Najlepsze zabiegi na szyję i dekolt
Te miejsca starzeją się szybciej niż twarz, co powoduje, że – zaniedbane – będą zdradzać nasz prawdziwy wiek, a nawet dodawać nam lat! Skóra na szyi i dekolcie jest cienka, uboga w podściółkę tłuszczową, ma mało gruczołów łojowych. Zawiera też mniej kolagenu i elastyny niż tkanka w innych obszarach. To wszystko powoduje, że nie tylko objawy starzenia są na niej szybko widoczne, ale też trudniej je usunąć. Jakie zabiegi na szyję i dekolt są skuteczne?
Profilaktyka przeciwstarzeniowa
Najlepszym zabiegiem profilaktycznie zabezpieczającym szyję i dekolt przed starzeniem jest mezoterapia, którą warto wykonywać regularnie już od ok. 30-35. roku życia. Używa się do niej kwasu hialuronowego, witaminowych koktajli bądź osocza bogatopłytkowego. Mezoterapię najlepiej powtarzać jako serię 3-4 zabiegów co 1-1,5 roku. Świetnie nawilża, wzmacnia, rewitalizuje. Pamiętaj też o domowej pielęgnacji już od młodych lat – nie musisz kupować specjalnych kremów na dekolt czy szyję, tylko „przeciągnąć” na te obszary swój codzienny krem. W pielęgnacji szyi i dekoltu świetnie sprawdza się też serum z witaminą C, która nie tylko stymuluje produkcję kolagenu, ale też chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i rozjaśnia przebarwienia oraz dodaje blasku. Latem bardzo ważna jest ochrona szyi i dekoltu przed promieniami UV.
Redukcja obręczy Wenus
Tak nazywane są charakterystyczne poziome linie, które z wiekiem zaznaczają się na szyi. Zauważono, że szczególnie narażone są na nie osoby dużo korzystające ze smartfonów – trzymanie pochylonej głowy sprzyja powstawaniu fałdek (mówi się nawet o tzw. technologicznej szyi). Najbardziej skutecznie radzą sobie z tym problemem podawane iniekcyjnie preparaty stymulujące naturalną produkcję kolagenu i elastyny w skórze, np. z atelokolagenem, aminokwasami bądź hydroksyapatytem wapnia. Nie są to wypełniacze, więc na pełen efekt będziesz musiała zwykle poczekać ok. 3 miesięcy. Poprawa jest jednak znacząca.
Rozjaśnienie przebarwień
Na dekolcie szybko pojawiają się objawy fotostarzenia, takie jak nierówna struktura czy przebarwienia. Skutecznymi metodami do ujednolicenia kolorytu i wygładzenia skóry są peelingi chemiczne (zwłaszcza łagodne, jak migdałowy czy glikolowy w niższym bądź średnim stężeniu) oraz lasery czy IPL. Poprawiają kolor i strukturę skóry, wygładzają drobne zmarszczki, likwidują objawy fotostarzenia.
Wygładzenie zmarszczek „śpiochów”
Na dekolcie z wiekiem pojawiają się charakterystyczne – cienkie, w większości pionowe zmarszczki. Tendencję do nich nasila spanie na brzuchu – dlatego bywają nazywane „śpiochami”. Aby je wygładzić, postaw na program łączący mezoterapię, regenerację osoczem bogatopłytkowym, biostymulację i laseroterapię. Dobre efekty daje też karboksyterapia czy odpowiednio zastosowana technologia HIFU.
Likwidacja podwójnego podbródka
Niezależnie od tego, czy taka twoja uroda, czy podwójny podbródek pojawił się wraz z wiekiem, skutecznie możesz się go pozbyć w zasadzie za pomocą 3 metod:
- lipoliza iniekcyjna – preparatem, który „rozpuści” tłuszczyk i spowoduje jego usunięcie z obszaru poddanego ostrzykiwaniu;
- liposukcja – często wykonywana za pomocą specjalnej strzykawki, w znieczuleniu miejscowym, zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny w porównaniu z liposukcją na większych obszarach, jak brzuch;
- HIFU – bądź inne technologie powodujące rozpad i usunięcie tkanki tłuszczowej.
Lifting szyi
Zdecydowanie najbardziej spektakularne efekty uzyskuje się tutaj za pomocą nici liftingujących (czasami zabieg łączony jest z wcześniejszą liposukcją nadmiaru tkanki tłuszczowej), wprowadzanych specjalną kaniulą poprzez miejscowe nakłucia. Nici unoszą skórę, powodując wygładzenie szyi i uniesienie podbródka. Celem poprawy napięcia skóry w tym miejscu stosuje się też technologię HIFU oraz tzw. termolifting.