WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

łysienie męskie

Zabiegi hamujące wypadanie włosów w łysieniu androgenowym

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn (70%). Są jednak zabiegi, które pomagają zahamować ten proces, stanowiąc część kompleksowej terapii. Na czym polegają i jak działają zabiegi hamujące wypadanie włosów w łysieniu androgenowym? 

Przyczyną łysienia androgenowego jest aktywność 5 alfa reduktazy. Jest to enzym, który powoduje przekształcenie testosteronu w jego aktywną formę, tzw. dihydrotestosteron (DHT). Jeśli u mężczyzny występuje genetycznie uwarunkowana nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT, dochodzi wtedy do ich obkurczenia i miniaturyzacji, a włosy ścieńczają się, osłabiają i w końcu wypadają. Zwykle łysina obejmuje część skroniową (zakola) i szczyt głowy – rzadko kiedy panowie tracą włosy w części potylicznej, ponieważ mieszki tutaj umiejscowione są odporne na DHT (i dlatego stanowią idealny materiał do przeszczepu włosów).

Jak się leczy łysienie androgenowe?

Kompleksowa terapia obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, jak i odpowiednio dobrane zabiegi pobudzające „do życia” mieszki włosowe. Leczenie farmakologiczne to leki stosowane doustnie (np. finasteryd hamujący aktywność enzymu 5 alfa reduktazy) i miejscowo (np. w postaci płynów, maści, tzw. wcierek). Taką terapię może przeprowadzić wyłącznie po odpowiedniej diagnozie i kwalifikacji, pod kontrolą lekarza.

Dlaczego tak ważna jest diagnoza przyczyn łysienia?

Aż 70% mężczyzn tracących włosy cierpi z powodu łysienia androgenowego, a wczesne rozpoznanie przyczyny jest bardzo istotne dla skuteczności całej terapii. Błędna diagnoza, a tym samym nieodpowiednie leczenie może spowodować nieodwracalną utratę włosów, a nawet stanowić zagrożenie życia w przypadkach, gdy łysienie jest objawem chorób ogólnoustrojowych. Dlatego gdy problem się zaczyna, najlepiej udać się do dermatologa-trychologa (trychologia to dziedzina dermatologii!), który dzięki nowoczesnym urządzeniom diagnostycznym, takim jak trychoskop, dokładnie rozpozna problem i zaleci skuteczne leczenie.

Zabiegi hamujące wypadanie włosów

Metody oferowane w gabinetach medycyny estetycznej skutecznie hamują wypadanie włosów i odżywiają mieszki włosowe, stanowiąc doskonałe uzupełnienie terapii farmakologicznych.

Należą do nich przede wszystkim zabiegi mezoterapii skóry głowy z użyciem specjalnych koktajli (np. peptydowych) bądź osocza bogatopłytkowego. Należy je powtarzać regularnie, w serii np. 3-4 zabiegów co 4 tygodnie. Co 9-12 miesięcy warto wykonać zabieg przypominający. Mezoterapia działa przede wszystkim „tu i teraz”, zapewniając mieszkom silną regenerację, odżywienie i dotlenienie, co pobudza je do pracy, hamuje łysienie i przyspiesza wzrost nowych włosów. Efekty są zwykle widoczne już po 1-2 zabiegach.

Nowością jest zabieg przeszczepu komórkek macierzystych, pobieranych z części potylicznej metodą niewielkiej biopsji, które po odpowiednim przygotowaniu są podawane w skórę metodą mezoterapii. Są to tzw. komórki progenitorowe o silnych właściwościach regeneracyjnych.

Coraz większą popularność zdobywają też metody laserowe, których celem jest pobudzenie aktywności mieszków włosowych, ich dotlenienie i odżywienie. Dostępne są nawet specjalne lasery do domowego użytku (np. w formie grzebienia czy opaski) o takim działaniu. Działanie podobne do lasera ma światło LED – które intensyfikuje procesy regeneracyjne w cebulkach włosów.

Kolejnym zabiegiem stosowanym w leczeniu łysienia jest karboksyterapia, a więc ostrzykiwanie skóry głowy dwutlenkiem węgla. Dotlenia on cebulki, zwiększa wchłanialność składników odżywczych, usprawnia mikrokrążenie. Zabieg warto wykonać w serii nawet 8-10 zabiegów.

Efekty na zawsze?

Zabiegi stosowane w gabinetach medycyny estetycznej nie są w stanie całkowicie wyleczyć łysienia androgenowego – jest to bowiem choroba postępująca i uzależniona od genetycznie uwarunkowanej wrażliwości mieszków włosowych na DHT. Stosowane regularnie mogą jednak częściowo przywrócić owłosienie i spowolnić proces łysienia. Dlatego im wcześniej zaczniesz całą terapię, tym lepiej. Profilaktycznie warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów oraz suplementację w domu. Jedyną metodą całkowitego odwrócenia procesu łysienia jest przeszczep włosów. W takim wypadku mezoterapia np. osoczem bogatopłytkowym bądź peptydami jest często polecana zarówno przed zabiegiem (wzmocnienie włosów do przeszczepu), jak i po nim (wzmocnienie przeszczepionych cebulek) dla jeszcze lepszych i szybszych efektów.

 

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki