WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Ból głowy – jak zminimalizować objawy w czasie snu

Ból głowy pojawiający się lub nasilający nocą może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej jest związany z nieprawidłowym ułożeniem ciała lub spaniem na niewygodnym materacu. Jak zminimalizować objawy bólu głowy w czasie snu?

Ból głowy a sen

Zdrowy, odpowiednio długi sen jest podstawą dobrego samopoczucia. Co jednak zrobić, gdy budzisz się (czasami w środku nocy lub wczesnym ranem) z silnym bólem głowy? Najpierw trzeba zdiagnozować przyczynę. Najczęściej bóle głowy w czasie snu są związane z infekcjami (zwłaszcza przebiegającymi z gorączką), migreną, nadciśnieniem tętniczym i problemami z kręgosłupem. Czasami (szczególnie w czasie migreny) „kłucie” pojawia się nagle i jest tak silne, że prowadzi do wybudzenia – mówi się wtedy o tzw. budzikowych bólach głowy. Wiele osób nie zdaje jednak sobie sprawy, jak ważny dla zdrowego snu i dobrego samopoczucia jest wygodny materac, na którym śpimy. Zbyt twardy lub źle dobrany może powodować bóle głowy po przebudzeniu – promieniujące od kręgosłupa. Temu jednak możemy łatwo zaradzić bez specjalistycznej pomocy lekarskiej.

Pamiętaj, że nocą cały twój organizm się regeneruje – po całodniowym siedzeniu przed komputerem lub intensywnej aktywności warto zapewnić mu optymalne warunki do regeneracji. W przypadku kręgosłupa oznacza to nie tylko odciążenie i relaks, ale też wyrównanie poziomu płynu rdzeniowego w przestrzeni międzykręgowej – jeśli śpisz na nieodpowiednim materacu lub w złej pozycji, nie jest to możliwe, a ty budzisz się z uczuciem zmęczenia i niewyspania, co dodatkowo może nasilać bóle głowy. 

Materac do spania – jaki jest najlepszy?

Na pewno nie za twardy i nie za miękki! Ciągle pokutuje przekonanie, że najlepsze dla kręgosłupa jest spanie na twardym materacu. Czy na pewno? Wyobraź sobie, że leżysz na desce – naturalne krzywizny twojego ciała są pozbawione punktu podparcia, co oznacza, że odcinek lędźwiowy dosłownie wisi w powietrzu! W rezultacie rano możesz odczuwać silny ból pleców w dolnym odcinku. Gdy przewracasz się na bok, problemem staje się bolesność wystających kości, a ucisk może powodować drętwienie nóg. Na twardym materacu trudno też zasnąć, a niewyspanie sprzyja bólom głowy.

Co się z kolei dzieje, gdy materac jest zbyt miękki? Teraz wyobraź sobie, że śpisz w hamaku. Dosłownie się w nim zapadasz, kręgosłup się nienaturalnie zwija, dochodzi do silnego napięcia odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Może drzemka w tej pozycji w czasie leniwego letniego popołudnia ci nie zaszkodzi, ale codzienne spanie na takim materacu na pewno wpłynie niekorzystnie na stan twojego kręgosłupa i ogólne samopoczucie. Poza tym, gdy ciało jest „zwinięte”, dochodzi do uciskania narządów wewnętrznych oraz pogorszenia krążenia krwi i limfy, co może skutkować obrzękami i bólem głowy wskutek niedotlenienia.  

Jak wybrać odpowiedni materac do spania?

Tak naprawdę twardość materaca jest przede wszystkim uzależniona od wagi – te miękkie są przeznaczone dla dzieci i lekkich osób (które się w nich nie zapadną), a te twarde – dla ciężkich i dużych (aby zapewnić im właściwe podparcie). Dla większości osób najlepszy jednak będzie materac średnio twardy, niezależnie od tego, jaki jego rodzaj wybierzesz (materac piankowy, sprężynowy, hybrydowy) oraz z jakiego materiału będzie on wykonany (materac lateksowy, piankowy termoelastyczny, piankowy wysokoelestyczny, sprężynowy kieszeniowy, multikieszeniowy, bonellowy czy też hybrydowy).

 

Jak go wybrać, aby być zadowolonym z zakupu? Najlepiej udać się do jednego ze sklepów z dużym wyborem materacy – ich przegląd znajdziesz na https://www.materacetarnow.eu – i po prostu przetestować ich kilka modeli. Jeśli kupujesz podwójny materac, koniecznie wypróbuj go razem z partnerem. Daj sobie czas! Połóż się luźno na materacu, poleż kilka minut (nie sekund!) na wznak i na boku, zobacz, czy łatwo możesz zmieniać pozycję. Poczuj, jak układa się twoje ciało, czy jest dobrze podparte, czy nic cię nie boli, czy kręgosłup nie zwija w pałąk. Możesz też zawsze poprosić o pomoc przeszkolonego doradcę, który podpowie ci, na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszy materac.

Na rynku jest dostępnych wiele materacy – warto jednak wybierać te najwyższej jakości, od renomowanych producentów. Dobry materac to coś więcej niż „pigułka na ból głowy”. Zdrowy, spokojny sen w prawidłowej pozycji ma wpływ na cały nasz organizm i jakość codziennego funkcjonowania praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek materacy jest Hilding, której misją jest „zapewnienie światu dobrego snu” już od ponad 80 lat! Firma oferuje bardzo szeroką gamę nie tylko wygodnych materacy o niebanalnych wzorach, ale też ergonomicznych poduszek, stelaży i innych akcesoriów sypialnianych, które są wykonane z materiałów bezpiecznych zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Jakość i trwałość produktów jest potwierdzona licznymi certyfikatami, a w celu zapewnienia jak najwyższego komfortu i zdrowego snu każdy materac Hilding jest poddawany wymagającym testom w nowoczesnym Laboratorium Sleep-Lab.

Wśród materacy Hilding znajdziesz materace piankowe, z wkładem sprężynowym, materace hybrydowe, nawierzchniowe oraz produkty młodzieżowe i dziecięce, a także materace medyczne (o statusie wyrobu medycznego), które zapobiegają powstawaniu odleżyn czy wspomagają proces rehabilitacji wad postawy. Ważnym wyróżnikiem jest też dbałość o higienę podczas snu. W ofercie Hilding znajdziesz przewiewne materace, których struktura zapobiega gromadzeniu się wewnątrz kurzu i wilgoci, co zapewnia korzystny mikroklimat dla zdrowego i spokojnego snu nawet dla alergików. 

Więcej informacji o materacach Hilding znajdziesz na stronie abcsnu.pl.

W jakiej pozycji spać?

Sposób ułożenia ciała w czasie snu także jest bardzo ważny dla uniknięcia bólu głowy i innych dolegliwości. Najgorszą pozycją jest spanie na brzuchu – rano może boleć się kark, a ucisk na płuca może powodować niedotlenienie objawiające się bólem głowy. Lepszą pozycją jest spanie na boku – najlepiej z cienką poduszką włożoną między nogi, aby odciążyć kręgosłup. Warto też jest zmieniać strony, na których się śpi, aby nie uciskać narządów wewnętrznych cały czas tylko z jednej strony (wątroby podczas snu na prawym boku i płuc – na lewym). Niekorzystne jest natomiast spanie na boku z ręką włożoną pod głowę – może to skutkować jej drętwieniem i bólem barku. Zdecydowanie najzdrowszą pozycją jest spanie na plecach, ponieważ odciążasz wtedy kręgosłup, kark i mięśnie, a organizm jest najlepiej dotleniony i rozluźniony, może więc dobrze się zregenerować. A ty obudzisz się wypoczęty, wyspany i bez bólu głowy. Jeśli jeszcze nigdy nie spałeś na dobrze dobranym materacu, od razu poczujesz różnicę!

Artykuł partnera

Fot. Dreamstime

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki