WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Odkryj w sobie piękno

Czasami nie jest łatwo polubić swój wygląd – nawet jeśli obiektywnie „nie ma się do czego przyczepić”. A jednak warto i medycyna estetyczna może nam przyjść z pomocą – co potwierdzają, na podstawie rozmów z pacjentkami, lekarze medycyny estetycznej, którzy czasami muszą podczas konsultacji wcielić się w rolę psychologa:-) Dlaczego? Bo wygląd wpływa na poczucie własnej wartości i atrakcyjności, sprawia, że po prostu lepiej się nam żyje. Czas przełamać tabu! 

Maria RotkielJak polubić swój wygląd i dlaczego warto nad tym popracować? Wyjaśnia Maria Rotkiel, znana psycholog i trener poznawczo-behawioralny, trenerka motywacyjna, trener biznesu, autorka poradników psychologicznych (www.mariarotkiel.pl).

Dlaczego warto dbać o wygląd?

Wygląd zewnętrzny to nasza wizytówka, dlatego na jego podstawie jesteśmy oceniani przez innych, to też nasze źródło samooceny i poczucia własnej tożsamości. Poczucie atrakcyjności, świadomość tego, że wyglądamy dobrze i podobamy się sobie daje nam nie tylko pewność siebie, ale także dodaje energii i motywacji do działania.

Osoby, które są zadowolone ze swojego wyglądu, mają lepszy humor, więcej chęci do działania, są bardziej asertywne i przedsiębiorcze. Lepiej też radzą sobie z trudnymi emocjami, łatwiej jest im uspokoić się, gdy się denerwują i lepiej radzą sobie ze stresem. To tak, jakby poczucie atrakcyjności było taką „tarczą” przeciw różnym problemom i trudnościom. Świadomość bycia atrakcyjnym dodaje nam siły i wiary w siebie. Dlatego poprawiając mankamenty naszego wyglądu, możemy podnieść samoocenę, poczucie własnej atrakcyjności, pewności siebie.

Znam wiele osób, które dbając o siebie, korygując niedoskonałości będące źródłem ich kompleksów, naprawdę zmieniły swoje życie, na przykład znalazły lepszą pracę, awansowały albo skończyły nieszczęśliwy związek.

Dlaczego warto postrzegać się pozytywnie?

Najczęstszy problem psychologiczny związany z negatywnym postrzeganiem siebie to lęk przed oceną innych, który może prowadzić do fobii społecznej. Osoby, które czują się nieatrakcyjnie i koncentrują się na tym, jak inni je oceniają, często zaczynają czuć lęk w relacjach, wycofują się z nich, zaczynają unikać ludzi. To prowadzi do poważnych problemów, takich jak zaburzenia lękowe i depresja.

Jakie są główne tabu w dbaniu o urodę?

Częstym tabu jest niechęć do przyznania się do tego, że nie chcemy, aby widać było „upływ czasu” i udajemy, że nic nie robimy z naszym wyglądem, a tak naprawdę dbamy o siebie oraz korzystamy z zabiegów medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej. Warto przełamać taki stereotyp i powiedzieć: „nie ma nic negatywnego w tym, że chcemy wyglądać atrakcyjnie, zdrowo, ładnie i młodziej”, „nie ma nic negatywnego w dbaniu o siebie”. To nie wstyd, to dowód na to, że potrafimy troszczyć się o siebie i swoje dobre samopoczucie, oczywiście pod warunkiem, że oddajemy się w ręce profesjonalistów i nie przesadzamy z ilością zabiegów.

Dlaczego niektóre osoby zaniedbują swój wygląd?

Ponieważ nie mają motywacji do tego, aby troszczyć się o siebie. Takie zaniedbanie to dowód na to, że nie lubimy siebie, nie jesteśmy dla siebie kimś ważnym, kimś zasługującym na opiekę i szczęście. Zaniedbanie wyglądu to poważny sygnał jakichś trudności natury emocjonalnej. Może również wynikać z trudnej sytuacji życiowej i problemów, które tak nas absorbują, że nie mamy czasu ani siły, aby o siebie zadbać.

Jak pokochać swój wygląd?

Warto zacząć od drobnych kroków, właśnie od dbania o siebie. Codzienne sprawianie sobie drobnej przyjemności, chwila dla urody, moment tylko dla siebie – to droga do nauki opiekowania się sobą i troski o siebie. Dbamy o to, co jest dla nas ważne, dlatego dbając o siebie budujemy w sobie postawę miłości i akceptacji względem siebie samych.

Warto codziennie powiedzieć sobie samemu jakiś komplement, coś miłego, pochwalić się za coś, docenić siebie. Warto też patrzeć na siebie życzliwie i dostrzegać to, co jest w nas ładne, atrakcyjne. To, jak my traktujemy siebie samych, wpływa na to, jak inni nas traktują. Jeśli my nie doceniamy, nie lubimy i nie akceptujemy siebie, tak też będą nas postrzegali i traktowali inni. Dlatego warto pamiętać, że kochając siebie budujemy z innymi ludźmi pozytywne i głębokie relacje oparte na szacunku i miłości do nas.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki