10 pytań na temat mezoterapii
Ten zabieg znajduje się w „top 10” metod stosowanych obecnie w medycynie estetycznej. Polecany jest zarówno młodszym, jak i starszym pacjentom, rozwiązuje wiele problemów skóry. Oto 10 najczęstszych pytań na jego temat!
1. Na czym dokładnie polega mezoterapia?
Najprościej mówiąc – na wstrzykiwaniu substancji aktywnych w warstwę skóry właściwej. Celem jest przede wszystkim stymulacja naturalnych procesów zachodzących w skórze. Preparaty zawierają m.in. kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy i inne składniki specjalnie dobrane do potrzeb różnych typów skóry. Liczba nakłuć jest dosyć duża, zwykle do zabiegu na całą twarz zużywa się 1-2 ampułostrzykawki preparatu.
2. Czy zabieg jest bolesny?
Polega na nakłuwaniu skóry, więc trudno, aby był bezbolesny – stopień odczuć zależy od indywidualnego progu bólu. Standardowo wcześniej smaruje się skórę kremem znieczulającym – pamiętaj, że jego skuteczność zależy od kilku czynników: od tego, czy krem był na skórze wystarczająco długo (min. 30 minut) i czy skóra po posmarowaniu była przykryta folią (intensyfikuje to działanie znieczulenia). Niektórzy pacjenci mówią, że mezoterapia jest odczuwalna jak ukąszenia komara, inni – jak użądlenia pszczoły. Najbardziej bolesna jest mezoterapia skóry głowy, ponieważ robi się ją bez znieczulenia.
3. Czy wszystkie koktajle do ostrzykiwania działają tak samo?
Nie, ich formuły są bowiem dopasowane do różnych potrzeb i problemów skóry. Typowa mezoterapia nawilżająca opiera się na kwasie hialuronowym (lekarz może ją przed podaniem wzbogacić o inne składniki), rewitalizująca i antystarzeniowa zawiera dostarcza też skórze witamin, antyoksydantów, minerałów czy aminokwasów. Preparaty wyszczuplające i antycellulitowe są wzbogacone np. w kofeinę, a stymulujące wzrost włosów np. w argininę, cynk i witaminy z grupy B. Lekarz zawsze dobierze najlepszy preparat dla ciebie. Hitem ostatnich kilku lat jest też ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym – właśnie metodą mezoterapii.
4. Czy wszystkie preparaty kwasu hialuronowego do mezoterapii są takie same?
Nie, na rynku jest wiele preparatów do mezoterapii. Wykorzystywany w nich kwas hialuronowy zwykle nie jest usieciowany, ale może różnić się wielkością molekuł. Może być stosowany samodzielnie lub z dodatkiem innych substancji. Gotowe koktajle mogą zawierać nawet kilkadziesiąt składników, ale często lekarze przygotowują taką mieszankę indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta.
5. Czy wystarczy jeden zabieg, aby zobaczyć efekty?
Już jeden zabieg daje widoczne korzyści, ale zwykle trzeba go powtórzyć min. 4 (co miesiąc). Potem warto robić serie przypominające (np. raz w roku) lub zabiegi podtrzymujące. Młoda skóra zwykle wymaga mniej zabiegów, np. aby ją nawilżyć, często wystarczy już jedna wizyta w gabinecie.
6. Czy zabieg wykonuje się igłą czy kaniulą?
Zależy to głównie od preferencji lekarza. Kaniula jest rodzajem tępo zakończonej igły i według niektórych zostawia na skórze mniej siniaków i krwiaków, a zabieg jest mniej bolesny. Często stosuje się ją do mezoterapii wrażliwych okolic, np. skóry wokół oczu.
7. Czy można mezoterapię stosować na całe ciało?
Oczywiście! Mezoterapię stosuje się na całą twarz (także usta czy okolice oczu), szyję i dekolt. To też obecnie jedna z najbardziej skutecznych metod w terapii łysienia i utraty włosów. Metodę tę wykorzystuje się też w zabiegach redukujących cellulit czy rozstępy, ujędrniających brzuch, poprawiających wygląd dłoni. Lipoliza iniekcyjna (to też rodzaj mezoterapii) pozwala pozbyć się miejscowo nagromadzonego tłuszczyku z dowolnej partii ciała, np. brzucha, ud, boczków, ramion czy okolic ramion.
8. Czy to zabieg tylko do skóry dojrzałej?
Niekoniecznie, ma bowiem doskonałe działanie profilaktyczne. Mezoterapia wykonywana regularnie po 25-30. roku życia powstrzyma proces starzenia się skóry i pomoże utrzymać ją przez lata w dobrej kondycji. To też świetny zabieg rewitalizujący np. po lecie czy w sezonie tzw. grzewczym, gdy skóra – w każdym wieku – narażona jest na przesuszenie.
9. Czy mogą z niego korzystać mężczyźni?
Jak najbardziej! To zresztą metodą, którą mężczyźni bardzo lubią, ponieważ nie wymaga wielu wizyt w gabinecie i szybko daje widoczne efekty. Panowie często decydują się też na mezoterapię skóry głowy, aby powstrzymać utratę włosów.
10. Czy po zabiegu zawsze występują siniaki, krwiaki i widoczne grudki?
Grudki pojawiają się wtedy, gdy preparat został podany płytko metodą tzw. na grudkę – wtedy pod skórą tworzy się pęcherzyk przypominający ukąszenie komara. Grudki zwykle znikają do 2 dni od zabiegu. Gdy preparat podany jest w skórę głębiej, nie są widoczne. Co do siniaków i krwiaków – pojawiają się na skutek ostrzykiwania skóry igłą (mniej – kaniulą). U osób mających tendencję do siniaków ślady są bardziej widoczne. Aby jak najszybciej zniknęły, warto stosować preparaty przyspieszające gojenie się skóry po zabiegach.