. Wtedy warto mieć pod ręką soczewki jednodniowe. Z drugiej strony osoby stosujące na co dzień soczewki czasami mogą potrzebować okularów, np. gdy leżą z grypą w łóżku i chcą pooglądać telewizję. Nie skrytykuję też totalnie tanich plastikowych okularów z sieciówek lub aptek – warto je mieć awaryjnie, np. w pracy. Nie da się jednak w nich pracować przez cały dzień, zwłaszcza gdy ktoś mocno obciąża wzrok pracą np. przy komputerze. Dlatego okulary korekcyjne powinno się zrobić w salonie optycznym, po dokładnym zbadaniu wzroku i doborze szkieł przez okulistę, a te „sieciówkowe” traktować tylko awaryjnie, np. gdy zapomnimy zabrać dobre okulary z domu.

Dziękujemy za rozmowę.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki