WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

PROTETYKA

Protetyka to dział stomatologii mający na celu rekonstrukcję mniejszych lub większych ubytków zębowych pacjenta mogących osłabić budowę całej szczęki. Wbrew pozorom nie jest jedynie skierowana do starszych osób, ale również do młodszych, które utraciły zęby w wyniku choroby lub urazu. Odbudowa następuje za pomocą specjalnych protez odpowiednie dopasowanych do uzębienia oraz indywidualnych potrzeb. Ze względu na szybki postęp technologicznie w tej dziedzinie obecnie można skorzystać z szerokiego wachlarza różnorodnych rozwiązań pozwalających uzupełnić brakujące zęby. To niezwykle ważna kwestia dla zachowania prawidłowego przebiegu żucia i gryzienia, a nawet prawidłowej mowy. Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na naszej stronie internetowej, aby dowiedzieć się więcej i możliwościach nowoczesnej protetyki stomatologicznej.

Więcej

Już nie tylko heavy metal

Cyrkonie, czyli sztuczne diamenty, do tej pory kojarzyły Ci się tylko z biżuterią? Teraz robią zawrotną karierę w stomatologii. Nie […]

Co warto wiedzieć o protetyce stomatologicznej?

Odbudowa utraconych zębów, nawet w przypadku pojedynczych braków, jest niezwykle ważna, gdyż zaniedbanie tej kwestii znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie - wyraźne mówienie i spożywanie posiłków. Co więcej często powoduje ból w trakcie rozdrabniania pokarmów lub przemieszczanie się zębów sąsiadujących oraz zwiększa ryzyko chorób dziąseł. Dzięki dużym możliwościom współczesnej protetyki stomatologicznej można w pełni odtworzyć warunki zgryzowe po utracie zębów naturalnych lub ich poważnym uszkodzeniu. Zabiegi przeprowadzane są z dużą dbałością o minimalną utratę twardych tkanek zęba podczas leczenia i projektowania protezy. Nowoczesne zaplecze wraz z profesjonalnym sprzętem w gabinetach stomatologicznych sprawiają, że wstawianie protez przebiega szybko, bezboleśnie i w pełni bezpiecznie. To świetnie rozwiązanie, kiedy uszkodzenia zęba są zbyt poważne na plombowanie. Poza dobroczynnym wpływem na zdrowie protetyka stomatologiczna ma również korzystny wpływ na aspekty wizualne i warunki zgryzowe.

Protezy zębowe stosowane są nie tylko w przypadku całkowitej utraty zębów, ale też przy pojedynczych brakach w uzębieniu. Ze względu na odpowiednio skonstruowaną budowę na wzór prawdziwej szczęki zapewniają właściwy kontakt zębów oraz ich prawidłowe ustawienie i funkcjonowanie. W zależności od zapotrzebowania stosowane są uzupełnienia stałe lub ruchome czyli takie, które są trwale przymocowane do zębów lub wyjmowane z ust. Istnieją również protezy kombinowane łączące oba rozwiązania. Dopasowanie rodzaju protezy zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych pacjenta. Obecnie tworzone są z różnorodnych materiałów, takich jak metal, akryl czy porcelana, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią opcję dla siebie. Niewątpliwe najpopularniejsze są protezy porcelanowe, gdyż świetnie imitują szkliwo, a przy tym są wyjątkowo trwałe. Decydując się na protezę warto poszukać odpowiedniego gabinetu, w którym znajduje się innowacyjny sprzęt i stosowane są najwyższej jakości materiały. Dzięki temu można zyskać pewność, że posłużą przez wiele lat użytkowania.

Rodzaje protez stomatologicznych stałych

Protetyka estetyczna zajmuje się głównie uzupełnieniem stałych, które gwarantują naturalny wygląd uzębienia. Obecnie do jednego z najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się licówki czyli cienkie, pojedyncze nakładki wykonane najczęściej z porcelany. Doskonale sprawdzą się zarówno dla osób pragnących poprawić kształt zębów, jak i ich kolor. Zabieg zakładania licówek jest mało inwazyjną metodą, gdyż polega na przytwierdzeniu ich do zdrowych zębów, przy czym często nie potrzeba szlifowania lub usuwane jest mniej niż pół milimetra szkliwa. Warto pamiętać, że licówki wymagają całkowitego wyleczenia zębów.

W przypadku rozległych uszkodzeń zębów stosowane są korony protetyczne, które wzmacniają słabe zęby poprawiając ich funkcjonalność i estetykę. W zależności od warunków mocowane są na istniejących korzeniach lub implantach. Mogą być wykonane z ceramiki, metalu lub porcelany na podbudowie metalowej. Most protetyczny to z kolei dobre rozwiązanie, aby odtworzyć utracony ząb lub kilka zębów poprzez przymocowanie koron do zębów sąsiednich. Zamiennie za filary mogą posłużyć również implanty. Do wyboru są różne materiały - zwykła porcelana lub na podbudowie ze stali, złota czy cyrkonu, kompozyt na włóknie szklanym i ceramika. Przy całkowitej utracie zębów często korony protetyczne i mosty wykonywane są na specjalnych implantach zębowych. To niewielkich rozmiarów śruba z tytanu lub cyrkonu zastępująca korzeń zęba. Mocując do niego elementy protetyczne, można odbudować pojedynczy ząb lub wykonać większą protezę.

Obecnie coraz częściej stosowanymi uzupełnieniami protetycznymi są wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe. Pierwsze z nich mają za zadanie uzupełnić twardą tkankę korony zęba, która została utracona lub poważnie uszkodzona w taki sposób, że niemożliwa jest odbudowa tradycyjnymi metodami wypełnienia. Zalicza się do uzupełnień trwałych nie wymagających ingerencji w tkankę zęba podczas przygotowań do aplikacji. Do wyboru są różne rodzaje wypełnienia, co pozwala dopasować odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych potrzeb. Wkład koronowo-korzeniowy zaś występuje w formie ćwieku cementowanego w korzeniu zęba, co powoduje jego wzmocnienie i umożliwia odbudowę utraconej korony. Może być wykonany ze stopów metali, włókna szklanego lub tlenku cyrkonu.

Rodzaje protez stomatologicznych ruchomych

W ramach protetyki stomatologicznej wykonywane są ruchome protezy zębowe nazywane potocznie sztucznymi szczękami. Obecnie do wyboru są różne rodzaje tego typu wypełnień, które są dopasowywane w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz możliwości finansowych. Proteza ruchoma wiąże się z jednorazowo mniejszym kosztem niż wypełnienia stałe, jednak wymaga szczególnej pielęgnacji z użyciem specjalistycznych preparatów oraz wymiany co kilka lat. Do najprostszych rozwiązań zaliczają się protezy akrylowe, które mogą być częściowe lub całkowite. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz możliwość refundowania z NFZ. Warto jednak pamiętać, że przez pierwsze tygodnie utrudniają mówienie i jedzenie, a długotrwałe noszenie takiej protezy powoduje zanik wyrostka zębowego oraz osiadanie się na dziąśle, a w konsekwencji ucisk i powolny zanik kości. Co więcej są podatne na przemieszczanie się. Z tego względu ciekawą alternatywą dla nich mogą być nowoczesne protezy akronowe łączące elastyczność, wytrzymałość, funkcjonalność i estetykę.

Protezy szkieletowe wykorzystywane są do uzupełniania częściowych braków zębowych. To doskonałe rozwiązanie w przypadku, kiedy brakuje kilku zębów i nie można zastosować wypełnienia mostem protetycznym. Konstrukcję wykonuje się z metalu, co gwarantuje trwałość i solidność. Ze względu na ograniczony zasięg użytkowanie protez szkieletowych jest mało wyczuwalne i łatwo można się do nich przyzwyczaić, przy czym nie wypadają podczas jedzenia i nie niszczą dziąseł. Specjalne klamry umożliwiają naturalne przenoszenie sił żucia, co chroni kość przed zanikiem. Inną metodą wypełnienia częściowych ubytków zębowych jest proteza nakładkowa nazywana overdenture. Opiera się na korzeniach zębów lub implantach w sytuacji, kiedy nie ma możliwości wykonania wkładu koronowo-korzeniowego czy korony protetycznej. W tym celu wykorzystywane są specjalne metalowe zaczepy, które należy umieścić w kanale korzenia w celu zamocowania na nich w przyszłości protezy. To świetna alternatywa dla usunięcia korzeni i zastosowania protezy akrylowej częściowej lub całkowitej, gdyż znacznie wolniej dochodzi do zaniku wyrostka zębodołowego, co gwarantuje dłuższe użytkowanie oraz lepszą stabilizację i wygląd. Bądź z nami na bieżąco, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach protetyki estetycznej.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki