
Wyniki ankiety „Polki a medycyna estetyczna”
We współpracy z serwisem iBeauty.pl przeprowadziliśmy (w dniach 1-30.09.2014) ankietę nt. tego, jak Polki korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Dziękujemy wszystkim za udział – wyniki i Wasze komentarze są dla nas bardzo ciekawe. Poniżej prezentujemy wybrane dane z tej ankiety.
W naszej ankiecie udział wzięło 646 osób, w tym: 42% w wieku 21-30 lat, 28% w wieku 31-40 lat oraz 15% w wieku 41-50 lat.
Czy Polki interesują się medycyną estetyczną i czy korzystają z zabiegów?
Zainteresowanie tym tematem potwierdziło 72% ankieterek. Z zabiegów na twarz korzystało 37% z nich – 28% kilkakrotnie. Najczęściej były to: peelingi chemiczne (41%), mezoterapia (29%), zabiegi z urządzeniami (np. fale radiowe) oraz botox (21%). 52% nie wyklucza korzystania z zabiegów na twarz w przyszłości.
Z zabiegów na ciało korzystało 24% ankietowanych. Głównie były to zabiegi depilacji laserowej – 50%, a potem zabiegi z wykorzystaniem urządzeń high-tech (np. ultradźwięków, fal radiowych) – 30%, endermologia – 12%, mezoterapia – 12%, lipoliza – 11% i skleroterapia lub laserowe usuwanie żylaków – 11%. Spośród osób, które jeszcze nie korzystały z dobrodziejstw medycyny estetycznej na ciało, aż 62% nie wyklucza tego typu zabiegów w przyszłości.

Jakie zabiegi nas najbardziej interesują? Jakie defekty urody chcemy nimi rozwiązywać?
Koloryt i struktura skóry to podstawowe rzeczy, jakie Polki chciałyby zmienić w swoim wyglądzie (w sumie 31%). Na kolejnych miejscach są: kształt nosa (11%) oraz skóra wokół oczu (12%).
Odchudzanie (13%), modelowanie (14%), wygląd brzucha (14%), cellulit (12%), jędrność skóry (8%) i piersi (8%) to z kolei najbardziej popularne obszary, jakie Polki chciałyby zmienić w swoim ciele.
Z dostępnych na rynku metod za najbardziej atrakcyjne ankietowane uznały: depilację laserową (33%), laserowe usuwanie przebarwień i śladów po trądziku (25%), zabiegi high-tech na ciało (23%), wypełnianie zmarszczek np. wypełniaczami kwasu hialuronowego (19%) i laserowe zamykanie naczynek (17%).
Zapytaliśmy też osoby biorące udział w ankiecie, jaki mają stosunek do pojawiających się oznak starzenia się skóry. Wyniki poniżej. 3% powiedziało, że się nimi nie przejmuje, a 7% wierzy, że dzięki genom natura obejdzie się z nimi łagodnie. Dla 15% ważniejsza od zmarszczek jest ogólna kondycja skóry.

Co nas powstrzymuje przed korzystaniem z zabiegów medycyny estetycznej?
Wydaje się, że ciągle główną przeszkodą jest ich cena (30%). Prawie 20% boi się bólu i skutków ubocznych, a 25% uważa, że jest na nie za młoda lub ich skóra ich nie potrzebuje.

Zabiegi medycyny estetycznej budzą w nas obawy. Największe botox – 46%, a na kolejnym miejscu wypełniacze (20%). Dlaczego? Bo (o botoksie): „tyle się słyszy, że botox później źle wygląda”, „nie chcę mieć sparaliżowanych nerwów, boję się sztucznego wyglądu”, „gdy przestaniemy stosować botox, skóra staje się bardziej wiotka, niż była na początku”, „błędy w sztuce i tragiczny wygląd jak u niektórych gwiazd”.

A co zachęca Polki do korzystania z zabiegów?
Zapytaliśmy ankietowane, dlaczego kobiety korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Według 41% ankietowanych – bo dają bardzo dobre efekty, a są coraz mniej inwazyjne, wg 36% – bo usuwają defekty, z jakimi nie radzą sobie kosmetyki, wg 30% – bo dzięki nim Polki czują się bardziej pewne siebie. 28% wskazało, że to najszybszy sposób na poprawę wyglądu, a 28% – że są skuteczniejsze niż pielęgnacja.
A w jakim wieku najlepiej zacząć korzystać z zabiegów? Według 36% – w wieku 31-40 lat.

Dla 61% ankietowanych wizyta u specjalisty medycyny estetycznej jest szansą na poradę i świadome zaplanowanie zabiegów – wspólnie z lekarzem.

Jak szukamy specjalistów? Co jest najważniejsze w wyborze gabinetu?
Dla 74% – doświadczenie i renoma lekarza. Dodatkowo 26% ankietowanych mogłyby przekonać do wykonania zabiegu takie czynniki jak: dokładna wiedza, na czym polega zabieg, jakie mogą być jego skutki uboczne, jak długo utrzyma się efekt itp. (26%), możliwość zobaczenia rzeczywistych efektów przed/po – bez „photoshopa” (16%), rekomendacja koleżanki i efekty, jakie uzyskała (15%).
57% nie skorzystałoby z „podejrzanie” taniego zabiegu – poniżej kwoty zakupu preparatu, obawiając się, że zostaną oszukani na jakości preparatu lub usługi. 38% skorzystałoby z tego typu promocji, ale tylko wtedy, gdy zna gabinet i wie, że oferuje usługi wysokiej jakości, a to jest tylko specjalna promocja na „pełnowartościowe” usługi.

Co jest najważniejsze w kontakcie ze specjalistą medycyny estetycznej?
Przede wszystkim zachowanie najwyższych standardów higieny (dla 70%), przekazywanie pełnej informacji, na czym polega zabieg i jakich efektów można się spodziewać (71%), dawanie porad, jak pacjent ma pielęgnować swoją skórę na co dzień (45%), miła obsługa i „bycie w kontakcie” podczas zabiegu (42%), „urealnianie” oczekiwań pacjentów, pokazywanie im, jak najlepiej mogą korzystać z medycyny estetycznej (34%).
Wg 79% ankietowanych zabiegi medycyny estetycznej powinni wykonywać dermatolodzy i lekarze medycyny estetycznej, wg 5% – tylko dermatolodzy, wg 7% wszyscy lekarze i odpowiednio przeszkolone kosmetyczki.
Jakie marki profesjonalne są najbardziej znane?
Profesjonalna kosmetyka wspiera zabiegi medycyny estetycznej. Spośród stosowanych i sprzedawanych w gabinetach marek najbardziej znane to: Bielenda Professional (55%), Revitalash (49%), Thalgo (45%), Xylogic (22%), Decleor (21%) i Sothys (20%).