WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Kobieta na łóżku

Pytania i odpowiedzi na temat powiększania piersi

Interesuje Cię tematyka powiększania piersi? Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym na wiele ważnych pytań odpowiada dr n. med. Tadeusz Witwicki.

dr n. med Tadeusz Witwicki
dr n. med Tadeusz Witwicki

1) Jakie substancje są w tej chwili stosowane do wypełniania piersi (jakie implanty, własny tłuszcz, żele?)? Które uważane są za najbardziej bezpieczne?

Aktualnie do powiększenie stosuje się implanty lub własny tłuszcz. Implanty mogą być anatomiczne lub okrągłe, wypełnione silikonem lub fizjologicznym roztworem soli. Przy wyborze implantów należy kierować się gwarancjami producenta, renomą firmy i obecnością na rynku. Warto inwestować w wielu przypadkach sprawdzone marki implantów.

2) Na czym polega zabieg rekonstrukcji piersi po mastektomii lub modelowanie zniekształceń pooperacyjnych? Czy dużo Polek korzysta z takiego zabiegu? Ile trzeba odczekać po zabiegu onkologicznym z takim zabiegiem? Jaki jest koszt?

Rekonstrukcję piersi można wykonać różnymi sposobami: ekspanderem, w drugiej operacji, zamienionym na ostateczny implant; ekspanderoprotezą zastosowanie której nie wymaga drugiej operacji; uszypułowanym płatem tkankowym z pleców lub z powłok brzusznych – metoda ta może być łączona z implantem; własnym tłuszczem – metoda wieloetapowa; jak również wolnymi płatami tkankowymi z powłok brzusznych, pośladka, uda. Po operacji amputacyjnej należy odczekać ok. 6 miesięcy, a jeśli pacjentka była naświetlana, to rok od zakończenia naświetlania. Zabieg rekonstrukcji w warunkach prywatnych, w zależności od gabinetu, kosztuje od 5 000 do 15 000.

3) Na co zwrócić uwagę, decydując się na modelowanie (podniesienie, wypełnienie, pomniejszenie) piersi? Z jakimi nierealnymi oczekiwaniami kobiet spotyka się Pan w swojej pracy?

W chirurgii estetycznej, oprócz wyraźnego odchylenia od normy estetycznej, wskazaniem jest również prośba pacjentki. Jeśli chęć zmiany mieści się w granicach zdrowego rozsądku i nie zaburza harmonii budowy ciała. Chirurg wykonujący zabieg korekcyjny powinien zwracać uwagę na to, aby korygowany fragment ciała, „nie odstawał” w sposób znaczący od reszty ciała.

Często pacjenci chcą upodabniając części swojego ciała do modnych idoli. Trzeba mieć jednak na uwadze, że każdy człowiek jest inaczej zbudowany i przykładowo nie do każdej twarzy pasuje mały nos czy szeroki podbródek lub bardzo zaokrąglone policzki, wydatne usta.

4) Czy nadmierne powiększenie piersi może mieć negatywne skutki dla zdrowia?

Tak, ze względu na ich ciężar. Skutkować może to ograniczeniem sprawności fizycznej, dolegliwościami bólowymi, problemami z kręgosłupem.

5) Jak długa jest rekonwalescencja po zabiegu powiększania piersi?

Zabiegowi powiększenia piersi szczególnie przy wkładaniu implantów pod mięsień piersiowy, często towarzyszą dolegliwości bólowe. Dolegliwości te utrzymują się przez ok. 2-3 dni, a po kilku dniach ustępują. Przez okres 3 tygodni po zabiegu pacjentka zobowiązana jest do chodzenia i spania w biustonoszu, ograniczenia aktywności fizycznej, jak i unikania możliwości przemieszczenia implantu (ucisk).

6) Jakie są najczęstsze powikłania po źle wykonanym zabiegu, przeprowadzonym przez niedoświadczonego i niesprawdzonego lekarza?

Problemem może być asymetria, umieszczenie blizn na klatce piersiowej lub na piersi, a nie w fałdzie podpiersiowym, zbyt wysokie umieszczenie implantów. Zbyt duże implanty powodujące zniekształcenie zarysu piersi. Zdarza się, że implanty są umieszczone zbyt blisko siebie.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

implanty piersi

Czy implanty piersi są bezpieczne?

Dyskusje na temat bezpieczeństwa stosowanych implantów piersi trwają od lat. Udział w debacie biorą lekarze z całego świata, także w […]

Piersi od A do… C

Piękny jędrny biust to marzenie wielu kobiet. Jak przywrócić atrakcyjny, pełny wygląd piersiom, które straciły urodę na skutek ciąży, karmienia, diet czy […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki