WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

olejowanie twarzy

Olejowanie twarzy krok po kroku

Olejowanie twarzy to ekologiczny sposób na pielęgnację, do którego wykorzystuje się jedynie oleje naturalnego pochodzenia. Zabieg pozwala dogłębnie oczyścić, nawilżyć i odżywić skórę. Bardzo ważne jest jednak, aby wykonywać go zgodnie z poniższymi zaleceniami.
Każdy rodzaj cery wymaga dobrania odpowiedniego do niej oleju. Olej niedopasowany do potrzeb naszej skóry może powodować powstawanie zaskórników, prowadzić do nadprodukcji sebum lub nawet ją wysuszać.

Olejowanie twarzy – jak kupić odpowiedni olej?

Przede wszystkim należy kierować się jego jakością. Stosowanie olejów zawierających „dodatki” w postaci parabenów czy konserwantów może nie odnieść pożądanych przez nas efektów. Lepiej zrezygnować także z olejów rafinowanych oraz pochodzących z niewiadomych źródeł. Dobrej jakości oleje są dość drogie i mają krótki termin przydatności (ok. 3 miesięcy). Po tym czasie jełczeją i nie nadają się do użytku.

Olejowanie twarzy – jak przechowywać olej do olejowania?

Dobrej jakości olej powinien być sprzedawany w ciemnej buteleczce i należy go chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Najlepiej jest trzymać olej w szczelnie zakręconym opakowaniu w ciemnej szafce i dbać o to, aby nadmiernie go nie przegrzewać (np. kaloryferem), ani nie wychładzać. Od tej ostatniej zasady wyjątkiem jest olej lniany, który po otwarciu koniecznie trzeba przechowywać w lodówce. Informacje dotyczące przechowywania oleju powinny być zawarte na jego opakowaniu lub powinien nimi dysponować sprzedawca.

Olejowanie twarzy – co za dużo, to niezdrowo

Każdy, nawet najlepszej jakości olej, nie powinien być nakładany na twarz w bardzo dużych ilościach. Oleje mają bardzo mocne działanie, dlatego nadmierne ich stosowanie może prowadzić do podobnych skutków ubocznych, jak stosowanie oleju z wątpliwego źródła.

Olejowanie twarzy rok po kroku

  1. Dokonaj dokładnego demakijażu, pamiętając o linii włosów i szyi.
  2. Przygotuj bawełniany lub muślinowy ręcznik, koniecznie świeżo wyprany, najlepiej w delikatnym środku piorącym przeznaczonym do skóry atopowej lub ubranek niemowlęcych.
  3. Zwilż twarz ciepłą, ale nie gorącą wodą.
  4. Kilka kropel uprzednio przygotowanej mieszaniny olejów rozetrzyj w dłoniach i nałóż na twarz.
  5. Masuj twarz okrężnymi ruchami przez 3 minuty.
  6. Zamocz ręcznik w ciepłej, ale nie gorącej wodzie i nałóż na twarz. Pod wpływem ciepła, pory się rozszerzą i olej będzie miał większą szansę penetracji cery.
  7. Ściągnij i wypłucz ręcznik. Proces powtórz trzykrotnie.
  8. Na koniec olej delikatnie zmyj chłodną wodą i nałóż na nią ręcznik zmoczony w zimnej wodzie. Niska temperatura domknie pory.

Olejowanie twarzy – jak przygotować mieszankę olejów?

Każda mieszanka do olejowania twarzy składa się z oleju rycynowego i oleju bazowego. Uniwersalne proporcje w zależności od rodzaju cery, to:
  • Cera sucha: 10% oleju rycynowego + 90% oleju bazowego
  • Cera normalna i mieszana: 20% oleju rycynowego + 80% oleju bazowego
  • Cera tłusta: 30% oleju rycynowego + 70% oleju bazowego
Można je dowolnie modyfikować, w zależności od indywidualnych potrzeb i zaobserwowanej reakcji skóry.
Jak już wspomniano, istotny jest odpowiedni dobór oleju bazowego do rodzaju cery. Jeśli nie mamy pewności, jaki będzie dla nas odpowiedni, najlepiej skontaktujmy się z kosmetyczką lub profesjonalistą zajmującym się sprzedażą wysokiej jakości olejów. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowany podział:
  • Cera sucha lub dojrzała: olej arganowy, z rokitnika, z kiełków pszenicy, z pestek moreli, ze słodkich migdałów, z awokado, z pestek winogron, z nasion malin, różany, kokosowy, oliwa z oliwek, z ogórecznika.
  • Cera normalna: z awokado, z pestek moreli, olej jojoba, olej z pestek granatu i ze słodkich migdałów.
  • Cera tłusta i trądzikowa: olej lniany, olej sezamowy, ryżowy, z krokosza barwierskiego, z orzechów laskowych.
  • Cera naczynkowa: olej z orzechów laskowych.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki