WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

piling kwasami

Kwasy owocowe w pielęgnacji twarzy – przejściowa moda czy sposób na długotrwałe piękno?

Jedzenie owoców od dawna kojarzy się ze zdrowym trybem życia. Podobnie kwasy owocowe, mimo że ich popularność wydaje się być nowym zjawiskiem, są obecne w dermatologii od wielu lat. Peeling chemiczny z użyciem kwasów jest metodą kontrolowanego podrażnienia skóry, które nie powoduje jej trwałych uszkodzeń, ale pobudza do regeneracji. Dzięki temu możemy na długo pożegnać się z niejednolitym kolorytem skóry, jej suchością czy szorstką powierzchnią. Kwasy na twarz są również skuteczną bronią w walce ze zmarszczkami i rozszerzonymi porami skóry.

Kwasy stosowane na twarz – jakie mają działanie?

Peelingi medyczne skóry twarzy z wykorzystaniem kwasów należą do najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej na świecie. Do jednych z najpopularniejszych substancji stosowanych w peelingach należą tak zwane kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), zwane powszechnie kwasami owocowymi. Ich źródłem są jednak nie tylko owoce, ale także między innymi mleko, liście czy płatki roślin oraz trzcina cukrowa. Kwasy AHA jako pojedyncze substancje są używane praktycznie wyłącznie w peelingach powierzchownych. Oznacza to, że ich działanie w głąb skóry nie przekracza samego naskórka, a gojenie zachodzi bardzo szybko.

Jakie kwasy można stosować na twarz?

Do AHA należą kwasy o następującym działaniu:

Kwas glikolowy – jeden z najpopularniejszych kwasów na twarz w kosmetologii i dermatologii. Skóra po jego zastosowaniu staje się gładsza, zmniejsza się widoczność drobnych zmarszczek i przebarwień. Kwas glikolowy wpływa pozytywnie na wiele aspektów wyglądu i funkcjonowania skóry, jest także polecany osobom ze skłonnościami do trądziku. Po zabiegu może pojawić się drobnopłatkowe złuszczanie lub przejściowy rumień na twarzy.

Kwas migdałowy – jest chętnie polecany przez lekarzy medycyny estetycznej i kosmetologów osobom, które nie miały wcześniej doświadczenia z peelingami, ze względu na swoje łagodne działanie i duże bezpieczeństwo stosowania. Nawet zabieg z użyciem tego kwasu w stężeniu 40-50% rzadko daje uczucie pieczenia czy podrażnienie. Mimo tego nie jest mniej skuteczny – jest to substancja o pH niższym od kwasu glikolowego oraz o bardzo szerokim działaniu. Jakich efektów możemy się spodziewać po użyciu kwasu migdałowego na twarz? Kwas ten pomaga walczyć z fotostarzeniem skóry pod wpływem słońca, ujędrnia skórę i przywraca jej ładny koloryt. Dobrze wpływa na stan praktycznie każdego rodzaju cery. Poprzez zmniejszenie łojotoku i zwężenie porów oraz delikatne złuszczenie skóry, poprawia wygląd cery łojotokowej i ze skłonnością do trądziku.

Kwas mlekowy – jego dobroczynne działanie wykorzystywała ponoć jeszcze Kleopatra, zażywając regularnie kąpieli w mleku, co pozwalało jej mimo upływu czasu zachować nieskazitelną urodę. Dziś nie musimy używać hektolitrów mleka, aby wspomóc piękny wygląd naszej skóry. Dzięki regularnym zabiegom z użyciem kwasu mlekowego zmniejszy się widoczność drobnych zmarszczek skóry twarzy, zwłaszcza tych spowodowanych słońcem. Peeling z kwasem mlekowym pobudzi także powstawanie nowego kolagenu i elastyny w skórze, ujędrniając ją. Zwiększenie produkcji ceramidów w skórze wpływa pozytywnie na jej nawilżenie. Łączny efekt tych licznych działań? Skóra wydaje się młodsza, świeższa i bardziej promienna.

Kwas pirogronowy – ma cząsteczkę rozpuszczalną w tłuszczach. Szybko penetruje naskórek, przez co może działać nieco bardziej drażniąco. Dobrze sprawdzi się w cerach grubszych, łojotokowych, o tendencji do przetłuszczania; z tego względu bywa zalecany jako zabieg dla mężczyzn odwiedzających salony medycyny estetycznej.

Dla kogo są przeznaczone zabiegi z użyciem kwasów na twarz?

Peelingi chemiczne z użyciem kwasów pozwalają rozwiązać lub wspomóc leczenie większości problemów ze skórą. Mogą być stosowane w celu odświeżenia wyglądu skóry, usunięcia ziemistego koloru i zapobiegania jej starzeniu. W trądziku (jeżeli nie występują aktywne zmiany zapalne) polecane są peelingi z kwasem migdałowym lub pirogronowym. Zmniejszają one widoczność zmian potrądzikowych, takich jak przebarwienia pozapalne czy prosaki. Kwasy na twarz są wreszcie skuteczną metodą walki ze zmarszczkami i wiotkością skóry.

Jak wykonywać peelingi z kwasami?

Podstawą dobrego efektu peelingu jest dobranie właściwego preparatu do typu skóry twarzy oraz regularne jego wykonywanie. Zazwyczaj zalecane jest wykonanie od 4 do 6 zabiegów co około 2 tygodnie. Później wykonuje się zabiegi utrwalające efekt w większych odstępach czasu. Bardzo istotny jest czas pozostawania kwasu na twarzy. W zależności od siły peelingu może on wynosić od pojedynczych minut do prawie pół godziny.

Jakie środki ostrożności stosować, jeżeli decydujemy się na zabieg z kwasami?

Peelingów z kwasami owocowymi nie należy stosować na skórę podrażnioną (np. opalaniem), z aktywnymi zmianami wypryskowymi, alergicznymi lub trądzikowymi. Dużą ostrożność trzeba zachować przy nakładaniu kwasów na okolicę dekoltu, gdzie delikatna skóra jest bardziej skłonna do zaczerwienienia i pieczenia. Kto jeszcze powinien zrezygnować z peelingów kwasami lub odłożyć je w czasie? Osoby z aktywną opryszczką, leczone doustnie izotretinoiną z powodu trądziku w ciągu ostatnich 6 miesięcy, kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią. Peelingi z kwasami należą do zabiegów o dużym stopniu bezpieczeństwa, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania skóry, czasu zabiegu i przestrzeganiu przeciwwskazań. Wtedy mogą stać się skutecznym narzędziem w walce z oznakami starzenia skóry. Dzięki nim skóra stanie się promienna, gładka i głęboko nawilżona oraz dłużej zachowa swą młodość.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Czy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest pielęgnacja skóry po zabiegu medycyny estetycznej? Tak naprawdę wiele zależy od nas, czy […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki