WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Laserowy sposób na żylaki!

Istnieje kilka metod leczenie żylaków, żadna z nich jednak nie była do tej pory tak skuteczna i jednocześnie mało inwazyjna jak laser endożylny VascuLife. Światowej sławy chirurg, od lat specjalizujący się w niewydolności żylnej i problemie żylaków, prof. Samy Nitecki przyjechał do Polski, aby szkolić polskich lekarzy ze stosowania tej innowacyjnej technologii. Mieliśmy okazję z nim porozmawiać – koniecznie obejrzyjcie film!

Skąd się biorą żylaki?

zabieg
Prof. Samy Nitecki podczas szkolenia polskich lekarzy

Żylaki kończyn dolnych to jedno z częściej występujących schorzeń na świecie. Szacuje się, że dotyka co czwartego dorosłego Polaka. Żylaki to chorobowo zmienione żyły układu powierzchniowego. W przypadku nóg najczęściej objawiają się w postaci niebieskawych, balonowatych zgrubień i uwypukleń, często o wężowatym i krętym przebiegu. Najczęściej o żylakach mówi się w kontekście schorzeń nóg, ale mogą one również występować w innych miejscach ciała, np. w przełyku lub odbycie (hemoroidy).

Uwaga! Początkowo żylaki są niebolesne i stanowią głównie problem estetyczny. Nieleczone prowadzą do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej – postępującej choroby żylakowej, na której przebieg składa się wiele dokuczliwych dolegliwości, w tym zagrożenie życia. Dlatego leczeniu najlepiej poddać się po wczesnym rozpoznaniu choroby.

Dlaczego warto wybrać laserowe zamykanie żylaków?

Zadaniem lasera VascuLife jest zamknięcie żyły, w której dochodzi do zatrzymania krwi, powodującej tworzenie żylaków. Dzięki tej terapii usuwany jest nie tylko bardziej lub mniej widoczny problem, ale także przyczyna jego powstawania. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych przy stałej kontroli aparatu USG. Lekarz wprowadza światłowód do żyły, a następnie jest on z niej wysuwany, z jednoczesną emisją lasera, obkurczając i zamykając chorobowo zmienioną żyłę.

Jak działa VascuLife?

VascuLifeTM to nowe, rewolucyjne urządzenie służące do zabiegów wewnątrzżylnych – laserowego zamykania żylaków. To inteligentny, zrobotyzowany system, który pozwala na dostosowanie optymalnych parametrów zabiegowych, zwiększając tym samym szybkość i jakość przeprowadzanego zabiegu. Unikalny system sterowania mechanicznego oraz dioda laserowa emitująca najbardziej optymalną długości fali 1470 nm, pozwalają na kompleksowe i precyzyjne leczenie żył przy znieczuleniu miejscowym i minimalnej inwazyjności.

Technologia: VascuLife to laser diodowy o długości fali 1470 nm z emisją radialną i systemem pull-back, do zabiegów zamykania naczyń żylnych odpiszczelowych (GSV, SSV).

System pull-back: innowacyjny system wyciągania światłowodu i jednoczesnej regulowanej emisji światła, który pozwala na sprawne i równomierne wysuwanie światłowodu z żyły. Jego prędkość jest regulowana – co pozwala ustawić tempo wysuwania światłowodu w zależności od średnicy żyły (1-4 nm/s). Ponadto system zabezpiecza przed zapadaniem się żył – wstrzymuje system i aktywuje tryb „czuwania”, gdy nie ma możliwości przywrócenia mechanizmu pull-back. To wszystko wpływa na efektywność i bezpieczeństwo zabiegu.

laser VasculifeDostarczanie energii: VascuLife wykorzystuje światłowód z emisją 360°, co oznacza, że dostarcza energię lasera o długości fali 1470 nm bezpośrednio do ściany żyły, zapewniając jednorodną ablację, natychmiastowe uszczelnienie żyły oraz szybsze gojenie się rany, bez ryzyka perforacji, bólu i zasinień.

VasculifeOptymalna długość fali: VascuLife wykorzystuje długość fali 1470 nm, wykazującą wyższy współczynnik absorpcji wody. Umożliwia to optymalną ablację ściany żyły, niższy współczynnik rekanalizacji niż w przypadku metod alternatywnych, np. fal radiowych, i zmniejsza ryzyko zasinień po zabiegu.

VasculifeJak wygląda zabieg?

Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, więc jest bezbolesny, a jednocześnie chroni pacjenta przed negatywnymi skutkami całkowitego znieczulenia. Sam zabieg przebiega szybko, w zależności od ilości zamykanych żył, 30-40 minut, daje również możliwość zamknięcia podczas jednego zabiegu żylaków na obu nogach. Ważne: to lekarz prowadzący ustali nalny przebieg i ilość wykonanych procedur podczas zabiegu. Po zabiegu lekarz zakłada na nogę opatrunek uciskowy, zazwyczaj pod postacią specjalnej pończochy, i w zależności od stopnia zaawansowania zabiegu – przekazuje odpowiednie zalecenia pozabiegowe. Zabieg laserowego zamykania żylaków VascuLife nie wymaga pobytu w szpitalu. Pacjent po zabiegu wychodzi na „własnych nogach”, a już następnego dnia może powrócić do normalnych aktywności, unikając jedynie dużego wysiłku zycznego. Ryzyko nawrotu żylaków po terapii VascuLife jest znikome.

Vasculife efektyWięcej informacji o zabiegu VascuLife prof. Samy Nitecki zdradza na filmie.

Więcej informacji o VascuLife i listę klinik znajdziesz na:
www.itpsa.pl

ITP Logo

Vasculife logo

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki