WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

pocenie się

Nadmierna potliwość – przyczyny, objawy. Jak wybrać dobre tabletki na pocenie?

Pocenie to proces fizjologiczny – towarzyszy w upalne dni czy podczas treningu. Podlega ona pewnym regulacjom, które mogą wymknąć się nieco spod kontroli. W takim przypadku mówimy o nadpotliwości, która jest nie tylko problemem estetycznym dla wielu ludzi, ale znacząco wpływa na stan emocjonalny (ciągłe poczucie wstydu i zażenowanie). Co gorsza nadpotliwości towarzyszy niezbyt przyjemna woń, która skutecznie odstrasza i uniemożliwia nowe znajomości. Niekiedy to zwiastun trwającej w organizmie choroby.

Nadmierna potliwość – co to, objawy, przyczyny

Wydzielanie potu przez gruczoły potowe w warunkach podwyższonej temperatury, w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego nikogo nie powinny dziwić. Co jednak, gdy nasze czoło pokrywa się zimnym potem, dłonie stają się mokre nie wspominając o pachach? Nadpotliwość (nadmierna potliwość) to inaczej hiperhydroza. Może wynikać ona z przyczyn hormonalnych (może towarzyszyć okresowi menopauzy), a także być objawem niektórych chorób jak nadczynność tarczycy. Stres, nadmierne zdenerwowanie to także czynniki mogące wpływać na zwiększone wydzielanie potu. Warto zaznaczyć, że nadpotliwości towarzyszyć może niezbyt przyjemny zapach. Sam poty jest roztworem bezzapachowym. Zmienia się na to skutek połączenia potu i bakterii lub potu i zanieczyszczeń skórnych.

Tabletki na pocenie – co zawierają?

Wśród składników preparatów jak tabletki na pocenie w łagodzeniu nadpotliwości stosowane są ziołowe wyciągi roślinne. Najpopularniejszych z nich jest szałwia, która w stosowaniu na skórę działa przeciwzapalnie, z kolei w podaniu doustnym ma właściwości przeciwpotne. Dla osób zestresowanych, u których wydzielanie potu jest wzmożone przy zdenerwowaniu pomocna może okazać się melisa, która jest obecna w wielu suplementach – pomaga się zrelaksować. Inne substancje to rośliny o potencjale diuretycznym jak skrzyp, pokrzywa. Co ważnego warto wiedzieć o tabletkach na pocenie? Nie działają one od razu – tabletki na pocenie warto zacząć stosować na kilka tygodni przed okresem, gdzie może występować wzmożone pocenie np. kilka tygodni przed latem czy stresującą sesją egzaminacyjną.

tabletki na poceniePreparaty i leki na pocenie do stosowania na skórę

Tabletki przeciw poceniu to nie jedyny asortyment w walce z nadmierną potliwością. Z racji położenia gruczołów potowych w skórze nikogo nie powinien dziwić fakt, że przemysł farmaceutyczny czy kosmetyczny stworzył preparaty na skórę, które ograniczają pocenie. Jak zatem one działają? Oddziałują na gruczoły potowe. Jednym z popularniejszych środków jest chlorek glinu, który obecny jest w wielu produktach jak leki, ale również dermokosmetyki w kulce na pocenie się.

Tabletki przeciw poceniu – podsumowanie

Jak każdy preparat tabletki na nadpotliwość powinny być wybierane… z głową! Istotne jest również stosowanie się do zaleceń producenta – zastosowanie podwójnej dawki tabletek na nadpotliwość nie przyniesie 2-krotne szybszego efektu. Co najwyżej może skończyć się na wystąpieniu kilku skutków ubocznych – zapewne jako pierwsze będą te ze strony przewodu pokarmowego. Walkę z nadpotliwością warto zaplanować – przemyśleć czas wprowadzenia leczenia, stosowane środki i pamiętać o ich regularnych stosowaniu. Warto również zwrócić uwagę, że tabletki na nadpotliwość będą wchodzić w interakcje z lekami, które są brane przewlekle. Dodatkowo należy obserwować czy nie wystąpiły reakcje nadwrażliwości jak wysypki – niekiedy część osób jest uczulona na substancje pomocnicze danych tabletek.

Tabletki na nadpotliwość – czy jest jakaś alternatywa?

Oprócz tabletek, miejscowych środków na pocenie ważne jest wprowadzenie kilku zdrowych i odświeżających zwyczajów! Niekiedy wymaga to przeglądu garderoby i pozbycie się ubrań, w których dominuje nieprzepuszczalny dla powietrza materiał – szafa powinna zawierać przede wszystkim ubrania z bawełny. Warto również zajrzeć pod prysznic i może pomyśleć o zmianie produktu do mycia ciała – np. na taki o przeciwbakteryjnych właściwościach? Warto również zajrzeć na talerz i zrezygnować z pikantnych potraw, które pocenie mogą zdecydowanie zmagać. Rada nieco utopijna – jeśli możemy – postarajmy się unikać stresu (to co, herbatka z melisą)?

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki