WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

rezonans magnetyczny

Zalety rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny (MR) to badanie uznawane za najlepszy sposób na uzyskanie niezwykle szczegółowego obrazu narządów wewnętrznych oraz różnego rodzaju tkanek w obrębie całego organizmu. Odbywa się bez zastosowania promieniowania rentgenowskiego, co stanowi dodatkowy atut tego rodzaju obrazowania.

MR jako badanie nieinwazyjne wykorzystywane jest przy diagnostyce m.in.: kręgosłupa, układu nerwowego, stawów, mózgu, rdzenia kręgowego, jamy brzusznej, miednicy, naczyń krwionośnych oraz wielu innych narządów.

Bezpieczeństwo

Rezonans magnetyczny przede wszystkim gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa pacjenta. To badanie nieinwazyjne i bezbolesne, a jego przeprowadzenie nie wywołuje żadnych reakcji biologicznych w organizmie, nie wchodzi w jakiekolwiek interakcje, a także nie wpływa na przebieg trwającego leczenia farmakologicznego. Nie wpływa również na zdolności motoryczne czy postrzeganie, dlatego po zakończeniu badania, również z użyciem środka kontrastowego, można prowadzić pojazdy czy swobodnie wrócić do pracy. 

MR nie naraża ciała pacjenta na niekorzystny wpływ promieniowania jonizującego, wykorzystywanego do obrazowania w tomografii komputerowej. Promieniowanie jonizujące powoduje bowiem zmiany na poziomie komórkowym, dlatego wpływa nieznacznie na zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworów. Metoda rezonansu magnetycznego daje zatem możliwość wielokrotnego przeprowadzania badania u jednego pacjenta. 

Ta metoda pozwala również na precyzyjne obrazowanie, niewymagające wprowadzania żadnych cewników, w przypadku konieczności uwidocznienia naczyń krwionośnych. Dzięki temu unika się ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych i powstawania krwiaków.

Ciekawostką pozostaje, że siła pola magnetycznego wytwarzanego podczas rezonansu jest 20 000 razy większa niż tego generowanego przez Ziemię, a wciąż badanie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta. Mało tego, w ciągu ostatnich lat przeprowadzono przeszło kilka milionów badań, po których nie wystąpiły żadne znane efekty uboczne.

Wysokiej klasy diagnostyka

MR pozwala uzyskać wgląd w szczegółowe obrazy wykazujące różnice między tkankami zdrowymi i zmienionymi chorobowo.

Diagnostyka z jego użyciem znajduje szerokie zastosowanie w lokalizacji guzów czy ognisk nowotworowych: zarówno tych pierwotnych, jak i przerzutowych. Możliwie jest także uwidocznienie oraz stwierdzenie różnych zmian chorobowych nawet w bardzo wczesnym etapie rozwoju. Ma to ogromny wpływ na możliwość szybkiej reakcji i sprawne wdrożenie leczenia pacjenta. 

U kobiet w ciąży najczęściej przeprowadza się badanie ultrasonograficzne (USG), jednak to właśnie MR, jeśli istnieje wskazanie do jego przeprowadzenia, potrafi precyzyjne zobrazować poszczególne struktury w ciele matki i dziecka, co pozwala często na rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących stanu ich zdrowia.

Rezonans magnetyczny doskonale sprawdza się również w przypadku uwidaczniania i rozróżniania tkanek miękkich. 

Ponadto to jedna z najdokładniejszych metod w obrazowaniu mózgowia. Pozwala m.in. na stwierdzenie ewentualnych anomalii w móżdżku, rdzeniu przedłużonym bądź w układzie komorowym. 

Artykuł partnera
fot. Freepik

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki