
Trądzik na pośladkach
Krostki na pupie to wstydliwy temat, zwłaszcza latem, gdy odsłaniamy pośladki w bikini lub krótkich spodenkach. Niestety, tzw. trądzik pośladkowy właśnie o tej porze roku pojawia się najczęściej – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Skąd się bierze? Czy to naprawdę trądzik? Jak mu zapobiegać?
Przyczyny krostek na pośladkach
Wykwity na pupie najczęściej nie mają nic wspólnego z klasycznym trądzikiem – zwykle mamy tutaj do czynienia z rogowaceniem okołomieszkowym lub nasilonym podrażnieniem na skutek ocierania się skóry o ubrania i pojawianiem się potówek. Rogowacenie okołomieszkowe jest skutkiem nadmiernej keratynizacji naskórka, co prowadzi do zatykania ujścia mieszków włosowych przez martwe komórki naskórka, które nie ulegają całkowitemu złuszczeniu. Dochodzi wtedy do pojawienia się stanów zapalnych wokół mieszków włosowych, co widoczne jest jako „gęsia skórka” lub – jeśli zmiany są nasilone – do swędzących czerwonych krost, często mylonych z trądzikiem. Jeśli depilujesz włoski na pośladkach, może też dojść do zapalenia mieszków włosowych, co także objawia się czerwonymi i swędzącymi krostkami.
Zmiany na skórze pośladków mogą też być objawami zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, np. wirusem opryszczki lub gronkowcem złocistym. Bakteryjne zapalenie mieszka włosowego i otaczających go tkanek wraz z wytworzeniem się czopa martwiczego prowadzi do powstania nieestetycznego i bolesnego czyraka. W takim wypadku nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa.
Krostki na pupie mogą też być objawem reakcji alergicznej np. na proszek, w jakim prana była bielizna.
I w końcu – mogą też mieć związek z typowym trądzikiem, zwykle jednak przebieg choroby jest wtedy nasilony, a zmiany na pośladkach mają postać tzw. trądziku skupionego (rozległe, bolesne zmiany z naciekami ropnymi). Tego typu problem głównie dotyczy mężczyzn.
Jak zapobiegać krostkom na pośladkach?
Pojawianiu się wykwitów skórnych na pośladkach zapobiega przede wszystkim odpowiednia higiena i dokładne osuszanie skóry po umyciu. Jeśli uprawiasz sport, zaraz po wysiłku wykąp się i zmień spocone, obciskające ciało ubrania na suche, luźne i przewiewne. W wypadku tendencji do rogowacenia okołomieszkowego i stanów zapalnych pomocne będzie stosowanie preparatów regulujących keratynizację naskórka, np. na bazie kwasów, które regulują odnowę komórkową i zapobiegają czopowaniu mieszków. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawilżanie skóry i niedopuszczanie do jej przesuszenia. Jeśli musisz depilować pośladki, a masz tendencję do wrastania włosków (co sprzyja stanom zapalnym), stosuj specjalne produkty temu zapobiegające. Warto też rozważyć laserową depilację pośladków – pozbędziesz się problemu raz na zawsze!
Jak pozbyć się trądziku pośladkowego?
Najważniejsza jest odpowiednia diagnoza – na jej podstawie można bowiem dobrać najbardziej skuteczną terapię. W wypadku zakażeń i stanów zapalnych konieczna może okazać się wizyta u dermatologa. Jeśli krostki są efektem reakcji alergicznej lub podrażnienia skóry – czasami wystarczy zmiana nawyków i stosowanych produktów. Na pewno nie wolno trzeć mocno zmian skórnych i ich wyciskać – to tylko pogorszy stan skóry i może przyczynić się do pojawienia się blizn i przebarwień pozapalnych. Możesz natomiast przemywać skórę łagodnymi środkami antybakteryjnymi – aby zapobiec zakażeniom, a także stosować łagodne peelingi np. enzymatyczne lub na bazie kwasu migdałowego. Jeśli wykwity mają charakter zmian trądzikowych, dermatolog zaleci ci leczenie domiejscowe/doustne – w zależności od stopnia nasilenia problemu, na pojedyncze krosty o takim charakterze pomocne mogą okazać się preparaty przeciwtrądzikowe do miejscowego stosowania, np. na bazie nadtlenku benzoilu.