WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Jak sobie radzić ze skutkami ubocznymi leków na e-Receptę?

Leki wystawiane na e-Receptę mają za zadanie leczyć pacjentów, gdy są chorzy. Jednak bywają sytuacje, że oprócz leczenia pacjentów, leki na e-Receptę fundują im niepożądane skutki uboczne. Nie można pozwolić na to, aby skutki uboczne wykluczyły konieczność przyjmowania danych leków.

Działania niepożądane

Tak naprawdę mogą wystąpić w przypadku prawie każdego leku, od leków antykoncepcyjnych po leki do walki z nowotworem. Przyjmowanie leków na e-Receptę może powodować problemy żołądkowe, takie jak nudności, biegunka lub zaparcia. Dzieje się tak, ponieważ leki przechodzą przez układ pokarmowy. Inne leki, takie jak leki przeciwdepresyjne zwiotczające mięśnie lub leki na ciśnienie krwi, lub cukrzycę – mogą powodować zawroty głowy. Niektóre leki zaś mogą powodować senność, depresję lub drażliwość, a jeszcze inne przyrost masy ciała.

Kiedy wystawiana jest e-Recepta na nowy lek, należy zapytać lekarza o częste działania niepożądane. Po rozpoczęciu przyjmowania leku, należy jak najszybciej poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich pojawiających się objawach. Niektóre działania niepożądane ustępują z czasem, gdy organizm przyzwyczaja się do nowego leku, więc lekarz może zalecić trzymanie się obecnego planu leczenia nieco dłużej. W innych przypadkach lekarz może zmniejszyć dawkę, wypróbować inny lek lub dodać inny, na przykład lek przeciw nudnościom. Pomocna może być również zmiana pory dnia, w której przyjmowany jest lek. Należy pamiętać, że nowy objaw może w rzeczywistości być skutkiem ubocznym leku.

Skutki uboczne leków na e-Receptę

Skutki uboczne leków mogą być różne w zależności od rodzaju i dawki leku oraz indywidualnych cech pacjenta. Niektóre mogą być łagodne i przemijające, podczas gdy inne mogą być poważne i wymagają pilnej interwencji medycznej. Najczęstsze skutki uboczne leków na e-Receptę to:

  • bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka,
  • bóle głowy i zawroty głowy,
  • reakcje alergiczne, takie jak pokrzywka, swędzenie i obrzęk,
  • problemy z oddychaniem, takie jak duszność i kaszel,
  • zaburzenia snu, takie jak bezsenność i senność,
  • zaburzenia hormonalne i metaboliczne, takie jak zwiększenie masy ciała lub obniżenie poziomu cukru we krwi,
  • problemy ze skórą, takie jak wysypki, świąd i łuszczenie się skóry,
  • zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, lęki i nadmierne pobudzenie.

Konieczne zmiany?

W wielu przypadkach wymagane są zmiany w stylu życia. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu lub niektórych potraw. Na przykład, biorąc lek przeciwdepresyjny, który pomaga poczuć się lepiej, ale także powoduje tycie, wymaga zwracania uwagi na swoje odżywianie i ewentualne wprowadzenie regularnych ćwiczeń. Niektóre leki, takie jak leki na cholesterol i leki rozrzedzające krew, mogą nie działać tak dobrze, jeśli pacjent zjada grejpfruta lub pokarmy bogate w witaminę K. Inne leki mogą powodować wrażliwość na słońce, więc konieczne jest stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych.

Własna wiedza

Mądrze jest przeprowadzić własne badania na temat swojego leku: przeczytać dokładnie etykietę. Można poszukać wiarygodnych źródeł w Internecie.

Skutki uboczne nowszych leków mogą nie być tak dobrze znane jak te obecne na rynku od lat, więc możesz zapytać o przejście na starszy, bardziej sprawdzony lek. Ważne jest, aby nigdy nie przerywać przyjmowania leku ani nie zmieniać dawki bez zgody lekarza – zwłaszcza jeśli jesteś leczony z powodu poważnej choroby.

Leki na e-Receptę mają różne działania, na różne organizmy, dlatego nie można sugerować się tym, że ktoś po leku ma biegunki, to ja też będę miał. Absolutnie tak to nie działa. Do każdego nowego leku należy podchodzić na spokojnie, a wszelkie niejasności wyjaśniać z lekarzem. W celu uzupełnienia wiedzy można skorzystać z konsultacji online na platformie haloDoctor, gdzie setki lekarzy jest gotowych, aby nieść pomoc i dzielić się wiedzą.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki