WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

odmładzanie

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jeśli od młodych lat pielęgnujesz w sobie dobre nawyki w dbaniu o urodę,  skorzystasz z tego w wieku dojrzałym – twoja skóra będzie wolniej się starzeć, a ty dłużej zachowasz młody i atrakcyjny wygląd. I odwrotnie – zaniedbania młodości odbiją się na twoim wyglądzie w przyszłości i trudniej będzie ci cofnąć czas w wieku dojrzałym – na pewno będzie to wymagało bardziej inwazyjnych zabiegów.  

„Chciałabym wyglądać jak Jane Fonda” – powiedziała 60-letnia pacjentka do jednej z lekarek medycyny estetycznej. „Trzeba było zacząć tak jak ona 30 lat wcześniej” – pomyślała doktor… :-) To jedna z naszych ulubionych „medycznych” anegdot, która świetnie pokazuje, dlaczego warto zacząć dbać o swój wygląd i stosować zabiegi już w młodości. Pamiętaj, że twoja skóra zaczyna się starzeć wcześnie, już po 25. roku życia – gdy ty nie widzisz tego jeszcze gołym okiem. Obniża się produkcja lipidów w naskórku, spada poziom nawilżenia w skórze. Każdego roku średnio o 1% ubywa nam kolagenu – podstawowego budulca skóry, odpowiedzialnego za jej jędrność i elastyczność. Powoli zaczynają się pojawiać drobne zmarszczki, kurze łapki, nasilają się linie mimiczne. Im wcześniej zaczniesz pobudzać skórę do zachowania młodości, tym lepiej będziesz wyglądać w przyszłości, tym lepiej twoja skóra będzie reagować na zabiegi medycyny estetycznej i prawdopodobnie będziesz ich potrzebować mniej, a na pewno będą mniej inwazyjne.

odmładzanieO czym pamiętać szczególnie?

Rozpoznanie potrzeb skóry. To bardzo ważne – bo źle dobrana pielęgnacja i zabiegi mogą przyczynić się do szybszego starzenia się skóry. I nawet nie chodzi tutaj o „rozleniwienie” skóry (to mit!), ale o jej uszkodzenie, np. gdy jest cienka i delikatna – raczej nie będą jej służyć intensywne peelingi chemiczne, które z czasem mogą ją wręcz uwrażliwiać i zwiększać jej podatność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, np.  promienie UV.

Oczyszczanie. Zdaniem dermatologów to zabieg nr 1 w pielęgnacji skóry i jeśli dokładnie nie oczyszczasz codziennie skóry z makijażu i zanieczyszczeń, jej kondycja będzie się drastycznie pogarszać z wiekiem. Do tego dochodzą regularne zabiegi oczyszczające w gabinecie – wraca się do oczyszczania manualnego (połączonego np. z mikrodermabrazją lub kawitacją), pamiętaj jednak, że powinno być ono wykonane przez doświadczoną kosmetolog.

Nawilżanie. Z wiekiem spada poziom wilgoci w skórze – niezależnie od jej rodzaju. Dzieje się tak, bo z wiekiem ubywa w skórze kwasu hialuronowego, który wiąże wodę w skórze właściwej (jedna cząsteczka kwasu HA jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody!). To zapewnia jej sprężystość i brak zmarszczek. Wybieraj kosmetyki i zabiegi nawilżające dopasowane do indywidualnych potrzeb skóry. Szczególnie polecamy mezoterapię kwasem hialuronowym.

Pięlęgnacja okolic oka. Kurze zmarszczki pojawiają się w kącikach oczu jeszcze przed trzydziestką. Dlatego pamiętaj, że pielęgnacja tej okolicy nie jest zarezerwowana dla skóry dojrzałej – im wcześniej zaczniesz o nią dbać, tym lepiej! Z zabiegów na okolicę oczu szczególnie polecamy mezoterapię.

Regeneracja. W pewnym sensie można powiedzieć, że proces starzenia się skóry polega na jej ciągłym uszkadzaniu. Dlatego warto wspomóc naturalne zdolności regeneracyjne skóry – temu służą kremy na noc (to czas na naprawę uszkodzeń powstających w ciągu dnia), a także takie zabiegi, jak ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi – ostatni hit medycyny estetycznej!

Ochrona przed promieniami UV. Za szybsze starzenie się skóry są odpowiedzialne przede wszystkim promienie UVA – obecne nawet w pochmurny dzień i docierające do skóry także przez szyby. Popatrz na ikony urody lat 60., takie jak Brigitte Bardot – wtedy opalanie było modne, a dostępne kosmetyki przeciwsłoneczne nie dość, że dawały niską ochronę, to jeszcze nie zawierały filtrów UVA. Dziś Brigitte Bardot ma ponad 80 lat i nadal jest piękną kobietą, ale już jako 60-latka – była bardziej pomarszczona niż jej rówieśniczki, które unikały nadmiernej ekspozycji na słońce.

Antyoksydacja. Uszkodzenia skóry wywołane przez atak wolnych rodników przyspieszają proces starzenia się skóry. Do czynników wywołujących stres oksydacyjny należą przede wszystkim promienie UV, zanieczyszczenia, a także stres. Jak mu przeciwdziałać? Stosuj pielęgnację bogatą w antyoksydanty, zabiegi z witaminą C (dodatkowo wspaniale rozświetlą i ujędrnią skórę), spożywaj więcej warzyw i owoców bogatych w przeciwutleniacze (ciemnozielone warzywa, czarne i czerwone owoce), ewentualnie wprowadź suplementację. Wprowadź je na stałe do profilaktyki anti-aging!

Przeciwdziałanie uszkodzeniom. Masz pierwsze przebarwienia? Usuń je od razu i dbaj o to, aby nie powróciły (odpowiednia profilaktyka jest najważniejsza!). Popękane naczynka? Nieleczone mogą w późniejszych latach przejść w trądzik różowaty – schorzenie trudne do leczenia. Blizny po trądziku? Też im szybciej się za nie zabierzesz, tym łatwiej będzie je usunąć, a gładka skóra wygląda młodo i świeżo!

Dodaj komentarz

Podobne tematy

kobieta z lizakiem

Cukier postarza

Czujesz się uzależniona od słodyczy? Czas zmienić nawyki, nawet jeśli masz szczupłą sylwetkę! Wiadomo bowiem, że cukier przyspiesza procesy starzenia się […]

Rówieśniczki

Żadna kobieta nie lubi, gdy dodaje się jej lat! Osoby, które nie dbają o swoją skórę od młodych lat – […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki