WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

męska depilacja

Męska depilacja

Męska depilacja przestaje być tematem tabu. Dziś panowie chcą mieć gładkie nie tylko pachy, ale też np. klatkę piersiową, plecy, ręce czy nogi. To kwestia higieny i estetyki. Jakie metody usuwania owłosienia są polecane mężczyznom?

Mężczyźni usuwali owłosienie już w starożytności, a depilacja była jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, jakim poddawali się podczas wizyty w łaźniach. Gładka skóra świadczyła też o wysokim statusie, więc panowie chętnie usuwali zbędne owłosienie niemal z całego ciała. Potem zabieg ten – nie tylko u mężczyzn, ale też u kobiet – stał się na wiele wieków tematem tabu. Współcześnie jeszcze 30-40 lat temu widok „gąszczu” pod pachami u zadbanej kobiety był czymś normalnym. Dziś już nastolatki dbają o gładkość nóg i pach, a także – coraz częściej – okolic intymnych. Moda ta – związana z estetyką i higieną – przeniosła się na mężczyzn, powoli stając się standardem nie tylko u sportowców (pływacy czy kolarze depilują całe ciało, aby zmniejszyć opór powietrza). Najchętniej panowie depilują pachy, a także kark, uszy, nos, szyję, ramiona i plecy. Ponadto coraz większą popularność zyskuje „boyzilian”, czyli depilacja okolic intymnych w wersji dla niego. Panowie nielubiący gęstego zarostu na klatce i brzuchu, także coraz częściej decydują się na trwałe usunięcie owłosienia z tych miejsc.

Depilacja woskiem / pastą cukrową

Metoda, której panowie obawiają się chyba najbardziej – przyczyniły się do tego sceny filmowe, jak choćby ta z filmu „Czego pragną kobiety”, w której Mel Gibson depiluje nogi:-)

Paskowa depilacja woskiem – do skóry przykłada się pasek pokryty miękkim woskiem o lepkiej konsystencji, dzięki czemu włoski się do niego przyklejają. Energicznie ściągnięty pasek wyrywa wszystkie włoski. Metoda jest szybka i skuteczna, ale rzeczywiście dosyć bolesna (wosk przykleja się nie tylko do włosków, ale też do skóry) i najlepiej stosować ją na większe obszary skóry.

Bezpaskowa depilacja woskiem (tzw. stripless) – ta metoda jest bardziej łagodna i mniej bolesna, często więc stosuje się ją do depilacji małych i delikatnych obszarów, np. do usuwania włosków z twarzy, pach czy z okolic intymnych i pośladków. Wosk o miękkiej plastycznej konsystencji kosmetyczka aplikuje szpatułką bezpośrednio na skórę i ściąga palcami. Wosk nie przykleja się do skóry, więc zabieg jest mniej bolesny niż metoda paskowa. Poza tym metoda ta pozwala na wielokrotne nałożenie tej samej porcji wosku, aby dokładnie usunąć najmniejsze włoski.

Depilacja pastą cukrową – ten zabieg wykonuje się nie woskiem, a specjalną pastą będącą mieszanką naturalnych składników, zwykle cukru, ziół i cytryny. Z mieszanki kosmetyczka robi kulkę, którą dosyć energicznie przesuwa po skórze, „zbierając” włoski. Włoski są wyrywane zgodnie z kierunkiem ich wzrostu (w wosku – pod włos), co też wpływa na komfort zabiegu i jego małą bolesność.

Boyzilian / Manzilian

Czyli „depilacja brazylijska w męskim wydaniu!”. Coraz więcej gabinetów oferuje usługę usunięcia niechcianych włosków z okolic intymnych, tj. z okolic wzgórka łonowego, penisa, moszny i odbytu. Wielu panów decyduje się też na depilację pośladków i szpary międzypośladkowej. Zakres zabiegu zależy od indywidualnych preferencji. Podczas zabiegu mężczyzna jest ubrany w jednorazową bieliznę, którą wykonująca zabieg osoba przesuwa tak, aby odsłonić depilowane miejsce. Stosuje się tutaj głównie woski bezpaskowe lub pastę cukrową. Ze względu na delikatność i wrażliwość depilowanych miejsc zabieg nie należy jednak do najprzyjemniejszych:-)

O czym pamiętać, decydując się na depilację woskiem?

  • Aby depilacja była skuteczna, włoski muszą mieć odpowiednią długość – maksymalnie 0,5 cm.
  • Około 3 dni przed zabiegiem warto wykonać peeling mechaniczny (np. scrubem cukrowym), który „odblokuje” wrastające włoski i przygotuje je do usunięcia.
  • Skóra powinna być zdrowa – bez podrażnień, stanów zapalnych i skaleczeń.
  • Przed zabiegiem skóra powinna być dokładnie oczyszczona. W gabinecie na skórę nałożony zostanie specjalny preparat odtłuszczający (aby włoski lepiej przyklejały się do wosku).
  • Po zabiegu na skórę nakładany jest preparat odkażający i łagodzący. Zwykle w gabinecie można też (i warto!) zaopatrzyć się w specjalny preparat do pielęgnacji domowej, który zapobiegnie wrastaniu włosków i zapaleniu mieszków włosowych (sprzyja też temu regularny peeling). Są też specjalne żele opóźniające odrastanie włosków.
  • W celu uniknięcia podrażnień i nadkażeń przez 3 dni po zabiegu należy unikać korzystania z basenu i sauny.
  • Zwykle zabieg trzeba powtórzyć po ok. 2-3 tygodniach.

Epilacja laserowa

To metoda polecana mężczyznom, którzy chcą się pozbyć owłosienia trwale lub na wiele lat (może się bowiem zdarzyć, że po jakimś czasie część włosków odrośnie). Lasery nowej generacji uwzględniają potrzeby nowoczesnych mężczyzn – zabiegi są szybkie (np. pachy – ok. 3-5 minut) i naprawdę, zwłaszcza w porównaniu ze starszymi technologiami, mało bolesne. 

Jak działa laser? Jego energia pochłaniana jest przez melaninę zawartą w mieszku włosowym i następnie przekształcana z energii świetlnej na cieplną, co doprowadza do zniszczenia cebulki, a włos staje się słabszy i wypada. Co ważne, laser działa na włosy będące w fazie wzrostu (tzw. anagenu), która trwa ok. 4-8 tygodni. W fazie tej zwykle znajduje się ok. 80-85% włosków, a to oznacza, że podczas zabiegu tylko ich cebulki ulegną zniszczeniu. To dlatego dla pełnego efektu zabieg trzeba powtarzać – zwykle ok. 4-6 razy co 6-8 tygodni.

O czym pamiętać, decydując się na epilację laserową?

  • Ilość zabiegów jest uwarunkowana kolorem włosów i skóry. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób z ciemnymi włosami i jasną karnacją. U osób z jasnymi lub cienkimi włosami efekty są zwykle słabsze – związane to jest z mniejszą ilością melaniny, która jest chromoforem dla energii emitowanej przez laser.
  • Włosy do zabiegu powinny być zgolone maszynką. Jeśli laser ma być robiony rano, zgól je wieczorem. Jeśli po południu – rano.
  • Włosy pomiędzy kolejnymi zabiegami też gól maszynką, nie wyrywaj ich woskiem ani pęsetą!
  • Jeśli wcześniej robiłeś wosk, odczekaj aż włoski odrosną – i zgól je do zabiegu laserowego.
  • Skóra nie może być świeżo opalona (ani posmarowana samoopalaczem) – mimo że nowoczesne lasery działają niezwykle precyzyjnie, zwiększa to ryzyko poparzenia ze względu na obecność melaniny w skórze.
  • Przed zabiegiem należy też unikać zabiegów mogących podrażniać skórę, np. peelingów.
  • Skóry nie wolno też opalać między zabiegami oraz przez min. 4-6 tygodni po zakończeniu serii. Dlatego zabiegi na odsłaniane latem partie ciała (np. nogi, tors, plecy) lepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym. Natomiast latem można bezpiecznie epilować miejsca zasłaniane, np. pachy czy okolice intymne – nie dotyczy to oczywiście naturystów:-).
  • Po zabiegu skórę można smarować specjalnymi preparatami łagodzącymi podrażnienie i ewentualne zaczerwienienie.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki