WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Cykl menstruacyjny a pielęgnacja skóry

Tuż przed miesiączką cera staje się bardziej wrażliwa, w trakcie – mogą pojawić się wypryski, a gdy dochodzi do owulacji – wzrastający poziom estrogenów powoduje, że wygląda najładniej! Nowym trendem w kosmetologii jest dopasowywanie pielęgnacji do zmian zachodzących w skórze w zależności od wahnięć hormonalnych i cyklu. Są już nawet pierwsze linie kosmetyczne, które uwzględniają cykl menstruacyjny! 

W trakcie 28 dni cyklu miesiączkowego twoja skóra podlega zmianom związanym z cyklem hormonalnym. Jeśli zażywasz antykoncepcję hormonalną, objawy mogą być mniej dokuczliwe (zwłaszcza skłonność do wyprysków związana z testosteronem), ale ciągle widoczne.

Pierwsze dni po miesiączce – faza przedowulacyjna (estrogenowa / folikularna)

Gdy kończy się miesiączka, zaczyna się podnosić poziom estrogenów, co wspomaga proces odbudowy w macicy złuszczonej błony śluzowej. Jednocześnie następuje wzrost i dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, z których jeden uzyskuje pozycję dominującego i rozwija się jako pęcherzyk Graafa –to on podczas owulacji uwolni komórkę jajową.

Czego teraz potrzebuje twoja skóra? Gdy poziom estrogenów jest wysoki, skóra wygląda najładniej – jest dobrze nawilżona, promienna, pory są mało widoczne, wzrasta w niej naturalna produkcja kolagenu. W tym czasie warto zafundować jej kurację z witaminą C (dodatkowo wspiera neokolagenezę), a latem chronić ją przed promieniami UV.

Około 14. dnia przed kolejną miesiączką – owulacja

W trakcie jajeczkowania dochodzi do uwolnienia zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka Graafa. To punkt kulminacyjny cyklu miesiączkowego, który wypada ok. 2 tygodni przed kolejną miesiączką (w typowym 28-dniowym cyklu). Do pęknięcia pęcherzyka dochodzi pod wpływem wysokiego stężenia hormonu LH (lutropina, hormon luteinizujący).

Czego teraz potrzebuje twoja skóra? Lutropina nasila wydzielanie sebum, co może powodować pojawianie się pojedynczych wyprysków. Pomoże stosowanie punktowych preparatów przeciwbakteryjnych. Warto też w tym czasie sięgać po lekkie beztłuszczowe produkty nawilżające i podkłady.cykl miesiączkowy

Ok. 2 tygodni przed miesiączką – faza poowulacyjna (progesteronowa / lutealna)

Ciałko żółte powstałe z pękniętego pęcherzyka Graafa produkuje progesteron, który odpowiada za przemiany wydzielnicze błony śluzowej macicy. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w macicy, ciałko żółte zanika, a  poziom progesteronu spada, powodując niedokrwienie błony śluzowej i jej złuszczenie. Możesz wtedy odczuwać objawy PMS.

Co ciekawe, wahania długości cykli poszczególnych kobiet (zwykle od 28 do 35 dni) obserwowane są głównie w fazie przedowulacyjnej, natomiast długość fazy poowulacyjnej jest u większości pań dość regularna i wynosi około 14 dni.

Czego teraz potrzebuje twoja skóra? Progesteron nie tylko odpowiada za objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale też przetłuszczanie się skóry i zatykanie porów. Mogą nasilić się wypryski, które zwykle wyskakują na linii żuchwy i szyi. Postaw na dogłębne oczyszczanie skóry i stosowanie preparatów do skóry trądzikowej.

Badania przeprowadzone na grupie 278 kobiet, których wyniki opublikowano w European Journal of Dermatology, wykazały, że tuż przed miesiączką i w trakcie jej trwania skóra na całym ciele staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia wywoływane czynnikami zewnętrznymi, jedzeniem czy stresem. To dlatego w tym czasie możesz zareagować np. na proszek do prania, którego używałaś już wcześniej, lub składniki zawarte w kosmetykach. Związane to jest z niskim poziomem estrogenów – hormonów odpowiadających m.in. za grubość warstwy ochronnej skóry i jej prawidłowe nawilżenie, a także produkcję kolagenu. Jeśli obserwujesz taki problem u siebie, stosuj w tym czasie produkty nawilżające i wzmacniające warstwę hydro-lipidową skóry.

Co ciekawe, w okresie poowulacyjnym… mocniej też się malujemy! I to nie tylko dlatego, że chcemy zakryć pojawiające się wypryski. Jak wykazały badania Uniwersytetu w Glasgow – wysoki poziom progesteronu powoduje, że chcemy wyglądać atrakcyjnie dla partnera! Pamiętaj jednak, aby dokładnie zmywać makijaż – perfekcyjne oczyszczanie skóry pomoże kontrolować nasiloną w tym czasie skłonność do wyprysków.

Miesiączka – początek nowego cyklu

Jeśli jajeczko nie zostało zapłodnione, obumiera i jest przez organizm wydalane w postaci krwawienia, co przygotowuje macicę do kolejnego cyklu. W tym czasie spada poziom estrogenów, wzrasta natomiast prozapalnych prostaglandyn (to one odpowiadają m.in. za dreszcze, „rozbicie” i złe samopoczucie podczas pierwszych dni miesiączki).

Czego teraz potrzebuje twoja skóra? Na skutek niskiego poziomu estrogenów skóra ulega przesuszeniu, może wyglądać na zmęczoną i pozbawioną energii. Dlatego postaw na kosmetyki z antyoksydantami i witaminami, które są odżywią i dodadzą jej promiennego blasku. Dobrym pomysłem jest też stosowanie serum mocno nawilżającego skórę. Postaraj się też dobrze wysypiać.

Kosmetyki oparte na cyklu hormonalnym

Aby ułatwić kobietom dopasowanie pielęgnacji do potrzeb skóry w kolejnych fazach cyklu menstruacyjnego, na rynku amerykańskim pojawiła się marka Knours (promowana hasłem: „Know your skin. Period”), która proponuje gamę produktów oczyszczających i pielęgnacyjnych oraz aplikację U-Kno, pozwalającą śledzić i świadomie „kontrolować” swój cykl menstruacyjny. Hitem linii jest mgiełka Double Duty Mist, która zawiera dwie fazy: wodną z nawilżającym skwalenem oraz oleistą z olejem jojoba. Można stosować ją na 3 sposoby – mocno wstrząśnięta przyniesie ukojenie skórze suchej i łuszczącej się, wstrząśnięta raz – będzie idealna dla odżywienia skóry w każdej fazie cyklu, a w ogóle niewymieszana – polecana jest skórze nadwrażliwej i skłonnej do wyprysków.
Więcej na: www.knours.netKnours cosmeticsBogatą linię oferuje też marka wellness rodem z Kalifornii – Amareta. Luksusowe formuły oparte są na roślinnych składnikach, pozbawione substancji drażniących, konserwantów i składników wpływających na układ hormonalny. Polecane są w zależności od fazy cyklu. W gamie znajdziesz też bezpieczne produkty dla kobiet w ciąży i niemowląt. Więcej na: www.amareta.comAmareta cosmetics

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki