WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

nadpotliwość

Metody leczenia nadpotliwości

Nadpotliwość dotyka przede wszystkim mężczyzn, powodując, że w codziennych sytuacjach pojawiają się nieestetyczne plamy pod pachami, a pot kapie ze skroni czy dłoni. To bardzo krępujące w kontaktach biznesowych i towarzyskich. Jakie są najbardziej skuteczne metody leczenia nadpotliwości? 

Czym jest nadpotliwość?

Pocenie się to naturalne zjawisko fizjologiczne, które chroni nasz organizm przed przegrzaniem. Gruczoły potowe rozmieszczone na całym ciele (jest ich kilka milionów, najwięcej na dłoniach, stopach, czole i w okolicy pach) ułatwiają też usuwanie toksyn. Niestety, czasami proces ten jest nasilony – dzieje się tak, gdy mamy zbyt dużo gruczołów, które wydzielają zbyt dużą ilość potu. Zwykle u podłoża leżą czynniki hormonalne, emocjonalne, a czasami zdrowotne (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy czy choroby nerek). Uważa się, że na problem ten cierpi nawet 3% społeczeństwa. Za normę uznaje się wydzielanie ok. 800-1000 ml potu dziennie, choć nawet mniejsza ilość może powodować subiektywne odczucie nadpotliwości. Jeśli pocenie jest tak silne, że nie da się go kontrolować za pomocą codziennej higieny i stosowania antyperspirantów, a codzienne życie staje się udręką, trzeba sięgnąć po metody profesjonalne. Ich celem jest ograniczenie aktywności gruczołów potowych. Ponieważ działamy miejscowo – ograniczając wydzielanie potu np. pod pachami, na czole, na dłoniach czy na stopach – nie ma ryzyka zaburzenia termoregulacji całego organizmu.

Jonoforeza

Najmniej inwazyjna metoda, której celem jest zmniejszenie aktywności receptorów w gruczołach potowych, co wpływa na ilość wydzielanego potu. Zabieg jest bezinwazyjny i bezbolesny, nie uszkadza gruczołów potowych. Do specjalnego urządzenia wypełnionego wodą wkłada się dłonie lub stopy, gdy leczone są pachy – stosuje się specjalne nasączone poduszki z elektrodami. Po uruchomieniu urządzenia dochodzi do przepływu prądu w częściach ciała, które stykają się z urządzeniem. Zabieg trwa ok. 15 minut. Zwykle trzeba wykonać ok. 10-14 zabiegów (początkowo nawet codziennie), a trwałość terapii utrzymuje się ok. 6-12 miesięcy.

Cena: ok. 250-300 zł za 1 zabieg

Toksyna botulinowa

Najpopularniejszy zabieg na nadpotliwość, który „paraliżuje” i blokuje gruczoły potowe. W czasie zabiegu wykonuje się kilkadziesiąt nakłuć. Zabieg jest najmniej komfortowy w przypadku stóp (zwykle stosuje się tutaj znieczulenie obwodowe). Efekt jest natychmiastowy, natomiast nietrwały – zabieg trzeba powtórzyć zwykle co 6-9 miesięcy.

Cena: w zależności od obszaru – ok. 1500-2000 zł

Trwałe usunięcie gruczołów potowych

Kiedyś zabieg wykonywano chirurgicznie – był on jednak obarczony dużym ryzykiem. Dlatego dziś w celu usunięcia gruczołów potowych stosuje się mniej inwazyjne metody z wykorzystaniem nowoczesnych technologii hi-tech, takich jak radiofrekwencja mikoigłowa, laser czy wiązka elektromagnetyczna, które bezpowrotnie niszczą gruczoły potowe. Chirurdzy proponują też miejscową liposukcję, która polega na usunięciu tkanki tłuszczowej wraz z gruczołami potowymi za pomocą cienkich kaniul. W gabinetach dostępny jest też zabieg lipolizy laserowej – prowadzona pod tkanką wiązka lasera „rozpuszcza” gruczoły potowe, które następnie są odsysane kaniulą. W wielu wypadkach jeden zabieg daje zadowalające efekty, ograniczając pocenie nawet o 80-90%, w niektórych trzeba go powtórzyć.

Cena: od ok. 5000 zł

Kuretaż retrodermalny pach

To zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie gruczołów potowych pach metodą minimalnego nacięcia skóry w obrębie pachy i łyżeczkowania tylnej warstwy skóry właściwej. Wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym, trwa ok. godziny. Może być powtarzany, jeśli efekt nie jest zadowalający.

Sympatektomia piersiowa

To poważny zabieg chirurgiczny zarezerwowany dla najcięższych przypadków nadpotliwości, w których nie pomogły inne, mniej inwazyjne metody. Zabieg można wykonać w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Polega na chirurgicznym odnerwieniu obficie pocących się miejsc. Celem jest zablokowanie impulsów nerwowych płynących do gruczołów potowych pach i dłoni. Rzadziej przeprowadza się sympatektomię lędźwiową, aby zlikwidować intensywne pocenie się stóp. Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w warunkach szpitalnych.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

kobieta z wąsem

Zabiegi „unisex”

Kobiety noszą buty o męskim fasonie (to hit tej jesieni!) i chętnie spryskują się męskimi perfumami, a panowie – coraz […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki