WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

e-recepta

E-recepta – alternatywa dla tradycyjnych recept

E-recepty pojawiły się w 2020 roku i szybko wyparły tradycyjne papierowe recepty. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że można otrzymać je nie tylko podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarza, ale także podczas teleporady. E-recepta w znacznym stopniu wpływa na usprawnienie kontaktu pacjenta z lekarzem, a także pozwala zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Warto wiedzieć, w jaki sposób działają recepty online, które pacjent może otrzymać podczas zdalnej konsultacji ze specjalistą.

Teleporady – nie tylko podczas pandemii

Pomimo tego że Ministerstwo Zdrowia nad wprowadzeniem teleporad pracowało już od dłuższego czasu, to jednak szczególną popularność zyskały one w okresie pandemii. Szybko stały się jedną z podstawowych form kontaktu pomiędzy lekarzem a pacjentem. To bardzo wygodny rodzaj konsultacji, który pomimo unormowania się sytuacji sanitarnej wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród pacjentów. Z teleporad szczególnie chętnie korzystają osoby zamieszkałe na terenach charakteryzujących się ograniczoną możliwością dostępu do lekarzy. Telekonsultacje umożliwiają kontakt ze specjalistą mieszkańcom niewielkich miejscowości. Dzięki temu mogą oni nie tylko szybko rozpocząć proces leczenia, ale także otrzymać w razie potrzeby niezbędne leki.

Każdy pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że odbycie konsultacji zdalnej nie oznacza, że z automatu otrzyma on lek, który wskaże. To lekarz na podstawie uzyskanych informacji decyduje o tym, czy e-recepta online w danej sytuacji jest zasadna. Jeśli będzie chciał zgłębić sytuację pacjenta, może zdecydować się na przeprowadzenie dodatkowej rozmowy telefonicznej bądź też skierować go na badania. Może zdarzyć się, że specjalista uzna, że w przypadku pacjenta żaden lek na receptę nie jest potrzebny i w takiej sytuacji może odmówić wystawienia dokumentu.

Dla kogo recepta online jest najlepszym rozwiązaniem?

Uzyskanie e-recepty online to doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które cenią sobie swój czas. Dzięki możliwości odbycia zdalnej konsultacji, nie muszą one martwić się koniecznością dojazdu do gabinetu lekarskiego. Konsultacja za pośrednictwem telefonu lub internetu odbyć się może tak naprawdę o każdej porze dnia, nawet w godzinach, kiedy stacjonarne placówki medyczne już nie funkcjonują. Oznacza to, że każdy pacjent może otrzymać receptę online szybko, sprawnie i bez zbędnego zachodu. Podkreślić trzeba, że przecież dojazd do gabinetu lekarza kosztuje – e-recepta pozwala więc zaoszczędzić nie tylko cenny czas, ale także i pieniądze, które pacjent musiałby wydać na środek transportu publicznego bądź zakup paliwa.

Recepta online to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości opuszczenia domu, aby uzyskać niezbędną pomoc lekarską. Osoby przewlekle chore, w podeszłym wieku, bądź też cierpiące na chorobę zakaźną mogą uzyskać niezbędną pomoc. Trzeba mieć na uwadze, że nawet tak pospolite schorzenia, jak sezonowe choroby wirusowe, często wiążą się z taką uciążliwymi objawami, że pacjent nie jest w stanie samodzielnie udać się do przychodni. W takiej sytuacji może uzyskać pomoc specjalisty w formie e-konsultacji.

Z e-recepty często korzystają także te osoby, które cierpią na przewlekłe choroby i od dłuższego czasu zażywają te same leki. Jeśli objawy schorzenia się nie zmieniły, a sytuacja zdrowotna pozostaje bez zmian, recepta online to najlepsze rozwiązanie, aby otrzymać kolejne opakowanie leku bez konieczności stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarza.

Z konsultacji zdalnej mogą skorzystać także kobiety, które na stałe przyjmują antykoncepcję hormonalną. Kiedy potrzebują kolejnego opakowania tych samych tabletek, nie muszą martwić się koniecznością umówienia wizyty w gabinecie ginekologa – wystarczy, że umówią się na teleporadę przez telefon lub internet i przedstawią swoją sytuację specjaliście.

Szczególną sytuacją, w której ogromne znaczenie odgrywa czas, jest moment, kiedy pacjentka potrzebuje tabletki dzień po. Uwaga – w tym przypadku formularz, który będzie musiała wypełnić na stronie zajmującej się wystawianiem recept online, będzie nieco bardziej rozbudowany. Kobieta może jednak liczyć na uzyskanie fachowej porady specjalisty w bardzo krótkim czasie, co w tej sytuacji jest przecież bardzo ważne.

Portale wystawiające e-recepty – czy to bezpieczne?

Zdalne konsultacje medyczne, niezależnie od tego, jaką przybierają formę, pozwalają pacjentowi szybko otrzymać potrzebną receptę bez konieczności wychodzenia z domu – oczywiście, jeśli lekarz uzna to za zasadne. Prawda jest taka, że elektroniczne recepty to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla każdego – pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Lekarze zaoszczędzony czas mogą poświęcić pacjentom, a ci z kolei nie muszą martwić się dojazdem do gabinetu. Sami farmaceuci także je doceniają – a to ze względu na brak problemów z nieczytelnym lekarskim pismem oraz zminimalizowanie ilości pojawiających się na receptach błędów.

Wielu pacjentów zadaje sobie jednak pytanie, czy uzyskana za pośrednictwem zdalnej konsultacji recepta elektroniczna jest bezpieczna. Prawda jest taka, że recepta elektroniczna stanowi w pełni bezpieczną i wygodną alternatywę dla tradycyjnej recepty. Trzeba podkreślić, że wystawić ją może wyłącznie dyplomowany lekarz. Konsultacja z lekarzem udzielającym konsultacji zdalnej niczym nie różni się od tradycyjnej wizyty u lekarza rodzinnego NFZ. W tym momencie trzeba podkreślić, że jeśli na podstawie przeprowadzonej konsultacji okaże się, że dany pacjent koniecznie powinien odbyć wizytę w przychodni lub szpitalu, lekarz za pośrednictwem portalu na pewno go tam skieruje.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, nikt nie powinien się dziwić ogromną popularnością recept online. Dzięki nim możliwość popełnienia błędu przez lekarza wystawiającego receptę została zminimalizowana niemal do zera. Koniec z problemami z niewyraźnym lekarskim pismem, koniec z koniecznością ponownego wystawienia papierowej recepty ze względu na błędy.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki