WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

test ciążowy

Domowe testy ciążowe – rodzaje, działanie i czułość. Co musisz wiedzieć?

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? Jakie objawy o tym świadczą? Sprawdź, dlaczego warto wykonać domowy test ciążowy. W poniższym artykule rozkładamy ten temat na czynniki pierwsze. Nie czekaj, tylko rozwiej swoje wątpliwości!

Czy to ciąża? Najpopularniejsze objawy

Niekiedy już na wczesnym etapie ciąży organizm daje Ci znać, że coś się zmieniło. Musisz jednak pamiętać, że każda z nas może mieć nieco inne symptomy i też mogą one występować w różnym czasie i w różnym nasileniu. Typowe objawy to opóźniona miesiączka, powiększające się i wrażliwe piersi, uczucie zmęczenia, częste oddawanie moczu oraz mdłości (nie zawsze poranne, bo czasem też utrzymujące się cały dzień lub wieczorem).

Tu jeszcze jedna uwaga – to wszystko wcale nie musi zwiastować rozwijającego się w Tobie nowego życia. Mogą one być objawem na przykład stresu lub innych chorób. Jak się o tym przekonać? Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po domowy test ciążowy, który bez problemu kupisz w aptekach. Sprawdź: testy ciążowe w Nowa Farmacja. Testy te działają na podstawie wykrywania hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa), którego poziom zaczyna wzrastać w organizmie kobiety w ciąży.

Rodzaje domowych testów ciążowych i krótka ich charakterystyka

Domowe testy ciążowe są dostępne w różnych wersjach, które różnią się między sobą działaniem, wygodą użycia i czułością. Oto najpopularniejsze rodzaje:

  • Testy ciążowe strumieniowe – urządzenie testujące należy umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu. Wystarczy kilka sekund kontaktu z moczem, aby uzyskać wynik. Testy strumieniowe są bardzo wygodne, ale mogą być nieco mniej czułe niż inne rodzaje testów,
  • Testy ciążowe płytkowe (kasetkowy) – składają się z małego plastikowego pudełka z okienkiem do odczytu wyników oraz pipety do pobierania moczu. Wystarczy odmierzyć kilka kropli moczu i umieścić te we wskazanym miejscu w teście. Po odczekaniu kilku minut możesz sprawdzić wynik. Dwie linie (równoległe lub przecinające się) oznaczają ciążę, jedna – brak ciąży,
  • Testy ciążowe paskowe – najprostsze i najtańsze. To małe paski, które zanurza się w pojemniku z moczu na określony czas. Wynik również jest przedstawiony w formie linii, które się na nich pojawią. Chociaż tego typu testy są tanie i skuteczne, to jednak mogą być trudniejsze do odczytania niż inne rodzaje,
  • Testy ciążowe cyfrowe – nowoczesne i najdroższe ze wszystkich. Mają za to czytelny wyświetlacz, który jasno pokazuje wynik – pozytywny bądź negatywny. Testy cyfrowe są najłatwiejsze do odczytania i nie pozostawiają miejsca na interpretację.
test ciążowy

Kiedy wykonać test ciążowy i jak się za to zabrać?

Wiesz już, jakie są najpopularniejsze objawy ciąży oraz jakie są rodzaje testów ciążowych, to teraz czas na rozwinięcie nieco tego tematu i wyjaśnienie, kiedy najlepiej wykonać taki test. Idealny jest dzień, w którym spodziewasz się miesiączki lub kilka dni po nim. Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ poziom hormonu hCG może być niewystarczająco wysoki do wykrycia, więc na teście zobaczysz fałszywie negatywny wynik.

W sytuacji, gdy wspomniany wynik będzie negatywny, a miesiączka dalej się nie pojawiła i jeszcze zauważyłaś u siebie wymieniane na początku artykułu objawy, powtórz taki test na przykład następnego dnia. Możesz też zdecydować się na test z krwi, który jest bardzo wiarygodny oraz na wizytę u ginekologa.

Wracając jeszcze do domowych tekstów, przed użyciem dokładnie zapoznaj się z instrukcją i przestrzegaj jej krok po kroku. Ponadto – dla najdokładniejszych i najbardziej wiarygodnych wyników – zaleca się wykonanie testu rano, gdy poziom hCG w moczu jest najwyższy.

A Ty na który test ciążowy się zdecydujesz? Powodzenia!

Artykuł partnera

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki