WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

dobowy cykl skóry

Dobowy rytm skóry

Noc to najlepsza pora na regenerację – to wiadomo. Zobacz, jak zmieniają się potrzeby skóry w ciągu dnia i na co warto wtedy zwrócić uwagę w jej pielęgnacji.

Poranek

Zachodzące nocą procesy regeneracyjne teraz spowalniają, mogą pojawić się obrzęki i opuchnięcia – czas przygotować skórę do wyzwań całego dnia!

  • Najważniejsze jest oczyszczenie skóry – aby zmyć z niej pot, łój oraz pozostałości nałożonych wieczorem kremów. Zrób to na mokro z użyciem wody (np. za pomocą żelu lub pianki) bądź za pomocą mleczka albo płynu micelarnego.
  • Przemyj skórę tonikiem, aby przywrócić jej właściwe pH i nałóż krem na dzień odpowiedni do Twojego rodzaju skóry. Potem wykonaj makijaż.
  • Rano pod oczami mogą być widoczne opuchnięcia – warto nałożyć na kilka minut chłodny kompres (dobrym sposobem jest też trzymanie kremu pod oczy w łazience, aby się schłodził przed aplikacją).
  • Uwaga! Peeling rano to nie najlepszy pomysł, nawet jeśli skóra jest szara i zmęczona po nieprzespanej nocy. Teraz jest ona bowiem najbardziej wrażliwa, więc peeling pozbawi ją naturalnej warstwy ochronnej. Lepiej zastosować serum z witaminą C, które doda cerze blasku!

Południe

Naczynka krwionośne zwężają się i znikają ewentualne obrzęki. Teraz jednak aktywność zwiększają gruczoły łojowe – jeśli więc masz cerę tłustą lub mieszaną, to właśnie moment, gdy zacznie błyszczeć się najbardziej. Warto więc mieć pod ręką bibułki matujące – po ich użyciu możesz poprawić makijaż (pamiętaj, aby nigdy nie dokładać pudru na błyszczącą się skórę, tylko najpierw ją „osuszyć” bibułkami lub chusteczkami).

Z drugiej strony teraz wzrasta poziom adrenaliny (zwalcza stres) i endorfin, które w naturalny sposób zwalczają ból. To więc dobry pomysł na zabiegi z igłą, np. mezoterapię i botox.

Po południu

Wczesnym popołudniem, między 13.00 a 15.00, skóra funkcjonuje na pełnych obrotach – to najlepszy czas na peelingi i mikrodermabrazję. W późniejszych godzinach spada ciśnienie krwi i pogarsza się krążenie limfy. Skóra staje się mniej napięta, a zmarszczki bardziej widoczne.

  • Jeśli przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu, zapobiegaj nadmiernemu wysuszeniu skóry – stosuj wodę termalną i lekkie kremy nawilżające (na rynku są też dostępne specjalne mgiełki, które można stosować także na makijaż).
  • Jeśli jest słoneczny dzień, a Ty siedzisz przy oknie – pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Promienie UV, odpowiedzialne za fotostarzenie, przenikają też przez szyby, a ich natężenie jest niezmienne!
  • Warto też sięgnąć wtedy po kosmetyki bogate w antyoksydanty – ich ilość kumuluje się w skórze przez cały dzień.
  • Czas między 17.00 a 19.00 to też najlepsza pora na ćwiczenia fizyczne – teraz masz najwięcej energii, a rozgrzane mięśnie są najmniej podatne na ryzyko uszkodzeń. Jeśli planujesz jeszcze jakiś zabieg, odczekaj min. 2 godziny – ćwiczenia podnoszą temperaturę w skórze, uwrażliwiając ją i niszcząc barierę hydro-lipidową.

Wieczór

To przede wszystkim czas na dokładne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń całego dnia. Wielu dermatologów radzi zrobić to zaraz po przyjściu do domu! Twoja skóra szykuje się 
już do odpoczynku. Temperatura ciała nieco się podnosi, a przemiana materii ulega znacznemu spowolnieniu.

  • Wykonaj dokładny demakijaż, najlepiej na mokro z użyciem pianki lub żelu, aby zmyć resztki makijażu i zanieczyszczeń, odblokować pory i usprawnić wnikanie składników aktywnych w głębsze warstwy skóry. Pamiętaj, aby zmyć dokładnie makijaż z oczu – najlepiej „do czystego wacika”. Rób to delikatnie, ruchami kolistymi, aby nie naciągać i nie podrażniać wrażliwej skóry w tej okolicy.
  • Nałóż serum – warto wprowadzić je do codziennej pielęgnacji. Świetnie sprawdzają się kuracje naprawcze i z antyoksydantami, np. witaminami C i E. Następnie wsmaruj w skórę  twarzy, szyi i dekoltu krem dobrany do jej potrzeb – o działaniu silnie regenerującym. Nie zapomnij o pielęgnacji okolic oka.
  • Wcześniej możesz też zafundować swojej skórze kurację relaksującą i regenerującą – z zastosowaniem maski.

Noc

Ty śpisz, a Twoja skóra ciężko pracuje! Odbudowuje się warstwa ochronna naskórka, regenerują się włókna kolagenowe 
i elastynowe, usuwane są też toksyny, które nagromadziły się w skórze wciągu dnia.

Najlepiej położyć się spać ok. 23.00 – o tej porze wydziela się bowiem we śnie najwięcej melatoniny, która odgrywa ważną rolę w procesach regeneracji skóry i wpływa na jej młody wygląd.

Uwaga! Nie jedz po 22:00 – bo rano zobaczysz „grzeszki łakomstwa” na skórze, choćby w postaci opuchnięć.

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki