WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Czym jest osocze bogatopłytkowe PRP?

Osocze bogatopłytkowe jest znane w medycynie od wielu lat i stosowane m.in. w medycynie sportowej, chirurgii, ortopedii, stomatologii i okulistyce. W ostatnich latach doceniono też jego niezwykłe właściwości regeneracyjne w medycynie estetycznej. Czym dokładnie jest i jak działa w skórze?

Osocze bogatopłytkowe PRP (z ang. Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek w osoczu. Pozyskiwane jest poprzez pobranie krwi i jej odwirowanie w specjalnej tzw. wirówce, czyli oddzielenie erytrocytów i leukocytów. Płytki krwi są podstawowym elementem mechanizmów naprawczych tkanek twardych i miękkich, dostarczając w te miejsca niezbędne czynniki wzrostu, które odpowiadają m.in. za regenerację śródbłonka, stymulację fibroblastów (produkujących kolagen), różnicowanie komórek macierzystych i tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Osocze zawiera wiele czynników koniecznych do przeżycia komórek, takich jak substancje odżywcze, witaminy, hormony, elektrolity i białka.

W medycynie osocze stosowane jest od lat m.in. w takich dziedzinach jak:

  • chirurgia (przyspiesza gojenie ran i owrzodzeń, odparzeń)
  • okulistyka (gojenie owrzodzeń rogówki)
  • ortopedia i medycyna sportowa (wspomaga gojenie ran, łagodzi ból, wspomaga leczenie zmian w obrębie ścięgien, więzadeł i mięśni)
  • kardiochirurgia i chirurgia naczyniowa
  • stomatologia i chirurgia szczękowo-twarzowa (poprawa wyników uzyskiwanych w trakcie leczenia)

Od niedawna osocze znalazło zastosowanie w medycynie estetycznej. Poprawia jakość i napięcie skóry, odmładza, wygładza drobne zmarszczki, dodaje skórze blasku. Znany jest także korzystny wpływ PRP przy wypadaniu włosów czy łysieniu plackowatym.

Regeneris

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Megalens

Odmładzanie okolicy oka… okiem specjalisty!

Zapraszamy Was do oglądania cyklu porad nagranego razem z dr Agnieszką Nasiłowską-Paciorek, okulistką i lekarzem medycyny estetycznej z kliniki MegaLens, która zdradzi Wam, jak najszybciej i najbardziej skutecznie odmłodzić okolicę oczu!

medycyna estetyczna dla każdego

Medycyna estetyczna dla każdego!

Chcesz poznać całą prawdę o zabiegach medycyny estetycznej? Oglądaj program „Medycyna estetyczna dla każdego” z dr Barbarą Jerschiną!

Nowa siedziba Euroscalemed

Nasza redakcja miała przyjemność wziąć udział w otwarciu nowej siedziby EuroScaleMed w Łodzi. Nowoczesne, przestronne biuro z fantastycznie wyposażoną salą szkoleniową robi wrażenie!


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki