WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Kobieta paląca e-papieros

E-papierosy a operacje plastyczne

Palaczki wolniej się goją po operacjach, poza tym zdecydowanie częściej występują u nich wymioty i uporczywy kaszel – zwłaszcza po operacjach piersi. Badania prowadzone przez American Society of Plastic Surgeons wykazały, że podobne działanie ma nikotyna zawarta w e-papierosach.

Nikotyna zawarta w papierosach spowalnia cyrkulację krwi i obkurcza naczynia krwionośne, przez co rany pooperacyjne wolniej się goją. Dlatego „tradycyjnym” palaczom już od dawna zaleca się zaprzestanie palenia przynajmniej na miesiąc przed planowaną operacją. Z danych opublikowanych przez American Society of Plastic Surgeons wynika jednak, że także nikotyna wdychana z e-papierosów może drastycznie zwiększać ryzyko powikłań po operacji i wydłużać proces gojenia. Oczywiście, lekarze zalecają pacjentom, aby rzucili nałóg na zawsze – ale już miesięczna „abstynencja” przed zabiegiem jest wystarczająca, aby zapobiec największym komplikacjom wynikającym z obecności nikotyny w organizmie i zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia z 40% na 20%.

Kobieta paląca e-papieros

Dodaj komentarz

Podobne tematy

palenie papierosów

Palenie a efekty zabiegów

Palenie szkodzi nie tylko zdrowiu, ale też urodzie – nawet jeśli dbasz o nią i regularnie korzystasz z zabiegów.  Oto 3 […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki