WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

domowa apteczka

Co powinna zawierać domowa apteczka?

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, związanego z koniecznością udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej w domu, dobrze jest wcześniej wyposażyć podręczną apteczkę w odpowiednie akcesoria i sprzęt. Pomocne będą zwłaszcza różnego rodzaju opatrunki i leki oraz narzędzia diagnostyczne.

Wyposażenie domowej apteczki

Apteczka pierwszej pomocy stanowi ważny element bezpieczeństwa w nagłych, wymagających interwencji medycznej, sytuacjach. Jest również nieoceniona w przypadku osób walczących z przewlekłymi chorobami i ostrymi stanami chorobowymi, jak bóle głowy, zatrucia, zaparcia czy infekcje. Z racji tego, że może się przydać w wielu sytuacjach, domowa apteczka powinna stanowić zbiór niezbędnych do ratowania zdrowia akcesoriów i sprzętu. Nie ma oficjalnych regulacji prawnych, które regulują wyposażenie apteczki. Dlatego przy kompletowaniu jej zawartości warto mieć na uwadze przede wszystkim różnego rodzaju opatrunki i leki, a także narzędzia diagnostyczne, aby być przygotowanym na wszelkie niesprzyjające okoliczności.

Domowa apteczka powinna zawierać przede wszystkim materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne, takie jak gazy jałowe i niejałowe różnej wielkości, bandaże elastyczne, przylepce, plastry z opatrunkiem do cięcia i w zestawach oraz wodę utlenioną, sól fizjologiczną czy spirytus salicylowy. W sytuacjach nagłych bezcenne są ponadto środki farmaceutyczne, głównie o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, również w wersji dla dzieci. Wśród leków mogą też znaleźć się produkty przeciwbiegunkowe i na zaparcia, antyalergiczne oraz witaminowe, zwłaszcza zawierające witaminę C i D. W okresach przeziębień dobrze jest dodatkowo przygotować krople lub spray do nosa rozrzedzający wydzielinę i syrop na gardło ułatwiający wykrztuszanie. Poza tym w apteczce muszą się znajdować leki przyjmowane na stałe na choroby przewlekłe. Poleca się także wyposażyć ją w narzędzia diagnostyczne, takie jak ciśnieniomierze czy termometry, oraz inne akcesoria, jak nożyczki i rękawiczki jednorazowego użytku.

Organizacja apteczki

Domowa apteczka powinna mieć swoje stałe miejsce, które będzie wygodne dla dorosłych, ale jednocześnie niedostępne dla dzieci. Nie jest wskazane przechowywanie jej w łazience – ze względu na wilgotność i temperaturę powietrza. Ważne, aby nie robić zbyt dużych zapasów doraźnych leków i co jakiś czas sprawdzać ich terminy przydatności do użycia. Nie poleca się wyrzucania opakowań ani ulotek leków. Blistry oraz tubki z maściami łatwo ulegają uszkodzeniom i zwykle nie zawierają informacji na temat dawkowania, przeciwwskazań i efektów ubocznych dotyczących stosowania substancji czynnej. Aby zebrane produkty były bezpiecznie przechowywane, warto zaadaptować na potrzeby domowej apteczki zamykany – plastikowy lub wykonany z tworzywa sztucznego – pojemnik z wiekiem. Na rynku dostępne są również gotowe do wyposażenia apteczki w formie różnorodnych torebek, plecaków i pudełek, zawierających liczne przegródki i kieszonki ułatwiające organizację jej wnętrza.

Materiał partnera

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki