WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Plastyka powiek górnych

Blefaroplastyka pozwala odmłodzić wygląd całej twarzy o co najmniej kilka lat! Dodaje świeżości, sprawia, że wyglądamy na bardziej wypoczęte i pogodne. Czasami jest konieczna ze względów zdrowotnych, jeśli opadająca powieka zaczyna zasłaniać pole widzenia. Zabieg ten polecają specjalizujące się w chirurgii powiek okulistki: lek. Anna Ptasiński i lek. Edyta Czapczyńska z Medicine Clinic w Józefowie. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat blefaroplastyki, zanim się na nią zdecydujesz!

Medicine Clinic
Lek. Anna Ptasiński i lek. Edyta Czapczyńska – specjalistki chorób oczu, lekarze medycyny estetycznej, specjalizują się w zabiegach plastyki powiek

Dla kogo jest przeznaczona plastyka powiek?

Jest to zabieg przeznaczony dla osób dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, które borykają się z problemem nadmiaru tkanki skórnej i przepuklinami tłuszczowymi, dającymi charakterystyczny objaw worków pod oczami. Zabieg może być wykonywany zarówno na powiekach górnych, jak i dolnych. W niektórych przypadkach to nie tylko kwestia estetyki – zbyt duża ptoza (opadanie) tkanek może ograniczać pole widzenia i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czy zabieg wymaga specjalnych przygotowań?

Przede wszystkim bardzo ważny jest wywiad medyczny i wykonanie przez pacjenta niezbędnych badań, indywidualnie zaleconych przez lekarza w zależności od stanu jego zdrowia, np. morfologii krwi czy badania układu krzepliwości krwi (APTT, INR). To pozwoli wykluczyć wszystkie przeciwwskazania i odpowiednio zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki zaburzające krzepnięcie krwi, a także unikać również imbiru, żeń-szenia oraz czosnku i niektórych ziół, trzy dni przed zabiegiem należy również zaprzestać spożywania alkoholu i środków przeciwzapalnych typu Aspiryna – minimalizuje to ryzyko nadmiernego krwawienia i przyspiesza gojenie tkanek. Bardzo ważne jest również to, aby w okresie zarówno przed-, jak i pooperacyjnym unikać palenia papierosów i wystawiania twarzy na słońce.

Na czym polega zabieg?

Wszystko zależy od rodzaju i zakresu problemu, z jakim się zgłaszasz na zabieg. Zwykle usuwany jest nadmiar skóry bądź tkanki tłuszczowej (w przypadku przepuklin tłuszczowych), czasami trzeba tłuszcz oczodołowy przesunąć i podszyć, a w przypadku bardzo masywnych powiek konieczne może okazać się usunięcie włókien mięśnia okrężnego oka. W przypadku plastyki powiek górnych cięcie wykonuje się w fałdzie powiekowym (dzięki temu potem blizna jest mało widoczna). Następnie wycina się nadmiar skóry i modeluje mięsień okrężny oka, tak aby uzyskać ładnie wyprofilowaną (lekko ku górze) powiekę, a ranę zszywa cienką nitką. W przypadku plastyki powiek dolnych poza wycięciem wiotkiej skóry najczęściej usuwane też są przepukliny tłuszczowe (tzw. worki pod oczami), które nadają twarzy zmęczony, smutny, a nawet chory wygląd. Można usunąć je przez spojówkę, co nie wymaga zakładania szwów.

Jak długo trwa zabieg?

Nie jest to długi zabieg – zwykle trwa ok. 1-1,5 godziny.

Czy konieczna jest narkoza?

Nie, zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem, może też wykorzystać czas operacji na relaks. Na życzenie pacjenta lub w przypadku rozległej operacji np. jednoczesnej korekcji powiek górnych i dolnych, zabieg może być wykonany w narkozie.

Kiedy zdejmowane są szwy?

Zwykle po 7-10 dniach od zabiegu.

Kiedy można zrobić makijaż powiek?

Zwykle po ok. 2-3 tygodniach od zdjęcia szwów można już malować oczy w ulubiony sposób. Nałożenie cienia do powiek pozwala też łatwo zakryć cienką bliznę będącą jeszcze w procesie gojenia.

Jak długo widoczne są zasinienia?

PIerwszy etap rekonwalescencji trwa ok. 2 tygodni – widoczne są wtedy obrzęki, zaczerwienienie oraz charakterystyczne zasinienia, które pojawiają się pod oczami i na policzku (nawet jeśli zabieg był robiony na powiekach górnych). W pierwszych dobach po zabiegu pomocne będą chłodne okłady. Aby zakryć krwiaki, możesz nosić okulary przeciwsłoneczne. Następnie, po zdjęciu szwów, następuje okres gojenia się blizny (jej wypłaszczenie, zbielenie), który może trwać do kilku miesięcy. Czasami konieczne jest wprowadzenie dodatkowych metod poprawiających wygląd blizny, np. żelu silikonowego lub laseroterapii.

O czym jeszcze pamiętać w trakcie rekonwalescencji?

Przede wszystkim należy prowadzić oszczędzający tryb życia – unikać wysiłku fizycznego i sportów przez co najmniej 30 dni. Bardzo ważne jest też unikanie palenia papierosów i ekspozycji skóry na słońce. W Medicine Clinic każda pacjentka dostaje listę indywidualnych zaleceń pozabiegowych – i warto się ich bezwzględnie trzymać, aby uniknąć powikłań i działań niepożądanych. A jeśli zabieg był robiony przed weekendem lub przerwą świąteczną, dostaniesz też bezpośredni numer telefonu do lekarza, abyś mogła zadzwonić, gdyby coś cię zaniepokoiło!

Kiedy widać ostateczny efekt blefaroplastyki?

Skóra powiek goi się dosyć długo, a pełna przebudowa blizny trwa nawet kilka-kilkanaście miesięcy. Na widoczny rezultat „otwarcia” oka i liftingu powiek trzeba poczekać około 3-6 miesięcy. Warto uzbroić się jednak w cierpliwość, bo efekty są spektakularne i pacjenci są z nich bardzo zadowoleni. Blefaroplastyka odmładza wygląd o co najmniej kilka lat, upiększa, odświeża, nadaje twarzy pogodny wyraz!

Czy efekt jest trwały?

Blefaroplastyka koryguje spojrzenie i usuwa nadmiar tkanek z powiek, ale nie hamuje procesu starzenia, dlatego u niektórych osób, zwłaszcza z dużym problemem wiotkości skóry, może dojść po latach do ponownego opadania powiek. Wtedy możemy zabieg powtórzyć, zwykle nie wcześniej jednak niż po 10-15 latach.

Jaki jest koszt zabiegu?

Plastyka powiek górnych – 4500 zł, plastyka powiek dolnych – 6500 zł.

Gdzie wykonasz zabieg?

Medicine Clinic
ul. Graniczna 60, 05-410 Józefów
tel. 605 500 007
www.medicineclinic.pl

Medicine Clinic logo

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki