WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

twarz kobiety ze zmarszczkami

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki są jednym z głównych objawów starzenia się skóry – może tym najszybciej widocznym, ale wcale nie najbardziej nas postarzającym. Zaczynają się pojawiać już ok. 25-30. roku życia, początkowo w okolicy oczu (to tzw. kurze łapki). U osób z bogatą mimiką pojawiają się zmarszczki mimiczne. Potem do tego dochodzą zmarszczki palacza, fałdy marionetki, bruzdy nosowo-wargowe i inne rodzaje zmarszczek, które z wiekiem zaczynają się utrwalać. Jak im zaradzić? 

Dlaczego powstają zmarszczki?

Zmarszczki to zagłębienia skórne, które pojawiają się wskutek wiotczenia skóry, w której z wiekiem zaczyna ubywać kolagenu i elastyny. W zależności od głębokości i lokalizacji przybierają formę linii, bruzd, fałdek bądź zagnieceń. Ich powstawaniu sprzyja też nasilające się wraz z wiekiem przesuszenie skóry, a także czynniki zewnętrzne, takie jak ekspozycja skóry na promienie UV. Około 25-30. roku życia pojawiają się zmarszczki mimiczne – przede wszystkim w kącikach oczu (tzw. kurze łapki). Z wiekiem ulegają one nasileniu i utrwaleniu. W kolejnych latach, wskutek opadania tkanek, zarysowują się głębokie bruzdy nosowo-wargowe, fałdki marionetki czy zmarszczki palacza. Na szyi widoczne stają się tzw. obręcze Wenus, a dekolt pokrywa się siateczką długich, cienkich linii, zwłaszcza jeśli w poprzednich latach dużo korzystałaś ze słońca. Z wiekiem pogłębiają się też zmarszczki atroficzne (skutek zaniku tkanki podskórnej) i tzw. grawitacyjne.

Rodzaje zmarszczek – ze względu na przyczyny powstawania

 • Zmarszczki mimiczne – powstają w wyniku wielokrotnych skurczów mięśni twarzy, które są związane z mimiką. To zwykle nasze pierwsze zmarszczki, widoczne już ok. 25-30. roku życia. Zwykle są zlokalizowane na czole (linie na czole, lwia zmarszczka), wokół oczu (kurze łapki) i nad ustami (zmarszczki palacza). Z wiekiem się utrwalają, co może nadawać twarzy groźny bądź zmartwiony wyraz twarzy. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się zmarszczek mimicznych jest ostrzyknięcie toksyną botulinową.
 • Zmarszczki posłoneczne – są skutkiem intensywnej ekspozycji niechronionej skóry na słońce – mogą pojawić się bezpośrednio po wakacjach. Wyglądem przypominają siateczkę  drobnych linii. Często pojawiają się na szyi i dekolcie. Najlepszymi zabiegami będą mezoterapia i laserowe fotoodmładzanie.
 • Zmarszczki senne – to nic innego jak odgniecenia skóry powstające na twarzy podczas snu. Często pojawiają się asymetrycznie, np. po jednej stronie twarzy, w zależności od tego, w jakiej pozycji śpimy. U młodych osób ciągu dnia linie te wygładzają się. Niestety, wraz z wiekiem skóra traci sprężystość i coraz trudniej jej wrócić do „wyjściowego” stanu. Warto zmienić pozycję snu – najbardziej korzystna to spanie na plecach. Unikaj też wysokich poduszek – gdy pochylasz głowę, utrwalają się zmarszczki na szyi.
 • Zmarszczki grawitacyjne – pojawiają się ok. 40-45. roku życia, gdy na skutek utraty jędrności skóra zaczyna opadać. W ten sposób powstają i utrwalają się bruzdy wargowo- nosowe, zmarszczki na policzkach czy linie marionetki. Głębokie bruzdy można skutecznie wypełnić kwasem hialuronowym, polecane są też metody biostymulujące – wskutek pobudzenia w skórze produkcji kolagenu skóra się odbudowuje i „wypłyca”.
 • Zmarszczki atroficzne – to skutek atrofii, czyli zaniku tkanek wraz z wiekiem. Dosyć gwałtownie mogą się pojawiać na twarzy w okresie okołomenopauzalnym – wiele kobiet obserwuje wtedy zapadnięcie policzków i jednocześnie pojawienie się tzw. chomików, co przyczynia się do nasilenia i utrwalenia bruzd i zagięć skóry. Ich spłyceniu sprzyjają metody mające na celu odbudowę skóry od środka: biostymulanty, lasery frakcyjne itp. Można też zastosować podawane z umiarem wypełniacze wolumetryczne.

Rodzaje zmarszczek – ze względu na umiejscowienie:

 • Kurze łapki – promieniste drobne linie w okolicy zewnętrznych kącików oczu. Są skutkiem silnego działania mięśnia okrężnego oka, który kurczy się podczas uśmiechu czy mrużenia oczu.
 • Zmarszczki palacza / kod kreskowy – pionowe linie wokół ust (głównie widoczne nad górną wargą). Pojawiają się nie tylko u palaczy, choć palenie im sprzyja – nie tylko ze względu na układanie ust w „dziobek”, ale i szybsze starzenie się skóry.
 • Linie marionetki / fałdy marionetki – charakterystyczne fałdki biegnące od kącików ust w dół (na styku policzka i brody) – powstają na skutek opadania policzków. Nadają twarzy smutny wygląd.
 • Bruzdy nosowo-wargowe – pionowe bruzdy biegnące od kącików nosa w kierunku kącików ust, związane z opadaniem policzka, co prowadzi do pogłębiania się linii zgięcia w tym miejscu.
 • Lwia zmarszczka – pionowe, położone równolegle względem siebie bruzdy między brwiami. Z czasem utrwalają się, nadając twarzy groźny bądź zatroskany wygląd.
 • Zmarszczki królicze – zmarszczki mimiczne zlokalizowane po bokach nosa, które powstają w wyniku częstego marszczenia nosa (np. u alergików i osób pracujących na słońcu).
 • Obręcze Wenus – poziome linie i bruzdy na szyi, przypominające naszyjnik z obręczy. Sprzyja im częste pochylanie głowy, np. podczas czytania, spania na wysokiej poduszce czy częstego korzystania ze smartfonów (tzw. technologiczna szyja).

Dodaj komentarz

Podobne tematy

dekolt w bikini

Najlepsze zabiegi na szyję i dekolt

Te miejsca starzeją się szybciej niż twarz, co powoduje, że – zaniedbane – będą zdradzać nasz prawdziwy wiek, a nawet dodawać nam lat! Jak tego uniknąć?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki