
Ablacja serca, co to jest?
Serce to bez wątpienia jeden z najważniejszych organów człowieka. Jeżeli serce nie działa prawidłowo, konieczna może się okazać interwencja lekarska. Jednym z rozwiązań jest ablacja serca. Jest to zabieg kardiologiczny, który wiąże się z zamierzonym uszkodzeniem tkanek. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat ablacji.
Czym jest zabieg ablacji?
Ablacja serca to zabieg, który przeprowadza się przy pomocy prądu o radiowej częstotliwości lub także przy wykorzystaniu niskiej temperatury. Podczas jego trwania oddziaływanie jest skupione na tkankach serca, na których powstają niewielkie blizny. W ten sposób zatrzymane jest przewodzenie sygnałów w sercu, które są nieprawidłowe i powodują szkody.
Zabieg ten jest bardzo skuteczny m. in. w przypadku leczenia różnego typu zaburzeń rytmu serca, także migotania przedsionków.
Cele przeprowadzania ablacji
Zabieg ablacji przeprowadza się w różnych celach. Ma on m. in. :
- redukować objawy zaburzeń pracy serca i poprawić jakość życia pacjenta,
- ograniczyć konieczność przyjmowania różnych środków farmakologicznych,
- zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań dotyczących arytmii,
- zmniejszyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca.
Jak wspomniano wcześniej zabieg ablacji wykonuje się przede wszystkim w przypadku zaburzeń rytmu serca. Czyli w sytuacji, kiedy częstotliwość skurczów jest skrajnie niższa lub wyższa niż 60-100 uderzeń w czasie jednej minuty. Innym objawem tego zaburzenia są dodatkowo pojawiające się skurcze serca. Nie można lekceważyć takiego problemu ponieważ w przypadku braku wdrożenia odpowiedniego leczenia może on doprowadzić nawet do śmierci.
Warto zaznaczyć, że arytmia jest dość nieprzewidywalnym zaburzeniem. Może wystąpić zarówno u osób zdrowych jak i pojawić się np. w związku z silnymi emocjami lub innymi chorobami.
Jakie są objawy zaburzenia rytmu serca?
Zaburzenie rytmu serca wiąże się z różnymi objawami. Pacjenci mogą odczuwać m. in. dokuczliwe zawroty głowy, duszności, odczuwalne kołatanie serca, utraty przytomności, bóle w okolicach klatki piersiowej, za niskie lub za wysokie ciśnienie.
Aby mieć pewność, że w danym przypadku występuje właśnie arytmia, konieczne jest przeprowadzenie kilku badań takich jak np. EKG oraz Holter. Dodatkowo czasem zaleca się przeprowadzenie tzw. próby wysiłkowej oraz testów pochyleniowych. Jednak najbardziej dokładnym badaniem jest inwazyjne badanie elektrofizjologiczne czyli EPS.
Jak wygląda zabieg ablacji?
Bardzo ważną kwestią w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegu ablacji jest dokładne przygotowanie pacjenta zależnie od tego o jakim typie zaburzenia pracy serca mowa. Aby uniknąć powikłań lekarz przede wszystkim powinien zdecydować się na leczenie przeciwzakrzepowe. Nie można także przeprowadzić zabiegu bez uprzedniego skompletowania wszystkich wymaganych badań takich jak np. EKG czy echo serca. Lekarz musi mieć także wgląd do pełnej dokumentacji dotyczącej przeprowadzonego leczenia i przyjmowanych leków.
Pacjent przed zabiegiem musi być przynajmniej 6 godzin na czczo. Konieczne jest też wcześniejsze usunięcie owłosienia z okolic pachwin.
Sam zabieg przeprowadza się w sali zabiegowej, pacjent jest znieczulony miejscowo. Lekarz prowadzący zabieg przez pachwinę wprowadza elektrodę, która żyłą lub tętnicą przedostaje się do serca. Zależnie od wybranej metody końcówkę elektrody nagrzewa się do wybranej temperatury lub wprowadza się do serca specjalny cewnik, który nakierowuje się na punkt odpowiedzialny za powstawanie wszelkich zaburzeń.
Materiał zewnętrzny