Liposukcja ultradźwiękowa
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTALiposukcja ultradźwiękowa polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu z miejsc tego wymagających. Ultradźwięki pomagają upłynnić i usunąć tłuszcz, poprawiają też napięcie skóry.
Średnia cena:
Ok. 3000-12000 zł (zależy od obszaru)
Ile trwa zabieg:
Ok. 2,5-3 godzin
Ilość zabiegów:
Zabieg jest jednorazowy
Po zabiegu:
Rekonwalescencja trwa ok. 2-4 tygodni
Liposukcja ultradźwiękowa to zabieg odsysania tłuszczu wspomagany działaniem ultradźwięków, które uzdatniają tkankę tłuszczową do odessania i jednocześnie ujędrniają skórę. Efektem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej i poprawa jakości skóry np. na brzuchu, udach czy ramionach.
Co to jest liposukcja ultradźwiękowa?
Liposukcja to zabieg polegający na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych okolic, najczęściej z brzucha, talii, ud, ramion, ale też karku (tzw. bawoli kark), okolicy kolan czy podbródka. Zabieg wykonuje się najczęściej w miejscowym znieczuleniu nasiękowym, rzadziej dożylnym. Wysysanie tłuszczu odbywa się za pomocą cienkiej metalowej rurki – kaniuli, pod ciśnieniem. Wcześniej tkankę tłuszczową „nasącza” się roztworem Kleina (mieszanka soli fizjologicznej, lidokainy, adrenaliny oraz wodorowęglanu sodu) – dzięki temu łatwiej ją usunąć bez uszkadzania tkanek i struktur wokół, mniejsze jest też krwawienie, a zabieg jest po prostu mniej obciążający i bardziej bezpieczny dla pacjenta. Kaniulę wprowadza się przez niewielkie otwory, a następnie ruszając nią w przód i w tył odsysa upłynnioną tkankę tłuszczową do specjalnego pojemnika.
Liposukcja ultradźwiękowa – jak przebiega?
Liposukcja ultradźwiękowa – UAL (Ultrasonic Assisted Liposuction) – różni się od tradycyjnej metody tym, że zanim lekarz przystąpi do odsysania, wprowadza pod skórę niewielką sondę emitującą fale ultradźwiękowe, a więc drgania o wysokiej częstotliwości. Prowadzą one do odseparowania tłuszczu od reszty tkanek – po połączeniu z płynami nasiękowymi staje się on emulsją (zachodzi proces emulsyfikacji), którą łatwo można usunąć poprzez odsysanie. Ultradźwięki prowadzą też do ujędrnienia i poprawy napięcia skóry, co jest dodatkową korzyścią. Następnie za pomocą specjalnej metalowej kaniuli pod ciśnieniem upłynniony tłuszcz jest odsysany. Zabieg liposukcji kończy się założeniem stripów i opatrunków na otwory, przez które była wprowadzana kaniula. Rzadziej rany się zszywa (szwy są wtedy zdejmowane po ok. 7-10 dniach). Pacjent dostaje też specjalne ubranko uciskowe, którego noszenie jest niezbędne w procesie rekonwalescencji – zapobiega bowiem komplikacjom zakrzepowo-zatorowym, zmniejsza obrzęki oraz przyśpiesza proces gojenia.
Cała procedura liposukcji ultradźwiękowej trwa zwykle ok. 2,5-3 godzin. Może ona być wykonywana w warunkach ambulatoryjnych (wtedy jednak trzeba zadbać o transport do domu), w niektórych klinikach zalecane też jest zostanie na dobę na miejscu, pod opieką personelu medycznego. Pamiętaj, że jeszcze przez kilkanaście godzin będzie z ciebie „schodzić” znieczulenie, następuje też wysięk podanego roztworu i płynów ustrojowych zabarwionych krwią, co może sprawiać dyskomfort i wymaga częstej zmiany opatrunków, a czasami założenia specjalnych drenów.
W Polsce najpopularniejszym urządzeniem do liposukcji ultradźwiękowej jest Vaser Lipo, amerykańska technologia z certyfikatem FDA, który potwierdza jej skuteczność i bezpieczeństwo.
Korzyści liposukcji ultradźwiękowej:
- Zabieg jest łagodniejszy dla tkanek, obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza ubytek krwi.
- Dodatkowo fale ultradźwiękowe prowadzą do ujędrnienia i poprawy napięcia skóry, która – zwłaszcza po dużych liposukcjach – może mieć skłonność do wiotkości i luźnego opadania.
- Mniejsze jest też ryzyko wystąpienia nierówności i pofałdowań po liposukcji.
- Zabieg jest mniej bolesny niż klasyczna liposukcja i wymaga krótszej rekonwalescencji (mniejsze są obrzęk i ból pooperacyjny).
- Metoda ta pozwala oddzielić tłuszcz bez uszkadzania okolicznych struktur (tkanek, naczyń, nerwów, mięśni) – dzięki temu po odessaniu i specjalnym odfiltrowaniu może on być wykorzystany w zabiegach lipotransferu jako naturalny wypełniacz.
Liposukcja ultradźwiękowa – przygotowanie do zabiegu
Przed wykonaniem zabiegu konieczna jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta i wykluczenie wszystkich przeciwwskazań. Należy też wykonać badania – pamiętaj, że mimo stosunkowo niedużej inwazyjności jest to ciągle zabieg chirurgiczny i tak powinien być traktowany. Wymagane badania to przede wszystkim:
- grupa krwi,
- morfologia,
- wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR),
- kreatynina,
- poziom glukozy,
- elektrolity,
- badanie ogólne moczu,
- szczepienie przeciw WZW B,
- bilirubina,
- ALAT, ASPAT.
Liposukcja ultradźwiękowa – efekty
Liposukcja, niezależnie od rodzaju, nie jest metodą odchudzania, tylko modelowania sylwetki. Jej celem nie jest leczenie otyłości, nie jest też wskazana przy dużej nadwadze. Pozwala natomiast doskonale wyrzeźbić ciało poprzez redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej w wybranych obszarach. Co ważne, jest to jedyna metoda modelowania ciała, która daje natychmiastowo widoczny efekt, ponieważ od razu pozbywamy się upłynnionego tłuszczu. Oczywiście, pełen rezultat można ocenić najwcześniej po ok. 4-6 tygodniach, gdy zniknie obrzęk i tkanki w pełni się wygoją (czasami obrzęk może schodzić dłużej, nawet do kilku miesięcy). Natomiast wywołany ultradźwiękami proces przebudowy i ujędrnienia skóry będzie się jeszcze nasilać przez kolejne 3-6 miesięcy. Liposukcja ultradźwiękowa jest bardzo satysfakcjonującym zabiegiem, który pozwala:
- wyrzeźbić talię,
- zmniejszyć oponkę na brzuchu, spłaszczyć brzuch,
- usunąć nadmiar tłuszczu z bioder,
- wymodelować uda – estetyczny odstęp między wewnętrznymi stronami ud, zlikwidować tzw. bryczesy,
- wymodelować pośladki, zmniejszyć tzw. fałd bananowy,
- spłaszczyć zbyt wypukły wzgórek łonowy,
- pozbyć się nadmiaru tłuszczu pod pachami, z boku piersi (dzięki czemu biust jest ładniej eksponowany, panie mogą znowu nosić bez kompleksów obcisłe bluzki),
- zredukować tzw. bawoli kark,
- usunąć nadmiar tłuszczu z pleców,
- zlikwidować obwisłe, otłuszczone ramiona,
- w przypadku mężczyzn – wyrzeźbić tors,
- zlikwidować tłuszczowy przerost tłuszczu w przypadku ginekomastii u mężczyzn,
- metodą tą można też wymodelować i wysmuklić masywne łydki.
Co ważne, liposukcja ultradźwiękowa powoduje jednoczesne ujędrnienie i zagęszczenie skóry, co pozwala uniknąć jej zwisania i wiotkości po „opróżnieniu” z tłuszczu, a także zapewnia lepszy efekt estetyczny bez nierówności i pofałdowań, których wiele pacjentek obawia się po tradycyjnej liposukcji.
Liposukcja ultradźwiękowa – jak często trzeba wykonywać zabieg?
Liposukcja ultradźwiękowa jest z założenia zabiegiem jednorazowym, jednak może się zdarzyć, że za jakiś czas będziesz chciała pogłębić efekt albo wykonać liposukcję na innym obszarze. Jest to możliwe, ale nie wcześniej niż po upływie co najmniej 6-12 miesięcy. W niektórych przypadkach też – jeśli depozyty tłuszczu są duże i ich jednorazowe usunięcie byłoby niebezpieczne – chirurg może podzielić zabieg np. rozległej liposukcji brzucha na dwa etapy (też przy zachowaniu odpowiedniego odstępu czasu). Jednorazowo nie powinno się usuwać więcej niż 3 litry tłuszczu!
Liposukcja ultradźwiękowa — wskazania do zabiegu
Metodą liposukcji można odessać w zasadzie każdy nadmiar tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała. Dla bezpieczeństwa zwykle w czasie jednej procedury zabieg wykonuje się na maksymalnie dwóch obszarach, np. brzuch i talia (tzw. boczki) lub wewnętrzna i zewnętrzna strona ud. Najczęstszymi wskazaniami do liposukcji ultradźwiękowej są:
- liposukcja brzucha,
- liposukcja ramion,
- liposukcja bioder,
- liposukcja ud,
- liposukcja pośladków,
- liposukcja kolan,
- liposukcja podbródka.
Liposukcja ultradźwiękowa — przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Choroby nowotworowe
- Choroby wątroby i nerek
- Niewyrównana choroba tarczycy
- Nieuregulowana cukrzyca
- Zaburzenia krzepnięcia krwi, leczenie przeciwzakrzepowe
- Aktywne zmiany na skórze (infekcje, stany zapalne)
- Opryszczka
- Choroby serca, schorzenia kardiologiczne
Liposukcja ultradźwiękowa – zalecenia po zabiegu
- Choć liposukcja ultradźwiękowa jest mniej bolesna (zarówno w trakcie zabiegu, jak i podczas rekonwalescencji), w pierwszych 1-3 dniach po jej wykonaniu możesz odczuwać ból – w takiej sytuacji pomogą zalecone przez lekarza środki przeciwbólowe.
- Podobnie jak po każdej innej operacji, przez pierwsze kilka dni zalecana jest też profilaktyka przeciwzakrzepowa oraz antybiotyki, aby zapobiec powikłaniom z zakażenia ran.
- Przez 4-6 tygodni trzeba nosić specjalne elastyczne ubranko uciskowe (można je prać w pralce) – najpierw stale, a potem tylko na noc (wedle zaleceń lekarza).
- Przez pierwsze 2 tygodnie zakazany jest jakikolwiek większy wysiłek, podnoszenie ciężkich rzeczy. Do intensywnej aktywności sportowej (typu bieganie, pływanie) można wrócić najwcześniej po ok. 2-3 miesiącach.
- Po zabiegu unikaj też palenia papierosów, picia dużej ilości kawy, spożywania alkoholu. Utrudniają one gojenie, zwiększają ryzyko krwawienia i zakrzepicy.
- Po usunięciu stripów (zwykle po ok. 7-10 dniach) obszar poddany liposukcji jest opuchnięty i zasiniony. Zwykle objawy te ustępują po 2-3 tygodniach.
- Po zdjęciu stripów możesz zacząć stosować kremy przyspieszające gojenie skóry w miejscach nacięć, aby zapobiec wystąpieniu blizn i złagodzić pojawiające się czasami swędzenie skóry.
- Przez minimum 6 tygodni należy unikać wystawiania miejsca poddanego liposukcji na działanie promieni UV – zwiększa to ryzyko pojawienia się przebarwień i śladów pozapalnych w miejscach wprowadzenia kaniuli.
- Zalecane są też masaże limfatyczne lub zabiegi typu endermologia, które dodatkowo zapobiegają powstawaniu nierówności oraz skracają okres rekonwalescencji po zabiegu.
- Do aktywności zawodowej (pod warunkiem że nie wiąże się ona z intensywną aktywnością fizyczną) zwykle można wrócić po 2-3 dniach.
Liposukcja ultradźwiękowa a liposukcja kawitacyjna
W obydwu zabiegach wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. O ile jednak liposukcja jest rzeczywistym zabiegiem odsysania nadmiaru tkanki tłuszczowej, o tyle liposukcją kawitacyjną nazywa się zabiegi z wykorzystaniem przezskórnej sondy ultradźwiękowej, która bez naruszania naskórka emituje drgania pochłaniane przez tkankę tłuszczową i prowadzi do jej uszkodzenia. Następnie są one usuwane przez organizm w naturalnych procesach metabolicznych. Bardziej więc powinniśmy mówić o lipolizie kawitacyjnej, ale powszechnie zabiegi te są nazywane liposukcją kawitacyjną. Są nieinwazyjne i mogą być wykonywane w gabinetach kosmetycznych, podczas gdy prawdziwe odsysanie tłuszczu jest zarezerwowane wyłącznie dla lekarzy.
Liposukcja ultradźwiękowa – cena
Cena uzależniona jest od obszaru poddawanemu zabiegowi. Średnio ceny liposukcji ultradźwiękowej wynoszą:
Liposukcja brzucha – ok. 8000-10 000 zł
Liposukcja ud (jedna strona) – ok. 5000 zł
Liposukcja bioder – ok. 6000-8000 zł
Liposukcja ramion – ok. 5000-6000 zł
Dodatkowo do ceny trzeba doliczyć koszt znieczulenia pod opieką anestezjologa (ok. 1200-1500 zł) oraz ewentualny pobyt w klinice.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Gabinety wykonujące ten zabieg
Ruczaj Clinic
Artisan Clinic
MediArt Clinic
NZOZ Euroklinika
OT.CO Clinic Osipowicz & Turkowski – Klinika Medycyny Estetycznej
Centrum Estetyki Ciała
Body Evolution Warszawa
Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii
Skin Laser Lubelscy – Bielsko-Biała
Skin Laser Lubelscy – Katowice
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.