Przykłady fobii, których możesz nie znać
Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, które objawia się silnym uczuciem lęku przed określonymi sytuacjami bądź przedmiotami. Najczęściej rozpoznawana jest fobia społeczna, czyli taka, której następstwem jest lęk przed ludźmi. Psychologowie potwierdzają jednak, że fobii jest znacznie więcej i nie wszystkie są oczywiste. Poniżej zostały przedstawione te naprawdę zaskakujące.
Hafefobia
To fobia, która określana jest jako lęk przed dotykaniem ludzi. Chory panicznie boi się nie tylko tego, aby ktoś go przypadkiem nie dotknął, ale również tego, aby on nie dotknął innej osoby. Tego rodzaju zaburzenie nerwicowe często współwystępuje z innym, jakim jest fobia społeczna. Efektem jest izolacja społeczna i brak kontaktu z otoczeniem.
Triskaidekafobia
Ta fobia wiąże się z obecnym w naszej kulturze przesądem, który dotyczy liczby 13. Pacjent unika wszelkich sytuacji, w których znaczenie ma liczba 13. Nie wybiera jej w grach, wyścigach, nie decyduje się na wynajęcie pokoju hotelowego o numerze 13, ani nigdy nie zamieszka w mieszkaniu pod 13-tką. Unika też ludzi, którzy urodzili się 13. dnia miesiąca.
Gynofobia
Na tego rodzaju fobię cierpią przede wszystkim mężczyźni. Objawia się lękiem przed kobietami. Pacjent unika z nimi kontaktu, ale boi się nie tylko płci pięknej, lecz również wszystkich damskich przedmiotów, takich jak biżuteria, kosmetyki czy torebka.
Nomofobia
To jedna z najczęściej diagnozowanych dzisiaj fobii i chociaż nazwa mówi niewiele, to tak naprawdę medycy i psychologowie przyznają, że nomofobia to dzisiaj wręcz powszechne zjawisko. Objawia się silnym lękiem przed utratą telefonu komórkowego, smartfona i wszelkich gadżetów elektronicznych, które zapewniają bezprzewodowy kontakt społeczny. Co ważne, nawet 70% osób młodych wykazuje symptomy tej fobii – nawet chwilowa utrata telefonu przyczynia się do wywołania niepokoju i dyskomfortu.
Rytifobia
Kolejna fobia, o której można śmiało powiedzieć, że staje się chorobą cywilizacyjną. Wywołuje ją trwający kult młodości i nieskazitelnego wyglądu. Rytifobia objawia się panicznym lękiem przed naturalnym procesem starzenia się organizmu, a przede wszystkim przed występowaniem zmarszczek. To właśnie ta fobia przyczynia się do nadużywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i operacji plastycznych, przez co pacjenci zaczynają wyglądać wręcz karykaturalnie.
Chaetofobia
To lęk przed włosami. Fobia, która może wydawać się śmieszna, wywołuje naprawdę poważne cierpienie. Włosy ma każdy z nas i rosną one praktycznie na każdej części naszego ciała. Osoby, które borykają się z tego rodzaju fobią, boją się swoich włosów i stosują nagminną depilację, ale znacznie częściej obawiają się włosów innych ludzi. Dlatego unikają salonów fryzjerskich i nawet nie patrzą na włosy innych ludzi.
Koumpounofobia
Ta fobia wiąże się z lękiem przed guzikami. Pacjent nie kupuje ubrań, które zapinane są na guziki, toleruje jedynie suwaki. Prawdziwą zmorą są dla niego nie tylko pasmanterie, ale nawet widok guzików na elementach garderoby osób trzecich.
Artykuł partnera
fot. materiał prasowy