Maski CelMat – idealne po zabiegach
Współczesne kobiety szukają w medycynie estetycznej rozwiązań dających szybkie efekty przy minimalnej inwazyjności. W ten trend doskonale wpisują się specjalne preparaty przyspieszające gojenie się skóry po zabiegach, takich jak mezoterapia, peelingi czy laseroterapia – dzięki którym szybko można wrócić do codziennych aktywności. Polecamy sterylne maski CelMat wykonane z naturalnej bionanocelulozy, która sama w sobie jest doskonałym opatrunkiem dla podrażnionej skóry.
Jak działa bionanoceluloza?
Jej niezwykłe właściwości przyspieszające gojenie się skóry znajdują zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Pierwszą na świecie fabryką bionanocelulozy zbudowaną zgodnie ze standardami farmaceutycznego GMP jest Bowil Biotech – w 100% polska firma mająca siedzibę we Władysławowie, która jest producentem masek i opatrunków CelMat. Czym jest bionanoceluloza? To biopolimer pozyskiwany w drodze fermentacji bardzo wydajnego szczepu bakteryjnego Gluconacetobacter xylinus – jest to więc materiał całkowicie naturalny i wysoce biokompatybilny. Warto podkreślić, że został on opracowany na Politechnice Łódzkiej, która jest jednym z wiodących ośrodków na świecie zajmujących się badaniami nad bionanocelulozą, uważaną dziś za „materiał przyszłości”. Polska bionanoceluloza ma aż 7 zgłoszeń patentowych!
Do jej najważniejszych unikalnych właściwości należą:
- duża wytrzymałość, odporność na rozciąganie,
- przestrzenna trójwymiarowa struktura – ma ona wpływ na to, iż bionanoceluloza jest jest biomateriałem wysoce przepuszczalnym dla płynów oraz gazów, ale nie pozwala na przepuszczanie bakterii,
- podatność na modyfikacje (można z niej tworzyć różne kształty – maski mają kształt twarzy),
- wysoka czystość chemiczna,
- wysoka biokompatybilność,
- wysoka tolerancja, brak substancji toksycznych, drażniących i alergizujących, hipoalergiczność,
- elastyczność, idealne przyleganie do skóry,
- działanie chłodzące,
- wyjątkowe zdolności adsorpcji (przyjmowania) oraz desorpcji (oddawania) płynów oraz gazów, co pozwoliło stworzyć jedyną w swoim rodzaju maskę, która dostarcza substancje aktywne w głąb skóry,
- zdolność do stopniowego oddawania wilgoci (intensywne działanie nawilżające),
- selektywna przepuszczalność dla gazów,
- nieprzepuszczalność dla mikroorganizmów.
Średnica włókna bionanocelulozy nie przekracza 100 nm i jest mniejsza od porów ludzkiej skóry, dzięki czemu umożliwia penetrację substancji aktywnych z materiału do głębszych warstw skóry. Efektem jest jej dobre nawilżenie, zmniejszenie porów skórnych, łagodzenie stanów zapalnych i podrażnień oraz widoczna rewitalizacja. Dzięki swoim unikalnym właściwościom polską bionanocelulozę można wykorzystać do produkcji wielu różnorodnych produktów medycznych i kosmetycznych.
Maski CelMat Face i CelMat Eye
Pod tą nazwą dostępne są maski do twarzy i oczu, których głównym składnikiem jest bionanoceluloza. Nie zawierają one konserwantów i parabenów. Polecane są do codziennej pielęgnacji (także skóry wrażliwej i atopowej), jako przygotowanie do zabiegów profesjonalnych (w celu wcześniejszej poprawy nawilżenia skóry) oraz jako kuracja przyspieszająca gojenie się skóry po zabiegach medycyny estetycznej.
– Maski stosuję od niedawna u swoich pacjentów m.in. po zabiegach laseroterapii oraz po operacjach plastycznych – mówi dr n. med. Elżbieta Radzikowska, chirurg plastyk. – Przynoszą natychmiastową ulgę, chłodzą, niwelują opuchliznę i przyspieszają regenerację. Można je nałożyć na twarz bezpośrednio po zabiegu, co jest ich dodatkowym atutem. Poza tym świetnie trzymają się skóry, nie „odpadając” od niej nawet podczas chodzenia.
Maski – w postaci płatów bionanocelulozy w kształcie dopasowanym do twarzy – są produkowane w 3 wariantach:
• CelMat Face / Eye – bionanoceluloza bez dodatkowych substancji; maska intensywnie nawilża i rewitalizuje i wygładza skórę, poprawia jej wygląd, przyspiesza regenerację, absorbuje nadmiar sebum. Doskonała po opalaniu!
• CelMat Face / Eye H z kwasem hialuronowym – kwas wbudowany jest w maskę znacznie głębiej niż w innych maskach i opatrunkach, a struktura bionanocelulozy umożliwia jego dobre wchłanianie w skórę, co polepsza efekt nawilżenia, wygładzenia i regeneracji.
• CelMat Face / Eye Professional – zawiera poliheksanidynę (PHMB), która jest bardzo wydajnym czynnikiem antybakteryjnym, jednocześnie wyjątkowo łagodnym dla komórek skóry; maska zapobiega infekcjom skóry i przyspiesza jej gojenie, doskonale nawilża.
Z masek można skorzystać od razu po zabiegu medycznym w wybranych gabinetach lub kupić je do domowej pielęgnacji.
Opatrunki CelMat Wound
Właściwości opatrunków z bionanocelulozy badane były m.in. pod kątem ran oparzeniowych w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich oraz tzw. ran troficznych (odleżyny, stopy cukrzycowe itp.). Opatrunki przeszły pomyślnie testy, przyspieszając gojenie się ran nawet o 40%. Warto podkreślić, iż struktura opatrunku CelMat Wound zapewnia doskonałe dopasowanie do kształtu ciała oraz stałą wilgotność środowiska rany, a to zdecydowanie przyspiesza regenerację. Poza tym w porównaniu do innych powszechnie stosowanych materiałów nie pozostawia on zgrubień pooparzeniowych oraz szpecących blizn. CelMat stanowi idealną ochronę rany, zapobiegając ubytkowi płynów ustrojowych i działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym zakażeń. Jego dodatkowym atutem jest łatwość aplikacji. Opatrunki dostępne są w wariantach: bionanoceluloza oraz bionanoceluloza z kwasem hialuronowym.
To ciekawe: inne zastosowania biocelulozy
– Bionanoceluloza to substancja o niezwykłych właściwościach oraz olbrzymim potencjale. Szeroki wachlarz zastosowań daje nieograniczone możliwości. W związku z czym bez przerwy poszukujemy nowych kierunków rozwoju i jesteśmy otwarci na potrzeby rynku – mówi Dariusz Bobiński, prezes Bowil Biotech Sp. z o.o. We wszystkich ośrodkach badaczych na świecie zajmujących się tym materiałem trwają też prace nad zastosowaniem bionanocelulozy w medycynie rekonstrukcyjnej, m.in. do produkcji implantów chrząstki nosa, ucha czy zastawki serca. Dzięki dużej plastyczności i biokompatybilności jest to materiał lepiej tolerowany przez organizm pacjenta.
To dopiero początek jej kariery jako „materiału przyszłości”. Ze względu na jej wyjątkową strukturę i łatwość pozyskania, możliwości jej zastosowania wydają się nieograniczone. Biotechnolodzy żartują sobie, że za kilka lat na kolejną międzynarodową konferencję poświęconą biocelulozie przylecą… samolotami z niej wykonanymi!
Więcej na: www.bowil.pl