WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Czym jest osocze bogatopłytkowe PRP?

Osocze bogatopłytkowe jest znane w medycynie od wielu lat i stosowane m.in. w medycynie sportowej, chirurgii, ortopedii, stomatologii i okulistyce. W ostatnich latach doceniono też jego niezwykłe właściwości regeneracyjne w medycynie estetycznej. Czym dokładnie jest i jak działa w skórze?

Osocze bogatopłytkowe PRP (z ang. Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek w osoczu. Pozyskiwane jest poprzez pobranie krwi i jej odwirowanie w specjalnej tzw. wirówce, czyli oddzielenie erytrocytów i leukocytów. Płytki krwi są podstawowym elementem mechanizmów naprawczych tkanek twardych i miękkich, dostarczając w te miejsca niezbędne czynniki wzrostu, które odpowiadają m.in. za regenerację śródbłonka, stymulację fibroblastów (produkujących kolagen), różnicowanie komórek macierzystych i tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Osocze zawiera wiele czynników koniecznych do przeżycia komórek, takich jak substancje odżywcze, witaminy, hormony, elektrolity i białka.

W medycynie osocze stosowane jest od lat m.in. w takich dziedzinach jak:

  • chirurgia (przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń, odparzeń)
  • okulistyka (gojenie owrzodzeń rogówki)
  • ortopedia i medycyna sportowa (wspomaga gojenie ran, łagodzi ból, wspomaga leczenie zmian w obrębie ścięgien, więzadeł i mięśni)
  • kardiochirurgia i chirurgia naczyniowa
  • stomatologia i chirurgia szczękowo-twarzowa (poprawa wyników uzyskiwanych w trakcie leczenia)

Od niedawna osocze znalazło zastosowanie w medycynie estetycznej. Poprawia jakość i napięcie skóry, odmładza, wygładza drobne zmarszczki, dodaje skórze blasku. Znany jest także korzystny wpływ PRP przy wypadaniu włosów czy łysieniu plackowatym.

Regeneris

Dodaj komentarz

Podobne tematy

luksusowe perfumy

Nowe trendy w perfumerii: elegancja, innowacja i bezpieczeństwo

Perfumy, będące od wieków nieodłącznym elementem kultury i stylu życia, ewoluują nieustannie, adaptując się do zmieniających się gustów i oczekiwań. W ostatnim czasie na rynku perfumeryjnym widoczne są nowe tendencje, które łączą w sobie zarówno innowacyjność kompozycji zapachowych, jak i unikalność opakowań.

Radiofrekwencja mikroigłowa – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Radiofrekwencja mikroigłowa zdobywa coraz większą popularność w gabinetach medycyny estetycznej. To skuteczna, a jednocześnie mało inwazyjna metoda odmładzania skóry, redukcji zmarszczek czy leczenia blizn potrądzikowych. Co warto wiedzieć o radiofrekwencji mikroigłowej? Zdradza dr Krzysztof Kaczyński, lekarz medycyny estetycznej, założyciel Kaczyńscy Clinic.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki