Czego dowiedziałam się o laserach podczas wizyty w fabryce Fotona?
Na początku czerwca nasza redakcja miała przyjemność zwiedzać fabrykę marki Fotona w Słowenii podczas wyjazdu organizowanego dla dziennikarzy urodowych przez firmę BTL Polska. Czego podczas tego wyjazdu dowiedziałam się o laserach?
Trochę historii
Lasery Fotona należą do najbardziej zaawansowanych urządzeń laserowych stosowanych w medycynie estetycznej, ginekologii i stomatologii. Firma powstała ponad 50 lat temu, w 1964 roku, od tamtej pory pozostaje leaderem w produkcji laserów.
Była pierwszą, która w latach 90. w jednym urządzeniu połączyła dwie długości fali Er:Yag i Nd:Yag (najpierw w stomatologii) – co dziś jest stosowane w wielu najnowocześniejszych laserach na świecie, także do medycyny estetycznej. Dzięki temu lekarz może kupić jeden sprzęt, a stosować go do wielu wskazań, indywidualnie dopasowując energię i tryb jej podania do pacjenta.
Pamiętacie olimpiadę w Sarajewie w 1984 roku? Transmisję wideo oglądaliście właśnie dzięki włóknom optycznym produkowanym przez Fotonę. Dziś marka jest leaderem w produkcji laserów do stomatologii (na czele z międzynarodowym hitem – systemem LightWalker, który prezes Fotona dr Matjaz Lukac nazywa magiczną różdżką w stomatologii XX wieku), a od 2004 roku podbija rynek medycyny estetycznej i ostatnio – ginekologii estetycznej.
Najbardziej zaawansowany wielofunkcyjny system laserowy
To oczywiście Fotona i jej znany dobrze także w Polsce laser SP Dynamis. Podczas wizyty w fabryce mieliśmy okazję spotkać się z dr Mašą Goršič Krisper, szefową instytutu LA&HA – Laser & Health Academy, w którym ze stosowania laserów szkolą się lekarze i specjaliści z całego świata. Opowiedziała nam m.in. o możliwościach, jakie daje ten właśnie laser – hit wśród laserów, który oferuje najpotężniejszą kombinację lasera Nd:YAG z Er:YAG dostępną na rynku, dzięki czemu zapewnia najszerszy zakres ablacyjnych i nieablacyjnych zabiegów, jakie może zaoferować pojedynczy system laserowy. To jak magiczna różdżka, która fotoodmładza, wspomaga leczenie trądziku i trądziku różowatego, redukuje blizny potrądzikowe, rozstępy czy zmiany naczyniowe, poprawia napięcie skóry, ujędrnia, zmniejsza zmarszczki, może też być stosowana do lipolizy czy leczenia nadpotliwości. Dzięki nowoczesnej technologii zabiegi są mało inwazyjne i bezbolesne, a efekty szybko widoczne.
Innowacyjnym zabiegiem, który niezmiennie robi na mnie wrażenie, jest też tzw. endolifting Fotona 4D – a więc lifting wykonywany od środka jamy ustnej, który może być traktowany jako alternatywa dla wypełniaczy.
A już wkrótce w gabinetach dostępny będzie nowy laser do epilacji Fotona Avalanche, łączący dwie długości fali, dla jeszcze wyższej skuteczności zabiegów. Czekamy!
Hity w stomatologii
Przyznam szczerze, że tą dziedziną nie interesuję się tak bardzo jak medycyną estetyczną (nawet w praktyce – gdy siedzę na fotelu dentystycznym, nie zwracam aż takiej uwagi na stosowane sprzęty), a i lasery w stomatologii są mniej popularne niż w estetyce. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że bardzo dużo czasu zajmuje wyszkolenie się w ich obsłudze. A szkoda, bo znacznie usprawniają zabiegi stomatologiczne, zapewniając doskonałe efekty przy wysokim poziomie bezpieczeństwa. LightWalker jest najbardziej zaawansowaną platformą stomatologiczną na świecie:
- to jedyna nieinwazyjna metoda pozwalająca pozbyć się nadwrażliwości zębów już po jednym zabiegu,
- w mało inwazyjny sposób, bez nadwrażliwości zabiegowej, pozwala wybielać zęby,
- pozwala na leczenie zachowawcze próchnicy bez stosowania wiertła i znieczulenia,
- leczy choroby przyzębia,
- podnosi jakość snu poprzez leczenie chrapania,
- niweluje dwie główne wady klasycznych procedur leczniczych, takie jak brak możliwości wyczyszczenia i usunięcia resztek ze złożonych systemów kanałów oraz brak głębokiej dezynfekcji ścian kanałów korzeniowych.
Co ciekawe, LightWalker może być też stosowany do zabiegów medycyny estetycznej – więcej na: www.laseroweleczeniezebow.com, tam też znajdziecie adresy gabinetów, które ten wyjątkowy laser mają u siebie.
Laser intymnie
Ginekologia estetyczna to kolejna dziedzina, która rozwija się niezwykle intensywnie i w której lasery znalazły swoje zastosowanie. Fotona Intima jest stosowana w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu oraz obkurczania i rewitalizacji pochwy. Zabiegi nie są bolesne, od razu po nich można wrócić do codziennych aktywności, a efekty są widoczne już po jednym wykonaniu. Polecamy też zabiegi na trudne problemy ginekologiczne, takie jak RenovaLase, który skutecznie leczy objawy atrofii pochwy, czy ProlapLase na problem opadania macicy.
Jak się produkuje lasery?
Na pewno to skomplikowany proces – w większej części zautomatyzowany, choć są etapy, na których nikt nie zastąpi człowieka. A tutaj wszystko musi działać bez zarzutu – przecież w tych niedużych „pudełkach” zamknięte są potężne energie, które zastosowane niewłaściwie mogą dawać poważne efekty niepożądane. Lasery w całości powstają w Słowenii w fabryce położonej na obrzeżach stolicy – zachwycającej urokiem małych miasteczek z bogatą historią Lublany. Są wykonywane z wyjątkową pieczołowitością, gwarantującą utrzymanie najwyższych parametrów przez cały okres eksploatacji. Dopiero tutaj, patrząc na kolejne etapy wykonywania laserów, zrozumiałam, dlaczego lasery medyczne tyle kosztują, dlaczego wymagają odpowiedniego przeszkolenia, dlaczego zabiegi z ich wykorzystaniem powinny być robione przez lekarzy i dlaczego trzeba za nie zapłacić więcej niż za zabieg z laserem „kosmetycznym”. To jak zapakować Mercedesa do niedużego pudełka.
Więcej o laserach Fotona na www.btlestetyka.pl