WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

szkoła rodzenia

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Zajęcia w szkole rodzenia to bardzo dobre przygotowanie do porodu i opieki nad noworodkiem. Mogą w nich uczestniczyć ciężarne wraz z partnerem lub inną bliską osobą. Wykłady i ćwiczenia są prowadzone przez doświadczone położne. Do uczestnictwa zachęcane są przede wszystkim te kobiety, które zostaną mamami po raz pierwszy.

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Wiele przyszłych mam stoi przed dylematem, czy zapisać się do szkoły rodzenia. Uczestnictwo w zajęciach proponowane jest każdej ciężarnej, jednak nie jest ono obowiązkowe. Mimo to wśród kobiet przeważają głosy, że warto wziąć w nich udział i to z wielu powodów.

Przede wszystkim zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowany personel. Szkoła rodzenia Medicover w Warszawie zatrudnia same doświadczone położne, które przekazują wiedzę teoretyczną i praktyczną w przystępny sposób. Żadne poradniki i informacje w Internecie nie są w stanie jej zastąpić. Prowadzące udzielają również wyczerpujących odpowiedzi na pytania ciężarnych, które pojawiają się w związku z omawianym tematem.

Ponadto na zajęcia w szkole rodzenia uczęszczają kobiety, które są na podobnym etapie ciąży. Zmagają się one z takimi samymi problemami i obawami. Dlatego przyszłe mamy często nawiązują tam przyjaźnie na całe życie lub zyskują towarzyszkę na wspólne spacery z dziećmi już po porodzie.

Podczas zajęć w szkole rodzenia można zapoznać się z personelem oraz obejrzeć porodówkę. Nawet jeśli nie są one organizowane przez szpital, w którym kobieta zamierza rodzić – zaznajomienie się ze sprzętem dostępnym na oddziale położniczym pozwala zmniejszyć stres i lepiej przygotować się do pobytu.

Zajęcia w szkole rodzenia

Zajęcia w każdej szkole rodzenia wyglądają podobnie. Składają się one z cyklu wykładów i ćwiczeń. Ich tematyka obejmuje okres od ciąży do pierwszych dni życia noworodka. Omawiane są kwestie związane z porodem, połogiem, karmieniem piersią i pielęgnacją dziecka.

Zajęcia w szkole rodzenia odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach, 2–4 razy w tygodniu lub tylko na weekendy. Zwykle kurs trwa ok. miesiąca. Prowadzą go położne, które niekiedy zapraszają na wykład lekarza (ginekologa, neonatologa, pediatrę), aby szczegółowo omówił pewne kwestie.

Warto przyjrzeć się także dodatkowym zajęciom oferowanym przez położne, np. Niejedna szkoła rodzenia w Warszawie organizuje przy okazji kurs pierwszej pomocy małemu dziecku. Podczas niego przekazywana jest praktyczna wiedza na temat tego, jak zachować się w nagłych wypadkach.

Kto może zapisać się do szkoły rodzenia?

Do szkoły rodzenia może zapisać się każda kobieta, która jest w ciąży. Uczestnictwo w zajęciach jest polecane szczególnie tym ciężarnym, które zostaną mamami po raz pierwszy. Dzięki temu mogą dowiedzieć się, co je czeka w związku z porodem i połogiem, a także zdobyć nieco doświadczenia w opiece nad noworodkiem. Szkoła rodzenia Medicover zachęca przyszłych ojców do udziału w wykładach i ćwiczeniach. Pozwala to mężczyźnie oswoić się z nową rolą, ale też udzielać odpowiedniego wsparcia ciężarnej.

(Artykuł partnera)

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki