WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Kremy do twarzy jako niezbędnik w codziennej rutynie pielęgnacyjnej

Promienna, świeża i rozświetlona cera to z pewnością cel pielęgnacyjny każdej kobiety. Podstawowym kosmetykiem, który pozwala osiągnąć taki efekt, są kremy do twarzy. Te popularne produkty z pewnością znajdują się na półce w każdej łazience. Jednak w jaki sposób je stosować, aby przyniosły naszej skórze jak najwięcej korzyści? Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat oraz jak dobrać krem do twarzy odpowiadający potrzebom Twojej skóry.

Kremy do twarzy – jak wybrać odpowiedni?

Wydawać by się mogło, że wybierając kremy do twarzy nie da się popełnić błędu, a ich sam wybór w żaden sposób nie jest skomplikowany. Tymczasem okazuje się, że wiele błędów pielęgnacyjnych, a także problemów z naszą cerą wynika właśnie ze źle dobranego kosmetyku!

Wybierając kremy do twarzy, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby wybór ten był dostosowany do aktualnych potrzeb oraz kondycji naszej skóry. Nie istnieje krem do twarzy, który byłby dla nas odpowiedni przez całe życie. Dlaczego? Przyczyna takiego stanu rzeczy jest niezwykle prosta. Wraz z wiekiem zmienia się wygląd oraz stan naszej skóry, co związane jest w bezpośredni sposób z zachodzącymi procesami starzenia.

To jednak nie wszystko, gdyż aktualne potrzeby naszej skóry nie zawsze pokrywają się z naszym wiekiem metrykalnym. Bardzo duży wpływ ma odpowiednia pielęgnacja, a także prowadzony przez nas styl życia, dieta czy nawet stan zdrowia. Stąd osoba dwudziestokilkuletnia może posiadać skórę cienką i poszarzałą, a kobieta w wieku dojrzałym – jędrną i z naprawdę niewielką ilością zmarszczek.
Kupując kremy do twarzy, należy przede wszystkim zwracać uwagę na potrzeby naszej skóry, działanie produktu i zawarte w nim składniki. Obecnie odchodzi się od oznaczeń kremów do twarzy określonym wiekiem, np. 20+, 40+ i tak dalej.

Kremy do twarzy a typy skóry

Nawet najlepszy krem, który poleca Twoja przyjaciółka, może się u Ciebie nie sprawdzić, jeśli nie będzie odpowiedni dla Twojego typu skóry i jej wymagań. Kremy do twarzy możemy podzielić w następujący sposób:

  • kremy do skóry suchej – ich celem jest odbudowa warstwy hydrolipidowej naskórka, co zmniejsza nadmierne odparowywanie wody. Kremy do cery suchej są bogate w lipidy, ceramidy oraz oleje roślinne;
  • kremy do skóry tłustej/mieszanej – ich zadaniem jest ograniczenie wydzielania sebum oraz odpowiednie nawilżenie naskórka;
  • kremy do skóry trądzikowej – oprócz składników nawilżających zawierają substancje aktywne o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i keratolitycznym, jak np. cynk czy kwas salicylowy;
  • kremy do skóry normalnej – taki typ skóry zwykle nie sprawia większych kłopotów pielęgnacyjnych, jednak nie utrzymuje się przez całe życie, dlatego także wymaga odpowiedniego nawilżenia;
  • kremy do skóry wrażliwej – ich zadaniem jest wzmocnienie bariery ochronnej skóry, nawilżenie, ukojenie i złagodzenie podrażnień;
  • kremy do skóry alergicznej – nie zawierają składników, które mogą podrażniać skórę lub stanowić potencjalne alergeny;
  • kremy do skóry naczynkowej – ich zadaniem jest wzmocnienie naczyń krwionośnych, a także bariery ochronnej skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Kremy do twarzy na dzień i na noc

Jednym z najczęstszych rozróżnień dotyczących stosowania kremów do twarzy jest pora ich aplikacji. Stąd na półkach sklepowych możemy spotkać kremy do twarzy z jednej gamy, które z pozoru wyglądają jednakowo, jednak różnią się napisami „na dzień” i „na noc”. Czy rzeczywiście należy trzymać się tych oznaczeń? Zdecydowanie tak. Nasza skóra o różnych porach pracuje w inny sposób, a także potrzebuje składników o różnym stężeniu. Stąd w ciągu dnia zdecydowanie lepiej jest sięgać po kremy do twarzy o lżejszej konsystencji, która sprawdzi się dobrze także po makijaż.

Noc to czas, w którym inne narządy odpoczywają, a w naszej skórze zachodzą wtedy intensywne procesy regeneracyjne i naprawcze. Dlatego też to idealna pora na to, aby aplikować kremy do twarzy o bogatszej konsystencji i z większą ilością składników aktywnych. Dzięki temu, że w nocy nasza skóra posiada najlepsze ukrwienie, składniki będą wchłaniały się o wiele szybciej.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki