WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Chirurgia plastyczna piersi

Piersi są uważane za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Nic dziwnego, że większość pań marzy o kształtnym i jędrnym biuście. Wiele kobiet pragnie też zmienić jego rozmiar. Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna piersi, czyli dziedzina medycyny zajmująca się poprawą wyglądu biustu. W jej skład wchodzi chirurgia rekonstrukcyjna i estetyczna. Zabiegi mają na celu poprawę jakości życia i przywrócenie lub nadanie piersiom zadowalających proporcji. Decydując się na taką operację, należy pamiętać, że powinna być wykonywana przez wykwalifikowanego chirurga. Odpowiedni wybór specjalisty wpływa na bezpieczeństwo zabiegu i zadowalający efekt końcowy. Na naszej stronie znajdziesz bazę specjalistów z tej dziedziny i będziesz na bieżąco z nowinkami ze świata wszelkich zabiegów poprawiających wygląd.

Więcej

Piersi od A do… C

Piękny jędrny biust to marzenie wielu kobiet. Jak przywrócić atrakcyjny, pełny wygląd piersiom, które straciły urodę na skutek ciąży, karmienia, diet czy […]

Historia chirurgii plastycznej piersi

Historia chirurgicznego powiększania piersi sięga XIX w. Początkowo efekty zabiegów zależały głównie od materiału wstrzykiwanego w biust. O ile przeszczepiona z innej części ciała tkanka tłuszczowa stosunkowo dobrze spełniała swoje zadanie, o tyle np. parafina powodowała poważne szkody zdrowotne i wizualne. Warto zaznaczyć, że pierwsze zabiegi miały cel rekonstrukcyjny, a nie estetyczny. Metodą prób i błędów medycy szukali najlepszej opcji uzyskania pożądanego efektu. Eksperymentowano m.in. ze szklanymi kulkami, kością słoniową, bawełną i kauczukiem. W I połowie XX w. próbowano modyfikować własne płaty mięśniowo-skórne pacjentek, lecz nie przynosiło to oczekiwanych rezultatów. Zaczęto też korzystać z silikonu, który jednak był nieprawidłowo wstrzykiwany w gruczoł i powodował wiele szkód, prowadząc nawet do mastektomii. Do pierwszego udanego zabiegu wszczepienia implantów piersiowych z żelem silikonowym doszło w 1962 r. w USA. Dwa lata później we Francji pojawiły się pierwsze implanty wypełnione solą fizjologiczną. Obie metody okazały się strzałem w dziesiątkę. Początki implantów w Polsce nie były udane. W czasach PRL-u dostęp do pełnowartościowych, bezpiecznych protez piersiowych był ograniczony. Do kraju trafiały głównie implanty wadliwe, nietrwałe, transportowane w złych warunkach. Efekty ich stosowania niejednokrotnie okazywały się katastrofalne dla zdrowia i wyglądu. Ostatecznie dopiero pod koniec XX w. chirurgia plastyczna piersi zyskała w Polsce popularność.

Metody powiększania piersi

Operacje powiększania biustu to najpopularniejsze zabiegi, jakimi zajmuje się chirurgia plastyczna piersi. Są przeprowadzane w celach rekonstrukcyjnych po mastektomii lub w celach stricte estetycznych. Bez względu na pobudki, operacja zawsze wymaga poważnego namysłu i indywidualnych konsultacji lekarskich. Specjalista pozna stan zdrowia pacjentki, przedstawi realne możliwości modyfikacji jej ciała, poinformuje o ewentualnych przeciwwskazaniach, a jeśli ich nie będzie, to pomoże wybrać rodzaj oraz rozmiar implantu dopasowanego do jej oczekiwań. Współczesne chirurgiczne powiększanie piersi przeprowadza się na dwa podstawowe sposoby. Stosuje się w nich: W zależności od budowy anatomicznej kobiety, implanty mogą zostać wszczepione pod gruczołem lub pod mięśniem piersiowym. Umieszcza się je w konkretnym miejscu poprzez nacięcia, które można wykonać w 3 miejscach:

Chirurgiczne zmniejszenie piersi

Chirurgia plastyczna piersi pomaga także paniom mającym problem ze zbyt obfitym biustem. Redukcja piersi to zabieg poważny, przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, lecz stosunkowo prosty technicznie. Polega na usunięciu części tkanki tłuszczowej przy pomocy drenu oraz wycięciu nadmiaru skóry i tkanki podskórnej. Cięcie następuje wokół otoczki i w dół do fałdu podpiersiowego lub wokół otoczki, pionowo i w fałdzie. Zabieg przeprowadza się głównie z przyczyn zdrowotnych, np. w przypadku silnych bólów pleców powodowanych dużymi piersiami. Rekonwalescencja po zabiegu jest podobna do tej po powiększeniu biustu.

Rekonstrukcja piersi

Jeszcze jednym popularnym zabiegiem, który oferuje chirurgia plastyczna piersi, jest rekonstrukcja piersi, którą najczęściej wykonuje się u kobiet po mastektomii. Zabieg dzieli się na 3 etapy: Istnieją różne metody rekonstrukcji piersi, a wybór konkretnej zależy od wcześniejszego leczenia i preferencji samej pacjentki. Szczegóły na temat możliwości rekonstrukcji, modelowania oraz innych zabiegów chirurgii plastycznej piersi możesz poznać śledząc nasz portal.

Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki