Pedicure krok po kroku
Czas przygotować do odsłony stopy i zadbać o estetyczny wygląd paznokci! Jak wykonać pedicure krok po kroku? Jakie lakiery dadzą najtrwalszy efekt? Podpowiadamy!
Pedicure krok po kroku
Będziesz potrzebować:
- miseczki z ciepłą, ale nie gorącą wodą
- tabletek musujących
- ewentualnie specjalnego żelu zmiękczającego skórki
- kremu do stóp
- peelingu do rąk, najlepiej drobnoziarnistego
- drewnianego patyczka do usuwania skórek
- pilniczka – najlepiej szklanego
- polerki
- nożyczek bądź cążek
- zmywacza do paznokci
- bazy pod lakier
- lakieru do paznokci
- top coat
Przed rozpoczęciem zabiegu pozbądź się pozostałości starego lakieru za pomocą zmywacza do paznokci.
Krok 1 – zmiękcz skórki
Do miski z ciepłą wodą wlej odrobinę oliwy z oliwek lub rozpuść specjalne tabletki musujące. Mocz stopy w preparacie przez około 10-15 minut, do momentu, aż poczujesz, że skórki są dostatecznie zmiękczone.
Krok 2 – peeling
Peeling usunie martwy naskórek, pobudzi mikrokrążenie w skórze. Najlepiej sprawdzi się peeling cukrowy – dostępne są specjalne formuły do pielęgnacji stóp.
Krok 3 – usuwanie skórek
Gdy skórki zmiękną, sięgnij po specjalny patyczek kosmetyczny w celu ich odsunięcia. Musisz je wyciąć? Zrób to delikatnie cążkami, unikając zbyt mocnego wycinania.
Krok 4 – nadanie kształtu paznokciom
Za pomocą pilniczka jednostronnym ruchem nadaj paznokciom odpowiedni kształt. Jeśli są długie, mogą być wykończone kwadratowo lub prostokątnie, jeśli krótkie i raczej pulchne, modeluj je na okrągło, na tak zwane migdałki. Paznokcie nie powinny być zbyt długie, pamiętaj, że także w wyglądzie stóp ceni się teraz naturalność.
Krok 5 – wypoleruj paznokcie
Skorzystaj z polerki, aby nadać paznokciom gładkość i blask. Polerowanie nie jest polecane osobom, które mają bardzo cienkie i podatne na uszkodzenia paznokcie.
Krok 6 – odtłuść paznokcie
Przemyj paznokcie zmywaczem bezacetonowym, który dokładnie je odtłuści. Są też dostępne specjalne preparaty odtłuszczające płytkę przed malowaniem.
Krok 7 – nałóż bazę
To ważny etap – baza chroni płytkę przed przebarwieniem, jeśli używasz lakieru w intensywnym kolorze, zwiększa przyczepność kolejnej warstwy i zapobiega rozdwajaniu się paznokci.
Krok 8 – pomaluj paznokcie
Nałóż dwie warstwy, aby kolor był idealnie kryjący. Delikatnie pomaluj brzeg płytki – tak robią profesjonalne manikiurzystki, aby nie został w tym miejscu widoczny biały pasek.
Krok 9 – utrwalenie i nabłyszczenie
Nałóż warstwę top coat, możesz też po wyschnięciu dać kroplę specjalnej oliwki do paznokci, która wzmocni błysk lakieru.
Krok 10 – nałożenie kremu
Na koniec delikatnie wmasuj krem do stóp, aby je nawilżyć.
Trwałe lakiery do paznokci
Aby lakier utrzymał się na paznokciach nawet do 2 tygodni bez odprysków, warto wybrać jego trwałą formułę. Do wyboru masz:
Lakier hybrydowy – jego aplikacja wymaga utwardzenia specjalną lampą LED, najlepiej, jeśli zabieg wykona profesjonalna pedikiurzystka.
Lakier winylowy – aplikuje się go jak zwykły lakier, tylko bez użycia bazy (bezpośrednio na oczyszczoną płytkę); charakteryzuje się większą trwałością niż zwykłe lakiery – swoją trwałość zawdzięcza polimerom winylowym, które utwardzają lakier i chronią płytkę paznokcia przed uszkodzeniami. Jego wytrzymałość zwiększa się pod wpływem działania naturalnego światła, nie jest konieczne używanie lampy.
Lakier żelowy – lakiery tego typu są mocno napigmentowane i mają większą wytrzymałość niż tradycyjne, poza tym charakteryzują się ładnym, „żelowym” połyskiem. Aplikujesz je tak samo jak zwykły lakier, na wierzch używając top coat do lakierów żelowych.